Харківська обласна бібліотека для дітей

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Харківська обласна бібліотека для дітей

Харківська обласна бібліотека для дітей.jpg

Вхід до бібліотеки з фасаду будівлі проектного інституту "Цемент"
Країна Україна Україна
Тип дитяча
Адреса м. Харків, вул. Алчевських, 43
Засновано 1937 року.
Зібрання
Обсяг фондів 151 063 видань станом на 01.10.2018
Доступ і користування
Річний обіг понад 401 500 примірників
Кількість читачів понад 15 000
Інші відомості
Директор Трохименко Галина Володимирівна[1]
Веб-сайт www.bibl.kharkiv.ua

Обласний комунальний заклад «Ха́рківська обласна́ бібліоте́ка для діте́й»[1] — культурно-освітня установа, науково-методичний та науково-інформаційний центр з бібліотечно-бібліографічного обслуговування дітей та організаторів дитячого читання.[2]

Історія та сучасність[ред. | ред. код]

1937 — Харківська обласна бібліотека для дітей[3] утворилася на базі пересувного фонду дитячої літератури міського відділу народної освіти відповідно до рішення Народного комісаріату освіти за адресою: вул. Садова, № 9. Бібліотека функціонувала як методично-бібліографічний центр допомоги міським, сільським книгозбірням для дітей, шкільним бібліотекам, бібліотекам для дорослих, що вели роботу з молоддю; обслуговувала дітей, підлітків та дорослих.

У 1941 р. книжковий фонд налічував майже 100 тисяч видань, бібліотека обслуговувала понад 5 тисяч читачів. Штат бібліотеки — 43 чоловіки. Але після початку німецько-радянської війни Харків опинився на окупованій території, і бібліотека припинила свою діяльність. За час окупації більшість фонду згинула в полум'ї вини.

Після вигнання нацистів з Харківщини (1943 р.) почали своє відродження і бібліотеки. Згідно з постановою Виконавчого комітету Харківської обласної ради депутатів трудящих № 559 від 23 листопада 1943 р., бібліотека відновила свою діяльність на базі 10-ої районної масової бібліотеки Харкова. Їй було виділено окремий маєток по вул. Алчевських, 43.

1 січня 1944 року Харківська обласна бібліотека для дітей та юнацтва гостинно відчинила двері для своїх читачів. Відновили роботу відділи абонементів, читальний зал, методико-бібліографічна група. Штат бібліотеки налічував 11 чол., фонд становив 10,5 тис. примірників і здебільшого поповнювався коштами пожертв мешканців міста.

У 1950 Період активного накопичення книжкових фондів. Книжковий фонд збільшився до 50 000 примірників. У бібліотеці діяли гуртки «Літературний» та «Друзі книги», систематично видавалися літературні стінні газети, бюлетені відгуки читачів про улюблені книжки. У межах «Тижня дитячої книжки» проводилися читацькі конференції, літературні ігри, бесіди про творчість письменників[4].

60-ті роки внесли нові зміни та доповнення в діяльність дитячих бібліотек області. Тоді було вирішено зробити реорганізацію в бібліотеках, викликану завданням посилити виховну роботу серед молодшого шкільного віку. З цією метою наказом Міністерства культури УРСР від 6 квітня 1962 року бібліотека була перетворена в Харківську обласну бібліотеку для дітей з подальшим обслуговуванням учнів 1-8 класів. Учні старших класів стали читачами бібліотек для дорослих.

Одним із провідних напрямків роботи бібліотеки стає поліпшення індивідуальної та масової роботи з дітьми молодшого та середнього віку, застосування диференційного підходу до проведення масових заходів для дітей різних вікових груп.

У 1966 році здійснено реорганізацію структури обласної бібліотеки для дітей. Поряд з відділами комплектування і обробки фондів, методико-бібліографічного створюються відділи обслуговування дошкільнят, читачів-учнів 1-3 та 5-8 класів. На посаду директора[5] призначено Героя Радянського Союзу Сипала І. М.

Дещо пізніше структура бібліотеки стає більш розгорнутою. На базі методико-бібліографічного відділу створюються два самостійних відділи: довідково-бібліографічній і науково-методичний; з'являється відділ книгосховища.

1972 Прийнято рішення про початок будівництва нового приміщення бібліотеки. 3 березня бібліотека тимчасово припинила обслуговування читачів. Вимушений переїзд за адресою: вул. 23 Серпня, 60 та 68, фонди розміщені у двох непристосованих для обслуговування читачів приміщеннях.

У 1976 р. бібліотека отримує нове, спеціальне приміщення, а також цей рік став роком народження нотно-музичного відділу.

80-ті роки були не менш важливими у житті бібліотеки, ніж попередні. У ці роки було завершено перехід бібліотек на централізовану систему обслуговування читачів. В області існувало 34 ЦБС, до яких входили і 84 дитячі бібліотеки. Поліпшилось матеріальне становище дитячих бібліотек області. У сільській місцевості відкрито 22 кімнати юного читача.

Наприкінці 80-х — на початку 90-х років демократичні зміни, що відбулися в нашому суспільстві, зумовили становлення нових пріоритетів у діяльності бібліотеки. Бібліотека стає центром гуманітарно-творчого розвитку особистості читача. Зазнали змін напрямки методичної роботи: у першу чергу допомога бібліотекам надається практична, узагальнюється інноваційний досвід роботи дитячих бібліотек, проводиться дослідницька робота з проблем дитячого читання, здійснюється видавнича діяльність. Удосконалюються такі напрямки роботи, як інформаційно-бібліографічна та краєзнавча діяльність.

1993 рік створено відділ естетичного виховання.

З 1998 р. Харківська обласна бібліотека для дітей — член Української асоціації працівників бібліотек для дітей. Це дозволило, репрезентуючи та захищаючи власні інтереси, підтримувати ділові контакти з державними та громадськими установами, діяльність яких спрямована на загальноосвітній і культурний розвиток дітей.

2002 — Харківська обласна бібліотека для дітей відзначила своє 65-річча[6].

2007 — ХОБД відзначила своє 70-річча[7].

У 2008 році в бібліотеці з’явився свій сайт[8], а у 2010 відкрився Інтернет-клас для школярів та людей з обмеженими можливостями.

2011 року було створено Регіональний сайт дитячих бібліотек Харківщини «Бібліомістечко – дитячий простір»[9]. Уперше в історії дитячих бібліотек регіону відбулися обласний огляд-конкурс «Краща дитяча бібліотека Харківщини» та фестиваль «Книжковий зорепад».

У 2012 Харківська обласна бібліотека відзначила своє 75-річча[10].

2013 рік I місце за відеоролик «Світ бібліотек» на регіональному фестивалі «БібліоКіноФест 2.0» у межах Міжрегіонального ярмарку «Бібліотечні інновації для громад: створюємо майбутнє». Перемога у 4-му раунді конкурсу програми «Бібліоміст» «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету». Відкриття Інтернет-центру «PiNgWiN».

2014 рік. Буктрейлер «Троє поросят» увійшов до десятки найкращих на конкурсі «Відкрий буктрейлером суть книги», ініційованому Українською бібліотечною асоціацією спільно з видавництвом «Час майстрів». Марафон «Тарас Шевченко: поет, мислитель, пророк»[11] за результатами якого створено віртуальну книгу «Ювілейний літопис поетичного марафону»[12] (спільно з ХОУНБ та за участі бібліотек Харківської області).

2015 рік перемога у Всеукраїнському огляді-конкурсі обласних бібліотек для дітей у номінації «Науково-методична робота».

2016 — Нагорода дипломом Національної бібліотеки України для дітей за високопрофесійну організацію І туру Всеукраїнського конкурсу дитячої творчості «Мрії про Україну: дитячий погляд». Нагорода грамотою від губернатора штату Коннектикут Даніела П.Маллоу за участь у виставці «Ideal house» та сприяння міжкультурному діалогу між сполученими Штатами Америки та Україною.

2017 — Грант на створення Школи мультиплікації «Пізнай місто»[13] від Харківської міської ради. Грант Центру культурного менеджменту за фінансування Європейського Союзу та Національного фонду підтримки демократії (США) на проведення міжрегіональної «Літньої школи безпеки «Запобігти. Врятувати. Допомогти»» [14]з питань цивільного захисту. Цього року бібліотека одержала Гран-прі Всеукраїнського огляду-конкурсу обласних бібліотек для дітей за цільову комплексну програму «10 кроків назустріч миру»[15].

Тісні творчі зв'язки бібліотека підтримує з громадськими та культурними закладами міста: Харківською державною академією культури, Харківським державним педагогічним університетом ім. Г. С. Сковороди, Харківським художнім музеєм, Харківським обласним палацом дитячої та юнацької творчості, Харківським ліцеєм мистецтв № 133, загальноосвітніми школами тощо.

Бібліотека є базою практики для студентів Харківської державної академії культури, харківського училища культури. Щорічно на базі бібліотеки відбуваються курси підвищення кваліфікації для працівників шкільних бібліотек області та міста (Харківський обласний інститут безперервної освіти), бібліотекарів дитячих бібліотек регіону. За останні роки зміцнилися зв'язки із засобами масової інформації.

Керівники[ред. | ред. код]

 • Гандельман Яків Йосипович[16] (1943 — 1948)
 • Катрич Яків Євстаф’євич (1948 — 1966)
 • Сипало Іван Миронович, Герой Радянського Союзу (1966 — 1973)
 • Попіначенко Людмила Георгіївна (1973 — 1983)
 • Трохименко Олександр Петрович (1983 — 1995)
 • Полях Ніна Павлівна (1995 — 1998)
 • Трохименко Галина Володимирівна (з 1998 і до тепер), заслужений працівник культури України[17][18]

Досягнення бібліотеки[ред. | ред. код]

 • 2016 рік — грамота від губернатора штату Коннектикут (США) Деніела П.Маллоу за участь у виставці «Ideal house»та сприяння міжкультурному діалогу між Сполученими Штатами Америки та Україною.
 • 2017 рік — диплом Національної бібліотеки України для дітей за високопрофесійну організацію, проведення та залучення найбільшої серед усіх областей кількості дітей до участі у І турі Всеукраїнського конкурсу дитячої творчості «Мрії про Україну: дитячий погляд».
 • 2017 рік ХОБД — переможець міського Конкурсу інвестиційних проектів, який започаткувало Управління інвестиційного розвитку та іміджевих проектів Харківської міської ради з метою підтримки громадських ініціатив, спрямованих на покращення іміджу м. Харкова на національному та міжнародному рівнях, за проект «Створення Школи мультиплікації ’’Пізнай місто“».
 • 2017 рік — Гран-прі Всеукраїнського огляду-конкурсу обласних бібліотек для дітей «За систематичну роботу з тимчасово переміщеними особами, виховання патріотизму і любові до Батьківщини, формування високого рівня світогляду, свідомої патріотичної позиції та підтримку обдарованих дітей».
 • 2018 рік — Харківська обласна бібліотека для дітей – лауреат Всеукраїнського конкурсу «Бібліотека року – 2018», нагороджена почесною грамотою Української бібліотечної асоціації за створення безпечного бібліотечного простору для дітей.

Програми, проекти бібліотеки[ред. | ред. код]

Пріоритетом своєї діяльності бібліотека вважає виховання патріотизму та національної свідомості дітей та підлітків[19].

Видавнича діяльність[ред. | ред. код]

Ефективною і практичною допомогою дітям, батькам та бібліотечним працівникам області є методико-бібліографічні матеріали видання Харківської обласної бібліотеки для дітей[20].

Конкурси[ред. | ред. код]

Конкурси виявляють найбільш талановитих читачів-дітей, сприяють розкриттю їх творчих здібностей, підтримують інтерес, стимул та мотивацію до читання. Читачі Харківщини брали активну участь та отримували достойну перемогу у конкурсах на обласних та всеукраїнських рівнях.

 • 2016 рік − «Дім. Родина. Батьківщина» (за участі читачів бібліотек Харківської, Луганської та Донецької обл.)
 • 2017 рік − «Бібліотека. Книга. Родина» (за участі читачів бібліотек Харківської, Львівської та Донецької обл.)спільно з Львівською обласною бібліотекою для дітей.
 • 2018 рік − «Від перлинок Слобожанщини до родзинок Закарпаття» (за участі читачів бібліотек Харківської та

Закарпатської обл.) спільно з Закарпатською обласною бібліотекою для дітей та юнацтва.

Всеукраїнські конкурси 2006 рік – Всеукраїнський конкурс дитячої творчості «Моя мала Батьківщина». 2009 рік – Всеукраїнський конкурс фестиваль дитячої творчості «Святий Миколай, подаруй нам свято». 2010 рік – Всеукраїнський конкурс дитячої творчості «У вінок Кобзаря ми вплітаємо майбутнє» до 150 років «Кобзаря» Шевченка. 2013 рік – Всеукраїнський конкурс дитячої творчості «Дитячі історії про найголовніше». 2014 рік – Всеукраїнський сімейний конкурс «Книга пам’яті мого роду». 2016 рік – Всеукраїнський дитячий конкурс «Мрії про Україну: дитячий погляд». 2017 рік – Всеукраїнський дитячий літературний конкурс «Творчі канікули».

Обласний патріотичний форум[ред. | ред. код]

Бібліотека активно долучається до розв’язання питань патріотичного виховання, формування активної життєвої позиції юних громадян України. З ініціативи Харківської обласної бібліотеки для дітей у культурному житті Харківщини відбувається яскрава подія – проведення обласних патріотичних форумів. Мета Форуму – прагнення донести до широкого загалу думку, що разом ми – сильні, непереможні, адже маємо надзвичайно талановиту молодь, яка шанує пам'ять своїх пращурів й готова жити і діяти заради процвітання рідної Батьківщини. До заходів Форуму, який традиційно проходить у жовтні місяці, щороку долучаються понад 400 дітей та підлітків з Харкова, багатьох районів Харківщини, а також Донеччини і Луганщини – переможці та лауреати дитячих творчих конкурсів, їхні викладачі, бібліотекарі, рідні та друзі.

 • 2015 рік – I Обласний патріотичний форум «В граніті,в бронзі, у серцях…», присвячений 70-річчю закінчення Другої Світової війни[21].
 • 2016 рік – ІІ Обласний патріотичний літературно-пізнавальний форум «Віват,Україно!», присвячений 25-річчю незалежності України[22][23].
 • 2017 рік – ІІІ Обласний патріотичний форум «З Україною в серці», присвячений Дню захисника України[24],[25].
 • 2018 рік – ІV Обласний патріотичний форум «Ми діти твої, Україно!», присвячений Дню захисника України[26].

Вернісаж у фойє – виставкова зала ХОБД[ред. | ред. код]

Найбільш знакові експозицї:
 • Міжнародна (12 країн) виставка дитячого малюнка «Ideal House» (ініціатор США)[27].
 • Міжнародний проект дитячої творчості «Українські різдвяні колядки» за участі Ліцею мистецтв (Україна) та «Китайські новорічні пісні» вихованців Приватної студії «Simply Art» (Гонконг, КНР)[28].
 • Виставка графічних робіт відомого художника-ілюстратора Олега Кіналя «Князі України-Русі. Історія еліт» (м. Тернопіль)[29].
 • Виставка робіт учасників Обласного конкурсу дитячої творчості «Ця дивовижна Японія»[30].
 • Виставка міжнародного конкурсу дитячої книжкової графіки «Американська фантастика: мрії та реальність» (Ліцей мистецтв)[31].
 • «Казки, приказки та прислів’я українського народу: мальовничі фантазії» – виставка дитячої художньої студії «Сто фантазій»[32].
 • Виставка книжкової графіки та артбуків студентів ХДАДМ кафедри «Графіка»[33].
 • Виставка дитячого малюнка за результатами художнього конкурсу «Образ Дитини» до дня народження художниці Зінаїді Серебряковій[34].
 • Світ Кобзаря – очима дітей: виставка дитячої графіки та поезії (Ліцей мистецтв та ЦДТ Київського р-ну Харкова)
 • Фотовиставка «Мама ХХІ століття» (Асоціація «АММА»).
 • Виставка «1941–1945: фотоісторія в сімейному альбомі» за результатами міського студентського конкурсу.
 • «Світ лабіринтів» дитячої художньої студії «Колібрі».

Джерела[ред. | ред. код]

 • Харківська обласна бібліотека для дітей. Літопис.
 • Калюкин Ф. По библиотекам Харькова [Путевые впечатления]//Красный библиотекарь.– 1927.–№6.– С.79-82.
 • Рушаймо в похід за книгою // На зміну.– 1929.– 14 лютого.
 • Образцовая детская библиотека // Харьковский рабочий.– 1935.– 1 августа.– С.4.
 • Гандельман Я. Конференция юных читателей // Красное знамя. –16.V.1947.–№96
 • Снегова Е. Дискоклуб у бібліотеці // Соціальна Харківщина.–1985.–18 січня.– С.3.
 • Романовский В. Если вместе, если дружно // Вечерний Харьков.–1994.–12 мая.– С.3.
 • Малкова А. Театральные посиделки // Слобода. –1994.–14 мая.–.С 6.
 • Трофименко Г. В. Мир не без добрых людей // Слобода. –2000.–17 октября. – С.6.
 • Бєлєй О. Бібліотеці – 50 років // Панорама.– 2002.– 4 січня.–С.4.
 • Канистратенко Н. С днем рождения, книжкин дом // Слобода.– 2002.–17 декабря.
 • Матюх Н. Щедрі душею, любов’ю, увагою // Слобода.–2002.–17 декабря.– С.7.
 • Чумаченко С. Летние чтения – 2008 // Харьковские известия.– 2008.– 16 августа
 • Завжди сюрпризи //Харьковские известия.–2009.–3 декабря.–С.9.
 • Все мы – родом из детства // Харьковские известия. – 2010.– 16 февраля. – С.9.
 • Саліна Н. Козацько-лірницька традиція Слобожанщини // Слобідський край.– 2010.– 5 жовтня.– С.6.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б ОКЗ ХОБД на сайті: youcontrol
 2. Харківська обласна бібліотека для дітей//Бібліотеки для дітей:довідник / Нац. б-ка України для дітей:уклад. Н.Г.Душенчук, Г.І.Погребняк, Л.П. Полікарпова; редкол.: В.С.Кобзаренко (відп. ред.)[та шн.]. – Вінниця : Теза,2008. -С.217.
 3. Харківська обласна бібліотека для дітей//Бібліотечна Україна: Довідник. - К., 1996. -С. 2089.
 4. "Друзья книги"// Красное знамя.– 28.III.1951.– №61.– С.4.
 5. [1]
 6. [2]
 7. [3]Маршала О. Юбилей библиотеки // Харьковские известия.– 2008.– 10 января.– С.2.
 8. [4]
 9. [5]
 10. [6]
 11. [7][8]
 12. [9]
 13. [10]
 14. [11]
 15. [12]
 16. [Гандельман Я. Конференция юных читателей // Красное знамя. –16.V.1947.–№96]
 17. Адміністрація бібліотеки
 18. Указ Президента України № 856/2014 від 7 листопада 2014 року «Про відзначення державними нагородами України з нагоди Всеукраїнського дня працівників культури та майстрів народного мистецтва»
 19. [13]
 20. [14]
 21. [15]
 22. [16]
 23. ,[17]
 24. [18]
 25. [19]
 26. [20]
 27. [21]
 28. [22]
 29. [23]
 30. [24]
 31. [25]
 32. [26]
 33. [27]
 34. [28]

Посилання[ред. | ред. код]