Харківська обласна бібліотека для дітей

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Харківська обласна бібліотека для дітей

Харківська обласна бібліотека для дітей.jpg

Вхід до бібліотеки
Країна Україна Україна
Тип дитяча
Адреса м. Харків, вул. Алчевських, 43
Засновано 1937 року.
Зібрання
Обсяг фондів ~ 182 000 видань
Доступ і користування
Річний обіг понад 400 000 примірників
Кількість читачів понад 15 000
Інші відомості
Директор Трохименко Галина Володимирівна
Веб-сайт www.bibl.kharkiv.ua

Ха́рківська обласна́ бібліоте́ка для діте́й — культурно-освітня установа, науково-методичний та науково-інформаційний центр з бібліотечно-бібліографічного обслуговання дітей віком від 5 до 17 років та організаторів дитячого читання.

Історія[ред. | ред. код]

Харківська обласна бібліотека для дітей була заснована 1937 року за рішенням Народного комісаріату освіти на базі пересувного фонду дитячої літератури міського відділу народної освіти. З перших днів свого існування бібліотека стала головною установою, яка обслуговувала дітей та підлітків, керівників дитячого читання, батьків; центром методично-бібліографічної допомоги дитячим міським і сільським книгозбірням, шкільним бібліотекам, бібліотекам для дорослих, що вели роботу з дітьми.

У затишному маєтку по вул. Садовій, № 9 розміщувалась бібліотека, яка уже у перші роки свого існування збирала багато читачів — дітей.

У 1941 р. книжковий фонд налічував майже 100 тисяч видань, бібліотека обслуговувала понад 5 тисяч читачів. Штат бібліотеки — 43 чоловіки. Але після початку німецько-радянської війни Харків опинився на окупованій території, і бібліотека припинила свою діяльність. За час окупації більшість фонду згинула в полум'ї вини.

Після вигнання нацистів з Харківщини (1943 р.) почали своє відродження і бібліотеки. Згідно з постановою Виконавчого комітету Харківської обласної ради депутатів трудящих № 559 від 23 листопада 1943 р., бібліотека відновила свою діяльність на базі 10-ої районної масової бібліотеки Харкова. Їй було виділено окремий маєток по вул. Алчевських, 43.

1 січня 1944 року Харківська обласна бібліотека для дітей та юнацтва гостинно відчинила двері для своїх читачів. Відновили роботу відділи абонементів, читальний чал, методико-бібліографічна група. Штат бібліотеки налічував 11 чол., фонд становив 10,5 тис. примірників і здебільшого поповнювався за рахунок пожертв жителів місті.

60-ті роки внесли нові зміни та доповнення в діяльність дитячих бібліотек області. Тоді було вирішено зробити реорганізацію в бібліотеках, викликану завданням посилити виховну роботу серед молодшого шкільного віку. З цією метою наказом Міністерства культури УРСР від 6 квітня 1962 року бібліотека була перетворена в Харківську обласну бібліотеку для дітей з подальшим обслуговуванням учнів 1-8 класів. Учні старших класів стали читачами бібліотек для дорослих.

Одним із провідних напрямків роботи бібліотеки стає поліпшення індивідуальної та масової роботи з дітьми молодшого та середнього віку, застосування диференційного підходу до проведення масових заходів для дітей різних вікових груп.

У 1966 році здійснено реорганізацію структури обласної бібліотеки для дітей. Поряд з відділами комплектування і обробки фондів, методико-бібліографічного створюються відділи обслуговування дошкільнят, читачів-учнів 1-3 та 5-8 класів.

Дещо пізніше структура бібліотеки стає більш розгорнутою. На базі методико-бібліографічного відділу створюються два самостійних відділи: довідково-бібліографічній і науково-методичний; з'являється відділ книгосховища. 1976 рік став роком народження нотно-музичного відділу (згодом перейменованого на відділ естетичного виховання). У 1976 р. бібліотека отримує нове, спеціальне приміщення.

80-ті роки були не менш важливими у житті бібліотеки, ніж попередні. У ці роки було завершено перехід бібліотек на централізовану систему обслуговування читачів. В області існувало 34 ЦБС, до яких входили і 84 дитячі бібліотеки. Поліпшилось матеріальне становище дитячих бібліотек області. У сільскій місцевості відкрито 22 кімнати юного читача.

Наприкінці 80-х — на початку 90-х років демократичні зміни, що віддбулися в нашому суспільтві, зумовили становлення нових пріоритетів у діяльності бібліотеки. Бібліотека стає центром гуманітарно-творчого розвитку особистості читача. Зазнали змін напрямки методичної роботи: у першу чергу допомога бібліотекам надається практична, узагальнюється інноваційний досвід роботи дитячих бібліотек, проводиться дослідницька робота з проблем дитячого читання, здійснюється видавнича діяльність. Удосконалюються такі напрямки роботи, як інформаційно-бібліографічна та краєзнавча діяльність.

З 1998 р. Харківська обласна бібліотека для дітей — член Української асоціації працівників бібліотек для дітей. Це дозволило, репрезентуючи та захищаючи власні інтереси, підримувати ділові контакти з державними та громадськими установами, діяльність яких спрямована на загальноосвітній і культурний розвиток дітей.

Для обдарованих і допитливих дітей у бібліотеці працюють:

  • театральний гурток «Сюрприз», гуртківці якого беруть активну участь у проведенні екскурсій, бібліотечних уроків, Тижнів дитячої та юнацької книги та «Посвяти в читачі», яка вже стала доброю традицією;
  • клуб сімейного спілкування «Горлиця»;
  • клуб для батьків дітей — інвалідів та клуб цікавих зустрічей «Запросини», де діти мають можливість поспілкуватися з батьками, обговорити спільні проблеми.

Тісні творчі зв'язки бібліотека підтримує з громадськими та культурними закладами міста: Харківським Єпархіальним управлінням, Харківською державною академією культури, Харківським державним педагогічним університетом ім. Г. С. Сковороди, Харківським художнім музеєм, Харківським обласним палацом дитячої та юнацької творчості, Харківським ліцеєм мистецтв № 133, загальноосвітніми школами тощо.

За останні роки значно розширилося коло читачів бібліотеки, було відкрито «Абонемент для дорослих». Відділ естетичного виховання реорганізовано у відділ творчої роботи та дозвілля дітей. Це надало можливість створити нові гуртки, клуби, творчі об'єднання. З 2005 року функціонує виїзна творча лабораторія «Бібліотека. Школа. Сім'я».

Бібліотека є базою практики для студентів Харківської державної академії культури, харківського училища культури. Щорічно на базі бібліотеки відбуваються курси підвищення кваліфікації для працівників шкільних бібліотек області та міста (Харківський обласний інститут безперервної освіти), бібліотекарів дитячих бібліотек регіону. За останні роки зміцнилися зв'язки із засобами масової інформації.

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]