Головоломка (жанр відеоігор)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Vg icon.svg
Відеоігри
Гра Тетріс — одна з найвідоміших ігор жанру головоломка

Головоломка (англ. Puzzle) — назва жанру відеоігор, метою яких є вирішення логічних завдань, що вимагають від гравця задіяння логіки, стратегії, інтуїції та іноді ерудиції й уважності. Головоломки можуть включатися до ігор інших жанрів як ключові елементи ігрового процесу або ж для його урізноманітнення як міні-ігри.

До головоломок не зараховуються ігри та їх елементи, де гравець покладється на удачу або швидкість реакції. Іноді термін використовується для загального позначення ігор з незвичайним ігровим процесом, як, наприклад, в іграх Every Extend Extra, Braid.

Зазвичай головоломки не викликають складнощів для поширення та адаптації, їх можна зустріти на аркадних автоматах, ігрових приставках, кишенькових комп'ютерах, мобільних телефонах.

Історія розвитку[ред. | ред. код]

Зародження[ред. | ред. код]

Предтечею жанру були настільні, графічні та механічні головоломки — від кросвордів до кубика Рубіка. Однією з перших відеоігор-головоломок стала Amazing Maze (1976), розроблена для аркадних автоматів. Єдиним її завданням було вийти з лабіринту до того, як це зробить керований комп'ютером противник. В наступні роки головоломки розроблялися як навчальні ігри, як Othello, 3D Tic-Tac-Toe, A Game of Concentration.

У 1982 вийшла Loco-Motion, де гравцеві слід було повертати квадрати з фрагментами залізниці з метою скласти цілісні колії та провести по них локомотив. Популярною, і однією з перших, де використовувалася ізометрична проєкція, стала Q*bert (1982). У ній потрібно було перефарбовувати кубики, стрибаючи по них ігровим персонажем, при цьому слідкуючи щоб вони перефарбовувалися на потрібний колір з-поміж кількох можливих. Boulder Dash (1984) поєднувала кілька завдань, з яких прокладати собі шлях, не застрягнувши, збирати потрібну кількість предметів і уникати пасток. Еталоном жанру стала гра Тетріс, що з'явилася в 1984 році і поєднувала в собі простоту та захопливий ігровий процес, заснована на пентаміно.

1990—2010[ред. | ред. код]

На початку 1990-х років такі ігри як Lemmings і The Lost Vikings оживили жанр головоломок. Поява тривимірної графіки сприяло розвитку головоломок на ігрових приставках. Щодо них дешеві для виробництва ігри знайшли свою нішу на портативних ігрових системах.

У 2000 році гри Pikmin, Meteos, Polarium, LocoRoco і Lumines знову відродили принципи жанру. В Японії серія ігор Brain Training (розвиваючі логічні ігри) — один з найбільш великих успіхів індустрії відеоігор за 2005 рік[1].

У жанрі згодом виділилися фізичні головоломки з реалістичною взаємодією об'єктів. Особливого поширення вони набули у вигляді онлайн флеш-ігор та ігор для мобільних платформ впродовж 2000-2010-х років. Як міні-ігри фізичні головоломки є частими в іграх інших жанрів.

Сучасність[ред. | ред. код]

У 2011 році стався реліз Where's My Water?. Процес гри полягає у прокладанні гравцями маршруту для доставки запасів води до гидливого крокодила. Where's My Water? отримала високу оцінку за свій геймплей та графічний стиль, з особливим визнанням її головного героя, крокодильчика Свомпі, першого оригінального діснеївського персонажа для мобільної гри, озвученого актором Джастіном Т. Боулером.

У 2015 році великий прорив у жанрі здійснила гра Undertale, де гравець керує дитиною, яка подорожує Підземеллям, населеним чудовиськами, з якими мусить вибудувати відносини, щоб вибратися. Вибір гравця дуже сильно впливає на кінцевий результат гри, в залежності від його рішень змінюються діалоги та фінальні сцени.

Різновиди[ред. | ред. код]

Головоломка Сапер, встановлена на багатьох платформах

Традиційна головоломка[ред. | ред. код]

Ігри цього піджанру створюються за зразком настільних і механічних головоломок: пасьянсів, маджонга, п'ятнашок, кросвордів тощо. Прикладами є електронні версії таких ігор, їх компіляції, як Brain Age: Train Your Brain in Minutes a Day! (2005).

Встановлення відповідності[ред. | ред. код]

У деяких головоломках гравцеві даються випадкові блоки або шматочки, які потрібно зібрати в певній послідовності й формі. До таких ігор належать Тетріс, Klax, Lumines. При цьому Тетріс породив безліч продовжень, варіацій і клонів за участю «падаючих блоків». Деякі з таких головоломок мають режим гри, зворотній до Тетриса. Так, наприклад, в Tetrisphere і Tetris Attack, гравець повинен очистити площу від деталей за обмежену кількість ходів.

Подібними за сенсом є ігри на встановлення відповідності, такі як Zuma та ігри із розставляння предметів у ряди. Ще одним представником жанру є створена Хіроюкі Імабаясі гра Sokoban (1980), в якій гравець пересуває ящики по лабіринту з метою поставити їх на задані кінцеві позиції.

Екшн-головоломка[ред. | ред. код]

Такі ігри вимагають від гравця вирішити головоломку за відведений час: Lode Runner (1984), Lemmings (1991). Вони часто поєднуються з іншими жанрами, як платформери, шутери, квести і екшен-адвенчури. Наприклад, Resident Evil, Silent Hill, LittleBigPlanet чи серія ігор The Legend of Zelda включають в себе головоломки.

Різновидом, що може відноситися як до екшн-головоломок, так і інших різновидів, є головоломка-лабіринт. Залежно від конкретної гри, завданням може ставитися як просто знайти вихід (Amazing Maze), так і уникати противників (Pac-man), зібрати певні предмети. Також схожим є різновид «вийти з кімнати», в іграх якого гравцеві потрібно застосувати потрібні предмети для втечі із закритого приміщення.

Фізична головоломка[ред. | ред. код]

Angry Birds — одна з найпопулярніших головоломок «нової хвилі»

Такі ігри стали з'явилися на початку 1990-х років, коли комп'ютери стали досить потужними, щоб прораховувати зіштовхування об'єктів складної форми, провисаючих мотузок, поведінку рідин тощо. Одна з перших ігор такого типу — The Incredible Machine (1992). До фізичних головоломок відносять ігри як Portal, The Ball, де вирішення власне головоломок суворо обумовлене сюжетом. Розробка фізичних головоломок набула популярності серед інді-розробників. Прикладами є World of Goo (2008), Osmos (2009), Limbo (2010) Besiege (2015).

Жанр став особливо популярним на мобільних платформах, як смартфони і планшети. Для них характерне яскраве оформлення і простіше, ніж на ПК і консолях, управління. До прикладу, гравець може проведенням пальця по екрану перемістити предмет, перерізати мотузку чи прицілитися для пострілу. Найбільш відомі фізичні головоломки для мобільних платформ — Angry Birds (2009), Cut the Rope (2010), Where's My Water? (2011).

Найвизначніші ігри[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. GameSpot - /features/vgs/universal/puzzle_hs/. web.archive.org. Процитовано 25 вересня 2015. 

Посилання[ред. | ред. код]