Евеліна Ганська

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Евеліна Ганська (Жевуська)
пол. Ewelina Hańska
MadamHanska (cropped).jpg
Евеліна Ганська
Народилася 6 січня 1801(1801-01-06)
Погребище
Померла 10 квітня 1882(1882-04-10) (81 рік)
Париж
Поховання Пер-Лашез
Громадянство Польща
Родичі Адам Адамович Жевуський, Ядвіга Федорівна Жевуська
Чоловік Вацлав Ганський (1819)
Оноре де Бальзак(1850)
Діти від Вацлава Ганського:
Анна Ганська
Herb Krzywda11.jpg

Евелі́на (Єва) Га́нська (пол. Ewelina Hańska; в дівоцтві Жевуська (Ржевуська); * 6 січня 1801 Погребище — † 10 квітня 1882, Париж) — польська графиня (титул був підтверджений російською владою 18 листопада 1856 року[1]).

Родинне гніздо однієї з гілок роду Жевуських — містечко Погребище на межі Подільської, Київської та Волинської губерній (нині Вінницька область). Батько Евеліни граф Адам Жевуський, київський губернський маршал. Після одруження у 1819 році з Вацлавом Ганським Евеліна отримала селище Верхівня (нині у Ружинському районі Житомирської області) як подарунок. Граф Вацлав Ганський мав 21 000 гектарів землі в Україні й понад три тисячі кріпаків. Він виконував обов'язки маршалка волинської шляхти, був магістром масонської ложі в Житомирі.

Оноре де Бальзак[ред.ред. код]

Hanska Holz Sowgen 1825.jpg

Перший лист від Евеліни Бальзак отримав у 1832 році, датований 28 лютим і підписаний «Іноземка». Авторка листа вихваляла талант Бальзака і злегка критикувала його. 7 листопада прийшов другий лист. «Іноземка» не відкривала свого імені, але обіцяла писати регулярно.

« Для того, щоб нагадати йому про те, що в його душі живе «божественна іскра», вона вгадувала, що її улюблений автор має «ангельську душу», яка могла б зрозуміти «полум'яну душу», якою вона була вона наділена сама[2]  »

Іноземка просила опублікувати в газеті «Котідьен» (єдиною, яка була дозволена в Російській імперії) оголошення, що підтверджує отримання цього листа. Бальзак виконав її прохання, після цього Евеліна розкрила своє інкогніто. Письменник посилав пані Ганській листи через гувернантку її дочки в подвійному конверті. Вперше Оноре і Евеліна побачилися в жовтні 1833 року в Невшателі. Тоді ж Бальзак познайомився і з чоловіком Евеліни — Вацлавом Ганським. Роман у листах тривав протягом довгих 10 років.

Евеліна овдовіла в 1841 році, але ще довго не могла вийти заміж за Бальзака. За законами Російської імперії дати дозвіл на вступ в шлюб з іноземним підданим і на вивезення за кордон родового стану міг дати тільки сам імператор Микола I. Разом вони подорожували по Європі (Італія, Бельгія, Німеччина), Бальзак, і в 1848 році відправився в Париж через рік повернутися в Україну і приїхав в Погребище.

1850 року Бальзак за 5 місяців до своєї кончини повінчався з Евеліною в Бердичеві. Одним зі свідків був граф Георг Мнішек, з родини російської цариці Марини Мнішек. Після церемонії Бальзак заявив Евеліні: «Ура! Я зробив те, чого не зміг Бонапарт!… У твоїй особі я підкорив Росію».

Примітки[ред.ред. код]

  1. Rzewuscy (01) пол.
  2. А.Моруа. Собрание сочинений в 6-ти томах.— М.: Пресса, 1992/— Том 3/— C. 239

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Польща Це незавершена стаття про особу Польщі.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.