Діамантовий зелений

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Діамантовий зелений
Brilliant green.svg
Brilliant green 1a.jpg
Систематична назва (IUPAC)
?
Ідентифікатори
Номер CAS 633-03-4
Код ATC ?
PubChem 12449
Хімічні дані
Формула C29H35N2O4 
Мол. маса ?
Фармакокінетичні дані
Біодоступність ?
Метаболізм ?
Період напіврозпаду ?
Виділення ?
Терапевтичні застереження
Кат. вагітності

?

Лег. статус
Використання зовнішнє

Діама́нтовий зелений (зелень брилья́нтова, зеленка[1], тетраетил-4,4-диамінотрифенілметана оксалат) — синтетичний аніліновий барвник трифенілметанового ряду. Міжнародна назва: Viride Nitens. Розчин брильянтового зеленого в етиловому спирті (лат. solutio viridis nitentis spirituosa) використовується як антисептик.

Прозора у тонкому шарі рідина інтенсивного зеленого кольору із запахом спирту. 100 мл розчину містять діамантового зеленого 1 г; допоміжні речовини: спирт етиловий 60 %.

Назва[ред. | ред. код]

Назва діамантовий зелений або "Зеленка" є калькою рос. бриллиантовый зелёный (втім, СУМ-11 наводить і напряму запозичену форму «зелень брильянтова»[1]), яка, в свою чергу, помилково калькує фр. vert brillant («блискучий зелений», від лат. viridis nitens). Назва пов'язана з тим, що в сухому вигляді речовина являє собою золотисто-зелені грудочки[2][3].

Форма випуску[ред. | ред. код]

Розчин для зовнішнього застосування, спиртовий.

Поширений переважно в слов'янських країнах.[джерело?]

Фармакотерапевтична група[ред. | ред. код]

Антисептичні засоби. Код АТС D08A X08.

Фармакологічні властивості[ред. | ред. код]

Фармакодинаміка. Антисептичний засіб для зовнішнього та місцевого застосування. Чинить антимікробну дію, не має подразнювального ефекту.

Препарат активний відносно грам-позитивних бактерій.

Фармакокінетика. Препарат місцевої дії. Даних про всмоктування в кров та включення в метаболічні процеси організму не виявлено.

Показання для застосування[ред. | ред. код]

Препарат застосовують зовнішньо при легких гнійно-запальних процесах шкіри (піодермія, фурункульоз, карбункульоз, мейболеїт, блефарит), а також для обробки операційного поля, шкірних покривів після операцій та травм.

«Зеленка» використовується для дезінфекції при вростаннях нігтів. Використання діамантового зеленого багато в чому взаємозамінне з йодом, але д.з. частіше використовується при ранах на губі чи інших ніжних місцях, оскільки не сушить шкіру.

Спосіб застосування та дози[ред. | ред. код]

Наносять на поверхню шкіри, охоплюючи, окрім пошкоджених, цілісні навколишні тканини. При захворюваннях очей змазують краї повік.

Побічна дія[ред. | ред. код]

Алергічні реакції (свербіння, кропив'янка). При попаданні розчину на слизову оболонку ока виникає печіння, сльозотеча, можуть виникати опіки.

Протипоказання[ред. | ред. код]

Алергічні реакції на компоненти препарату. Підвищена чутливість до складових препарату.

Передозування[ред. | ред. код]

Не спостерігалося.

Особливості застосування[ред. | ред. код]

Не слід допускати попадання розчину на слизові оболонки, оскільки спирт, що міститься в засобі, може викликати опіки та сильне подразнення.
Активність препарату суттєво зменшується у присутності сироватки крові.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами[ред. | ред. код]

При одночасному застосуванні з препаратами для зовнішнього застосування, що містять органічні сполуки, може денатурувати білки, створювати нові сполуки.

Умови відпуску[ред. | ред. код]

Без рецепта.

Умови зберігання (розчину)[ред. | ред. код]

У прохолодному, захищеному від світла місці.

Застосування у мікробіології[ред. | ред. код]

Застосовується для фарбування клітин, утворення поживного середовища для висівання та ідентифікації бактерій Salmonella[4].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Брильянтовий // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  2. Степанов Б. И. Введение в химию и технологию органических красителей, Учеб. для вузов. 3-е изд., перераб. и доп. — М.: Химия, 1984. — С. 173—174.
  3. Батенёва Т. (21.05.2005). «Зелёнка: простушка с секретом». Архів оригіналу за 2016-03-10.  (рос.)
  4. Міністерство охорони здоров'я України (2005-02-03). Вісмут-сульфіт агар: Селективне середовище для виділення сальмонел. Наказ № 60 Про затвердження методичних вказівок "Санітарно-мікробіологічний контроль якості питної води". Архів оригіналу за 2009-08-04. Процитовано 2011-02-11. 

Література[ред. | ред. код]

  • Фармакологія: підручник (ВНЗ І—ІІІ р. а.) / І. В. Нековаль, Т. В. Казанюк. — 7-е вид., переробл. і допов. — «Медицина», 2016 — 552 с. ISBN 978-617-505-507-6