Одеська національна наукова бібліотека

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Одеська національна наукова бібліотека
Odesa National scientific library-11.jpg
46°29′28″ пн. ш. 30°43′33″ сх. д. / 46.49113333002777182° пн. ш. 30.72604167002777942° сх. д. / 46.49113333002777182; 30.72604167002777942Координати: 46°29′28″ пн. ш. 30°43′33″ сх. д. / 46.49113333002777182° пн. ш. 30.72604167002777942° сх. д. / 46.49113333002777182; 30.72604167002777942
Країна: Україна Україна
Тип: публічна
Розташування Одеса
Адреса вул. Пастера, 13, 65023, Одеса
Заснована 25 вересня 1829 року
Фонди: 5 млн пр.
Директор: Бірюкова Ірина Олександрівна
Сайт: odnb.odessa.ua
Нагороди: Орден Дружби народів

CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Оде́ська націона́льна науко́ва бібліоте́ка — перша публічна книгозбірня України, відкриття якої поклало початок заснуванню публічних бібліотек у крайових і губернських містах Росії і України. Нині це потужній культурний, освітній, науково-інформаційний заклад, що здійснює функції науково-дослідного, методичного та координаційного центру з питань бібліотекознавства, бібліографознавства, документознавства.

Табличка на фасаді будівлі

Фонди[ред. | ред. код]

Фонд Одеської національної наукової бібліотеки — універсальний, нараховує понад 5 млн документів українською, російською, англійською, французькою, німецькою, польською, чеською та іншими мовами, в тому числі понад 200 тисяч рукописів, стародруків, рідкісних та цінних видань. В Музеї рідкісних книг та рукописів ОННБ зберігаються цінні рукописи 11—15 ст., інкунабули, стародруки та ін. — всього понад 10 тис. примірників. Значну цінність становлять історико-революційні та інші краєзнавчі матеріали і, зокрема, періодична преса Півдня України. Гордістю бібліотеки є книжкова колекція «Україніка», до складу якої входять перші видання кирилівського шрифту, серед яких є видання вітчизняного першодрукаря Івана Федорова; архів і бібліотека видатного українського бібліографа і книгознавця М.Ф. Комарова; видання ХІХ століття; книги українських письменників, істориків і літературознавців діаспори. У бібліотеці зберігаються рідкісні видання з історії матеріальної культури, декоративно-прикладного мистецтва, живопису, графіки, музики, театру, кіно, фотографії, перші одеські альманахи.

Історія[ред. | ред. код]

Історія бібліотеки розпочалася 1829 року, коли молоде перспективне місто Одеса відзначало своє 35-річчя. Відкриття бібліотеки стало можливим завдяки ініціативі кола осіб, наближених до генерал-губернатора краю графа М. С. Воронцова, зокрема Олексія Іраклійовича Льовшина – редактора газети «Одесский вестник» (градоначальник Одеси у 1831-1837 рр.). 13(25) вересня 1829 року за поданням графа Воронцова iмператор Микола I видав наказ, який дозволив заснувати в Одесi мiську публiчну бiблiотеку. Це була друга в Російській імперії (після імператорської у Санкт-Петербурзі) і перша в Україні публічна бібліотека.

Спочатку для новоствореної бібіліотеки були виділені кімнати у будинку міських державних установ на Приморському бульварі. Оскільки в Одесі в кінці 1829 року спалахнула епідемія чуми, відкриття бібліотеки відбулося лише 15(27) квітня 1830 року. До цього часу зібрання нараховувало вже 5 тисяч книг.

Граф М. С. Воронцов приніс у дар бібліотеці «зібрання дорогих за рідкісних творів». Це були 600 томів французьких класиків у розкішному виданні Фірмена Дідо. Приклад губернатора наслідували багаті одесити, й кількість книг у бібліотеці почала швидко збільшуватися. Із зібрань літератури, яку у різні роки було пожертвовано бібліотеці приватними особами, особливу цінність становили такі колекції: графа М. М. Толстого (понад 40 000 видань), Г. Г. Маразлі (10 000 томів), колекція з техніки професора В. І. Тимонова (1 085 книг і брошур), з економіки і юридичних наук — О. О. Борзенка (851 вид.), бібліотека археолога П. О. Бурачкова (3 176 томів) та ін. Не можна не згадати іноземних жертводавців: так, ще з 50-х років XIX ст. у звітах бібліотеки фігурують Смітсоніанський університет (Вашингтон), університети — Паризький, Празький, Пекінський, Гарвардський, бібліотека Британського музею, Паризька національна бібліотека, бібліотека Конгресу у Вашингтоні.

Оскільки фонди зростали, доводилося кілька разів міняти приміщення. У 1883 році для Бібліотеки і музею Товариства історії та старожитностей було побудовано, в основному, на кошти міського голови Григорія Григоровича Маразлі, окрему будівлю (у даний час вона належить Археологічному музею).

А у 1907 році бібліотека ще раз відсвяткувала новосілля — переїхала у спеціально побудовану для неї споруду — один з найкращих зразків бібліотечної архітектури в країні, зведену архітектором Федором Нестурхом в 1904—1906.

В 1917 фонди становили 187 тис. документів.

В бібліотеці працювали видатний пушкініст Михайло Алексєєв, історики Саул Боровий, Богдан Комаров, літературознавець Лев Коган (був диретором бібліотеки) та інші.

О. М. Тюнєєва організувала один з перших в СРСР музеїв книги та зберегла бібліотеку у важкі роки війни. Інакше, ніж подвигом, не можна назвати супроводження під час Другої світової війни трьома співробітницями бібліотеки (Г. Б. Юрик, А. С. Деревинською, Е. С. Левіною) рідкісних музейних видань до Ташкента, де вони були передані на зберігання до Середньоазіатського університету, і повернення їх до Одеси після звільнення міста.

Після війни в ОДНБ ім. М.Горького працювали бібліотекарі, бібліографи та бібліотекознавці М. В. Рапопорт, С. Я. Вортман, М. М. Пчелінцева, І. М. Кирилов, Г. А. Каширін, В. М. Конський, О. М. Вовчок, Л. В. Лялікова, О. М. Кордаш, С. А. Мурадян, А. М. Вдовиченко, Л. М. Смичок та інші.

Очолювали бібліотеку директори А. І. Ольшанський, В. А. Загоруйко, І. Д. Мазуренко, О.Ф. Ботушанська.

Званням «заслужений працівник культури України» відзначено її працівників — Тамару Карпинську, Наталію Касько, Івана Мазуренка, Миколу Польового, Ольгу Ботушанську, Ольгу Бельницьку, Ларису Бур'ян, Тетяну Щурову, Ганну Єфимову. Звання «заслужений діяч мистецтв» удостоєний Григорій Зленко.

1964 року за рішенням колегії Міністерства культури УРСР бібліотека стає зональним організаційно-методичним, науково-бібліографічним та інформаційним центром Півдня України. Вона є також координаційним науково-методичним та інформаційним центром в України з питань пропаганди природничо-наукових та екологічних знань, а також з питань релігієзнавства.

1975 року Постановою Ради Міністрів УРСР на бібліотеку покладено функції обласного універсального депозитарію Півдня України.

У вересні 2009 року указом Президента України бібліотеці надано статус національного закладу[1].

В 2015 році Одеську національну Ордена Дружби народів наукову бібліотеку ім. М.Горького перейменовано в Одеську національну наукову бібліотеку[2].

Сьогодні Одеська національна наукова бібліотека є провідною книгозбірнею країни, культурним та науково-інформаційним центром, який має світове визнання. Щороку понад 250 тисяч користувачів отримують доступ до інформації і знань, залучаються цінностей національної та світової культури, науки та освіти. Понад п’ятимільйонний фонд книгозбірні, який містить близько 200 тисяч рідкісних та цінних видань, стародруків, гравюр, рукописів, є національним культурним надбанням, невід'ємною складовою культурної спадщини українського народу. Як потужний соціокультурний центр загальнодержавного значення бібліотека щорічно реалізує понад 200 культурно-просвітницьких, науково-дослідних, видавничих проектів, спрямованих на підтримку державної гуманітарної політики, популяризацію книги і читання у суспільстві, гідної репрезентації України у світовому інформаційно-культурному просторі.

У 2018-2019 рр. за сприяння Українського культурного фонду реалізовано два інноваційних проекти: «Старовинна гравюра - культурна спадщина України», де вперше було представлено колекцію унікальних гравюр майстрів з Англії, Італії, Нідерландів, Німеччини, України, Франції XVI-XIX ст., які зберігаються у фонді ОННБ, забезпечено віддалений доступ до них[3]. та «Скарби України: цифрова колекція книжкових пам’яток у фонді Одеської національної наукової бібліотеки», який забезпечить віддалений доступ до найцінніших рідкісних книжкових пам’яток з фондів ОННБ, які підлягають занесенню до Державного реєстру національного культурного надбання[4].

Активне впровадження сучасних інформаційних послуг, цифровізація бібліотечних сервісів, втілення інноваційних проектів, в т.ч. за участю зарубіжних партнерів, зробили Бібліотеку лідером інновацій у бібліотечній галузі України, важливою складовою розвитку національної культури і  духовності, дієвою ланкою процесів державотворення.

Нагороди[ред. | ред. код]

Галерея фото[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела та література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]