Івано-Франківська обласна універсальна наукова бібліотека імені І. Франка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Івано-Франківська обласна універсальна наукова бібліотека ім. І. Франка
Логотип Івано-Франківської ОУНБ ім. І.Франка.png

Обласна бібліотека.jpg

Будівля біліотеки
48°55′03″ пн. ш. 24°42′21″ сх. д. / 48.917530000027774406° пн. ш. 24.70604100002777770° сх. д. / 48.917530000027774406; 24.70604100002777770Координати: 48°55′03″ пн. ш. 24°42′21″ сх. д. / 48.917530000027774406° пн. ш. 24.70604100002777770° сх. д. / 48.917530000027774406; 24.70604100002777770
Країна: Flag of Ukraine.svg Україна
Тип: наукова
Адреса вул. Чорновола, 22 Івано-Франківськ (Україна)
Заснована 8 травня 1940
Фонди: ~ 490 000
Директор: Бабій Людмила Василівна
Сайт: lib.if.ua

Івано-Франківська обласна універсальна наукова бібліотека ім. І. Франка — головний заклад у сфері бібліотечно-інформаційного обслуговування населення Івано-Франківської області, методичний та координаційний обласний центр бібліотек різних систем і відомств, обласне сховище творів друку.

Історія[ред. | ред. код]

Заснована бібліотека 8 травня 1940 року, як «Станіславська державна обласна бібліотека». Вона розташувалася у трьох малих кімнатах. Тут знаходився і дитячий відділ. Першим директором закладу був Василь Михайлович Пашницький (19031941).

Пізніше обласній бібліотеці було надано нове приміщення на вул. Пушкіна, 1. На той час книжковий фонд становив понад 240 тис. примірників книг. Але, під час окупації міста у другу світову війну бібліотеку закрили, а в будинку розташувалися німецькі та мадярські офіцери. Книги зберігалася в сирому підвалі; більшість книг, — понад 200 тис. було знищено.

Після визволення міста в 1944 році бібліотека відновила свою діяльність. Невелику частину книг вдалося відновити колективом бібліотеки. Фонд поповнювався надходженнями з Києва, Держфонду Москви, Харківської державної наукової бібліотеки ім. Короленка.

У 1956 році з нагоди 100-річчя від дня народження Івана Франка бібліотеці було присвоєно ім'я Великого Каменяра.

Книжковий фонд бібліотеки нараховував — 175 тисяч примірників, кількість читачів — більше 10 тисяч. Бібліотеці було виділено додатково декілька залів в іншому приміщенні (вул. Пушкіна, 4), де розмістились відділи: літератури іноземними мовами, сектор патентів і стандартів.

У 1966 році державна обласна бібліотека ім. І. Франка набула статус наукової. Бібліотека стає установою універсального профілю і центральним обласним сховищем вітчизняних творів друку, рукописів, літератури на іноземних мовах, науково-методичним і координаційним центром з організації роботи для бібліотек всіх відомств та організацій, розташованих на території області.

Фонд бібліотеки в 1981 р. налічував 433 680 книг.

Через аварійний стан будівлі бібліотеку закрили. Повністю свою діяльність бібліотека відновила вже в новому приміщенні (вул. Василіянок,17) у 1983 році.

Приміщення бібліотеки, у 1995 році повернули її історичному власнику — монастирю сестер Василіянок. Бібліотека, крім відділу літератури іноземними мовами, який того ж року розмістили в іншому приміщенні (вул. Незалежності, 48), читачів не обслуговувала.

Роботу відновила бібліотека в 1996 році, у реконструйованому будинку на вул. Чорновола, 22.

Будівля бібліотеки[ред. | ред. код]

Будівля бібліотеки, пам'ятка архітектури

вул. Чорновола, 22

Будинок споруджений в 1913 р. Спочатку тут розташовувалися: Народний дім, банк «Самопоміч», штаб української громади міста (1918 р.), філія «Просвіти». У 19201930 рр. в будинку проживав віце-президент ЗУНР і голова Української радикальної партії адвокат Левко Бачинський. Фасад споруди прикрашає кам'яне зображення лева, що спирається на скелю — герб Галичини. В 2006 р. на стіні будівлі встановлено пам'ятну дошку Станіславу Вінцензу та Івану Франку.

Структура[ред. | ред. код]

Фонд бібліотеки сьогодні становить близько півмільйона видань, щорічно її послугами користується понад 23 тисяч читачів.

У її структурі 18 відділів та секторів, 5 читальних залів. Довідково-бібліографічний апарат складається з 28 каталогів і картотек.

Відділи:

Науково-методичний відділ[ред. | ред. код]

Науково-дослідний, методичний та координаційний центр в області, визначає пріоритети бібліотечної методичної політики, її основні напрямки:

 1. аналіз і прогнозування бібліотечної ситуації
 2. моніторинг інноваційної діяльності
 3. пошук нових моделей розвитку бібліотек
 4. створення системи безперервної освіти бібліотечних працівників
 5. проведення комплексів заходів для сприяння інноваційному розвитку бібліотек області та обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка
 6. впровадження новітніх технологій в практику ЦБС

Координує організаційно-методичну діяльність, складає „Координаційний план організаційно-методичної роботи обласних бібліотек". Здійснює:

 1. формування та розробку стратегічних планів діяльності бібліотечної галузі, програм розвитку регіону,
 2. статистичний аналіз діяльності бібліотечних установ області,
 3. інформаційно-аналітичний огляд діяльності ЦБС за підсумками року,
 4. експертно-діагностичний аналіз діяльності ЦБС,
 5. підготовку документів на розгляд Колегії управління культури, національностей та релігій ОДА, об'єднаної науково-методичної ради,
 6. формування баз даних про мережу бібліотек та основні показники їх діяльності,
 7. вивчення та узагальнення актуального бібліотечного досвіду, здійснює методичну допомогу в оволодінні новаціями,
 8. координує заходи, спрямовані на підтримку якості бібліотечних послуг у бібліотечних установах області, акумулює та аналізує інформацію з цього напрямку роботи

Проводить: огляди-конкурси діяльності бібліотек регіону; обласні акції, наукові, соціологічні дослідження, анкетування, моніторинги. Організовує семінари, практикуми, тренінги, стажування для підвищення фахового рівня працівників бібліотек області. Здійснює навчання фахівців бібліотек в рамках виїздних курсів підвищення кваліфікації бібліотечних працівників області.

Координує та забезпечує надання методичної, практичної та консультативної допомоги бібліотекам регіону з різних напрямків роботи. Бере участь в роботі районних семінарів. Видає:

 1. кращі тематичні збірники сценаріїв у серії «Матеріали на допомогу бібліотекам у проведенні культурно-просвітницьких заходів»,
 2. щорічний аналітико-статистичний збірник „Бібліотечна Івано-Франківщина",
 3. методичні поради, які розкривають життєві шляхи відомих письменників України, Івано-Франківщини та форми популяризації їх творчості у серії «Літературна скарбниця України: ювіляри року»,
 4. Інформ-реліз «У бібліотеках Івано-Франківщини» з досвіду роботи бібліотек - переможців обласного конкурсу «Краща сільська бібліотека ... року»,
 5. збірники серії «Бібліостудія» з матеріалами обласних конференцій, семінарів, тренінгів,
 6. методико-бібліографічні посібники на допомогу бібліотекам області.

Відділ наукової обробки документів і організації та ведення каталогів[ред. | ред. код]

Здійснює:

 1. наукове опрацювання документів, які надходять до бібліотеки
 2. організацію системи каталогів:
 3. генерального службового
 4. алфавітного читацького
 5. систематичного
 6. картотеки новинок літератури
 7. електронного каталогу книг

(з 2004 року в автоматизованій бібліотечній інформатизаційній системі „ІРБІС” поповнюється база даних „Книги” )

З метою якісного пошуку необхідних документів здійснює редагування каталогів, вилучає картки з каталогів на виключені з бібліотечного фонду твори друку.

Працівники відділу надають методичну та практичну допомогу бібліотекам області з питань бібліографічного опису, класифікації видань, організації та ведення карткових і електронних каталогів. Організовує семінари-практикуми, бере участь в роботі районних семінарів бібліотечних працівників.

Надає консультації місцевим видавництвам та окремим авторам щодо присвоєння їхній книжковій продукції бібліотечної класифікації.

Діяльність[ред. | ред. код]

Видавнича діяльність[ред. | ред. код]

Починаючи із 1965 р. щорічно готується «Календар знаменних і пам'ятних дат Івано-Франківської області» та покажчик «Івано-Франківщина: історія і сьогодення».

Інші популярні бібліографічні покажчики: «Друковане слово Прикарпаття: каталог книжкових видань, підготовлених авторами Івано-Франківщини (у 19902005 рр.)», «Галицько-Волинська держава: історія, постаті, культура» (2009), «Етнографічні регіони Прикарпаття: матеріальна і духовна культура» (2009), «Лауреати літературних премій Національної спілки письменників України» (2009), «Життя і чин Степана Бандери» (2008), «Широкий світ малої батьківщини: історія населених пунктів Івано-Франківщини» (2008), «Розвиток туризму в Україні та світі» (2007), «Іван Франко і Прикарпаття» (2006) та багато ін.

Бібліотека має власні рубрики на обласному радіо («Скарбниця»), на сайті газети «Освітянське слово», в обласній газеті «Галичина».

Соціокультурна діяльність[ред. | ред. код]

Постер до подій з життя Т.Г.Шевченка

У 2014 році виповнюється 200 років від дня народження Т.Г.Шевченка і обласна бібліотека приурочує багато заходів до цього ювілею. Список заходів можна переглянути тут http://lib.if.ua/1389689452.html

Іван Франко і Прикарпаття[ред. | ред. код]

 1. Іван Франко: життєвий та творчий шлях
 2. Івано-Франківська обласна універсальна наукова бібілотека ім. І. Франка - популяризація творчої спадщини І. Франка, літератури про нього
  • До 155-річчя від дня народження Великого Каменяра
  • Іван Франко і Прикарпаття. Рекомендаційний бібліографічний покажчик
  • Каменяр поступу. Методичні рекомендації
  • Прикарпаття вшановує Каменяра. Віртуальна виставка
  • Іван Франко очима сучасного читача. Соціологічна розвідка
  • Вісник НТШ. Електронна книга
 3. Хроніка перебування Івана Франка на Прикарпатті
 4. Історико-краєзнавча діяльність Франка
 5. Пам'ятники та пам'ятні знаки, встановлені на честь Івана Франка
 6. Франкознавці Прикарпаття
 7. Спогади
 8. Образотворча Франкіана Прикарпаття
 9. Музична Франкіана Прикарпаття
 10. Міська премія імені Івана Франка в галузі літератури та журналістики
 11. Установи, організації, які носять ім'я Івана Франка
 12. Інтернет джерела

Посилання: http://lib.if.ua/franko/franko_ivan.html

Зображення[ред. | ред. код]

Віртуальний Івано-Франківськ Сферичні панорами:

Посилання[ред. | ред. код]