Бактрія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
BactriaMap.jpg
Богині з розкопки у Афганістані, 2000—1800 роки до н. е.

Ба́ктрія, Бактріа́на (дав.-гр. Βακτριανή; Persian: перс. باختر (Bākhtar)‎ ; Chinese кит. трад. 大夏, нов. , піньїнь Dàxià)), Балх (давня самоназва) — стародавня країна й історичний край Центральної Азії у долині верхів'ї і середній течії Аму-Дар'ї між горами Гіндукуш й Памір на території сучасних Афганістану, Таджикистану, Узбекистану й малої частини Туркменістану. Згодом Бактрія була відома під назвою Тухаристан, Тохаристан й Точаристан за давнім іранським народом тохари.

Бактрія грала одну з провідних ролей у Азії. Головним містом й столицею було місто Балх (грецькою Бактра) у сучасному північному Афганістані.

Назва[ред.ред. код]

Назва Бактрія відома у історії з грецьких джерел. Проте початкова назва краю була Балх, що досі збереглася у регіоні. Греки після здобуття головного міста краю Балх перейменували його на Бактра.

Оксианська цивілізація[ред.ред. код]

У 2300—1700 роках до н. е. тут існувала Оксианська цивілізація, сучасниця Давньовавилонського царства й цивілізації долини Інду, що також означена у археології як Бактрійсько-Маргіанський археологічний комплекс. Легендарний ассирійський цар Нінус переміг царя Балху на ім'я Оксиартес 2140 року до н. е.

За твердженням багатьох істориків Балх був місцем зосередження індо-іранських племен у 2500—2000 роках, які згодом посунули на південний захід у Іран й на південь у Пакистан й Індію й колонізували їх.

Балх-Бактрія у релігії[ред.ред. код]

Бактрія була колись центром релігій зороастризму й буддизму.

Пророк зороастризму Зороастер (Заратуштра) народився й прийняв своїх перших вірян у краї з плодючою землею у гірській країні, що оточена пустелями Тюрану. Авестійська мова, якою написана найдавніша частина Авести є найдавнішою записаною формою східно-іранських мов.

За Кушанської імперії тут розцвів греко-буддизм.

Історія[ред.ред. код]

В Бактрії ще в 1-й половині 1-го тисячоліття до Р. Х. існувала рабовласницька держава, головним містом якої був Балх (поблизу Балха, сучасний Афганістан). Населення займалось землеробством при штучному зрошенні і скотарством.

Балх-Бактрія у складі Мідійського царства на 600 рік до н. е.

У 6 сторіччі була частиною Мідійської держави. З середини 6 сторіччя до Р. Х. Бактрія входила до держави Ахеменідів, коли була приєднана персидським царем Киром Великим.

Балх-Бактрія була провінцією Персії у Азії. Її кордон проходив по річці Окс (Амудар'я). За річкою на її правому березі починалася перська провінція Согд, що називали також Трансоксанія (Заоксія). Балх й Маргу (Маргіана) були 12-ою сатрапією перської держави.

Бактрійський сатрап Бесс вбив перського царя Дарія III-ого й проголосив себе царем Артаксерксом V-им у 330 році до н. е. Він намагався протистояти Алесандру Македонському з Бактрії, проте був вимушений відступити у Согд, де був наздогнаний військом Александра й страчений розривом між двох дерев у 329 році до н. е. як бунтівник.

За держави Селевкідів тут було побудовано багато грецьких міст, а грецька мова стала панівною, завдяки багатьом грецьким дисидентам, висланим у заслання у цей найвіддаленіший край.

Греко-Бактрійська держава у час найбільшого поширення

Виснажлива війна Селевкідів з Єгиптом дала змогу сатрапу Бактрії Діодоту проголосити 225 року до н. е. незалежність й приєднати Согдіану. до складу Греко-Бактрійського царства.

Афганська й інші мови, що мають пласт грецьких слів з бактрійської мови означені синім й фіолетовим кольором на сході мапи

Грецька мова була офіційною, а народна бактрійська мова була еллінізована із заміною алфавіту на грецький. Наслідом еллінізації народної мови є багатих пласт грецьких слів у афганській мові (пушту) й малочисельних мовах Бадахшану.

За часів Греко-Бактрійської держави поширюються зв'язки з Китаєм. Китайський уряд посилав відкривачів, послів й згодом їм вдалося домовитися про організацію торгових зв'язків, що у історії відомо під Шовковим шляхом.

Греко-індійське царство з кушанами у Бактрії на 100 рік до н. е.
Сережки з кургана сакського царя у Тилля-тепе.

Греко-бактрійці отримали поразку від степовиків саків. Поблизу Тилля-тепе біля північно-афганського міста Шибарган на заході Бактрії було знайдено багате захоронення сакського царя з часів їхнього панування у 1 сторіччі до н. е. з сережками, що зображають людину серед двох драконів.

Згодом вони були переможені ятіями (юечжі, кушани), що змусили бактрійців перемістисти свій центр на південь. Так утворилося державне формування, що відоме у історії як Греко-індійське царство.

Кушанська імперія на 127—140 роки

З 60 року Бактрія стала центром Кушанської імперії сформованої кушанами (ятії), які у греків відомі як тохарами. Країна Бактрія почала йменуватися Тохаристан.

У 230—240 роках Бактрія була підкорена Сассанідами.

thumb
thumb
Бактрийка 1.JPG
thumb
Бактрійський чоловічий одяг Кафірніган (Таджикистан). Бактрійський жіночий одяг Кафірніган (Таджикистан). Бактрійський жіночий одяг Кафірніган (Таджикистан). Бактрійський чоловічий одяг Кафірніган (Таджикистан).

Література[ред.ред. код]

Українська радянська енциклопедія : у 12 томах / за ред. М. Бажана. — 2-ге вид. — К. : Головна редакція УРЕ, 1974–1985.