Емпедокл

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search

Емпедокл
Західна філософія
Empedokles.jpeg
Народження 490 до н. е.(-490)
Агрідженто, Провінція Агрідженто, Сицилія, Італія
Смерть 430 до н. е.(-430)
Етна, Сицилія, Італія
Національність греки
Знання мов

принаймні:

Діяльність
Основні інтереси космогонія, онтологія
Значні ідеї матерія складається з чотирьох елементів: води, землі, повітря, вогню
Вплинув Горгій, Арістотель, Фрідріх Ніцше
Зазнав впливу
Відомі студенти Горгій
Історичний період Досократова філософія

Емпедокл у Вікісховищі?

Емпедокл (близько 490 — 430 до н. е., походив з сицилійського міста Агрігента.) — давньогрецький філософ, поет, лікар, політичний діяч. Очільник партії демократів.

Філософія Емпедокла[ред.ред. код]

Разом з Анаксагором із малоазійського міста Клазомени (близько 500—428 pp. до н. е.) вони першими здійснили поєднання уявлень про різноманітність та багатомірність дійсності з уявленнями про єдине буття.

Емпедокл дійшов висновку про хибність позиції щодо існування єдиного першоелементу Космосу (як це вважали представники «мілетської школи»), проголосивши у своїй поемі «Про природу» такими першоелементами відразу чотири «стихії»: вогонь, землю, повітря і воду, які він називав «коренями усіх речей».[1]

Їх єднання створює щось нове, не схоже на жоден з елементів, нову якість. Самі по собі «корені» незмінні і вічні, але внаслідок своєї відмінності один від одного отримують можливість взаємно обмінюватися місцями, що і становить рух. З'єднання і роз'єднання цих елементів і дає картину народження та руйнування усіх речей і процесів навколишнього світу. Досить механічне тлумачення з'єднань і роз'єднань унеможливлює довести уявлення про їхнє об'єднання в нове якісно ціле до висновку про існування нових законів, яким підкоряється це якісно нове.[2]

Сам процес з'єднання і роз'єднання у Емпедокла мислиться як спричинений дією двох космічних сил — Любові і Розбрату. Коли переважає Любов, усе виявляється «з'єднаним», але таке переважання не вічне, з периферії Космосу починає свій наступ Хаос, що несе Розбрат і призводить до повного роз'єднання усіх «коренів». Потім знову перемагає Любов. Хоча в уявленнях Емпедокла переважають міфологічні теми, за своїми здобутками він — філософ, який не відноситься до конкретної школи.

Медицина[ред.ред. код]

Значну увагу приділяв Емпедокл проблемам анатомії та фізіології. Цікавим є запропонований ним механізм дихання, а також теорія «шпар та витікань», яка слугувала поясненню відчуттів і містила зачатки атомістичних уявлень. У поемі «Очищення» Емпедокл виклав релігійно-етичне вчення про метемпсихоз — переселення душ. Крім того Емпедокл є основоположником сицилійської медичної школи.

Пам'ять[ред.ред. код]

На честь Емпедокла названо астероїд, відкритий 3 квітня 1989 року.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]