Ефект Даннінга — Крюґера

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ефе́кт Да́ннінга — Крю́ґера (ефект профана) — когнітивне упередження, яке полягає в тому, що люди з низькою кваліфікацією роблять помилкові висновки та приймають невдалі рішення, але їхня некомпетентність не дозволяє це усвідомити[1]. Через це вони зверхні щодо інших, вважають свої здібності вищими за пересічні. Це призводить до того, що менш компетентні завищують свої здібності щодо тих, у кого вони насправді вищі.

Гіпотеза[ред. | ред. код]

Феномен показано в серії експериментів, що їх здійснили Джастін Крюґер (англ. Justin Kruger) та Девід Даннінг (англ. David Dunning). Результати надруковано в англ. Journal of Personality and Social Psychology у грудні 1999 р.[1][2].

Крюґер та Даннінг звернули увагу на низку попередніх досліджень, зокрема й Дарвінівське «невігластво частіше дає впевненість, аніж знання»[3]. Вони висунули гіпотезу, що для людей з пересічним рівнем компетентності характерно:

  1. некомпетентні люди схильні до переоцінки власних здібностей;
  2. некомпетентним людям не вдається розпізнати справді високі здібності компетентних;
  3. некомпетентним людям не дано усвідомити свою некомпетентність;
  4. якщо некомпетентні люди проходитимуть відповідну підготовку та освітні курси для підвищення рівня власної компетентності, то зможуть усвідомити рівень своєї попередньої некомпетентності;

Гіпотезу Крюґера і Даннінга критикували інші психологи. У відповідь на критику автори опублікували 2008 року статтю, у якій відповіли на такі закиди[4].

Розуміння ефекту[ред. | ред. код]

Серед людей, що знають про існування ефекту, трапляється нерозуміння суті цього психологічного феномену. Перше хибне розуміння — що ефект діє лише на некомпетентних людях. Насправді, ефект притаманний всім людям. По-перше, навіть спеціалісти в певній галузі є дилетантами в більшості інших галузей і можуть навіть не підозрювати цього. По-друге, навіть в рамках однієї галузі схильність до переоцінки свого рівня притаманна більшості людей, включно з людьми, що мають середній і навіть вище рівень компетенції, хоча в людей з вищим рівнем компетенції помилка в оцінці буде меншою. І лише невелика меншість, люди з найвищою компетенцією, можуть недооцінювати свій рівень[5].

Цікаві факти[ред. | ред. код]

За дослідження ефекту Даннінг та Крюґер отримали Іґнобелівську премію за 2000 рік.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Kruger, Justin; David Dunning (1999). Unskilled and Unaware of It: How Difficulties in Recognizing One's Own Incompetence Lead to Inflated Self-Assessments. Journal of Personality and Social Psychology 77 (6): 1121–34. PMID 10626367. doi:10.1037/0022-3514.77.6.1121. 
  2. Dunning, David; Kerri Johnson, Joyce Ehrlinger and Justin Kruger (2003). Why people fail to recognize their own incompetence. Current Directions in Psychological Science 12 (3): 83–87. doi:10.1111/1467-8721.01235. [недоступне посилання з квітня 2019]
  3. Charles Darwin (1871). The Descent of Man (w). с. Introduction, page 4. Процитовано 2008-07-18. 
  4. Необізнані про власне незнання: ефект Даннінга-Крюгера : [арх. 18.08.2013] // Моя наука.
  5. Steven Novella (2019-01-08). Misunderstanding Dunning-Kruger. The New England Skeptical Society (en). 

Посилання[ред. | ред. код]