Зяблик

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Зяблик
Самець зяблика
Самець зяблика
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Горобцеподібні (Passeriformes)
Родина: В'юркові (Fringillidae)
Рід: В'юрок (Fringilla)
Вид: Зяблик
Біноміальна назва
Fringilla coelebs
(Linnaeus, 1758)
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Fringilla coelebs
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Fringilla coelebs
EOL logo.svg EOL: 919235
ITIS logo.svg ITIS: 179168
Redlist logo v1223290225.gif МСОП: 149470
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 37598
Fringilla coelebs

Зя́блик (Fringilla coelebs) — співочий птах родини в'юркових (Fringillidae), дуже численний та поширений на території Європи, західної Азії, північної Африки, Канарських островах і Мадейрі. На Тенеріфе і Гран-Канарія співіснує із спорідненим ендемічним видом, блакитним зябликом. Дуже численний в Україні.

Етимологія[ред.ред. код]

Назва «зяблик» походить від застарілих слів зябнути («мерзнути», «відчувати холод») і зябки́й («мерзлякуватий»). Вона пов'язана зі спостереженою здатністю зяблика ліпше переносити холод порівняно з іншими перелітними птахами. Цю ж особливість відбиває і його латинська назва Fringilla — від лат. frigus («холод»)[1].

Опис[ред.ред. код]

Морфологічні ознаки. Розміром зяблик трохи менший за горобця. Довжина приблизно 14 см, розмах крил 24 - 28 см, вага 18-29 г.  Забарвлення, оперення у самця яскраве (особливо в шлюбний період): голова синювато-сіра, спина коричнева із зеленим, воло і груди буро-червоні, на крилах великі білі плями; забарвлення самиць тьмяніше.

Пісня. Зазвичай видова пісня зяблика представлена треллю, що закінчується «розчерком» (коротким різким звуком) в кінці. Трелі передують початкові, тонші свистячі звуки. Тому пісню зяблика можна розділити на три послідовні частини — заспів, виводь трелі, розчерк. Така структура пісні характерна для всіх дорослих самців (самиці не співають). Вся пісня зазвичай триває близько 2 - 3 с, після паузи (7 - 10 с) пісня знову повторюється. Молоді самці зяблика (першолітки) мають спрощену, однорідну по структурі видову пісню (субпісню), в якій не виділяються три описані частини. Подібна ж субпісня впродовж всього життя може бути присутньою у самиць зяблика. Передбачається, що розвиток нормальної видової пісні у самців відбувається під дією тестостерона (статевого гормону). Нормальна (складна і диференційована) структура видової пісні отримується молодими самцями (після становлення на крило) в результаті навчання — копіювання пісні старших самців свого виду, а також «взаємного навчання» самців-однорічків — перекличка. Пісні можуть змінюватися (пісенна імпровізація), причому створюються різні варіанти (типи) видової пісні, добре відмітні при перегляді на сонограмі. Репертуар одного зяблика може включати 1—6 (до 10) варіантів пісні, що виконуються по черзі. Зазвичай самці при співі в групі виконують тільки 2 - 3 типи пісень; у популяції можна зустріти в середньому 20 типів видової пісні. Подібна вокальна мінливість спостерігається у багатьох видів горобцеподібних птахів. Через дзвінку пісню зябликів часто тримають у неволі.

Особливості біології[ред.ред. код]

Гніздиться і мігрує по всій території України, регулярно зимує на півдні та в Закарпатті, окремі особини і групи птахів взимку трапляються на решті території країни.

Мешкає в лісах і парках всіх типів, часто біля самого житла людини. Гнізда будує на деревах, маскуючи їх мохом і лишайниками. Іноді кублиться двічі протягом літа. У кладці 3 - 6 голубуватих з цятками яєць. Яйця висиджують самиці упродовж 10–16 днів. Пташенята вилуплюються голими, безпорадними і сліпими. За 11-18 днів оперюються, батьки годуватимуть молодих птахів ще три тижні.

Живляться насінням і зеленими частинами рослин, влітку — також комахами й іншими безхребетними, якими вигодовує і пташенят.

Зяблики часто полігамні — запліднивши одну самицю, самець може злучатися і з іншою. Хоча в турботі про пташенят більшу участь беруть самиці, самці також беруть участь у вигодовуванні (навіть якщо пташенята — потомство іншого самця), охороняють територію, попереджають про присутність хижака (тривожний позив або звук «хьют-хьют»).

Тривалість життя — 3 роки

Посилання[ред.ред. код]

  • У світі дикої природи. — №28

Примітки[ред.ред. код]

  1. Етимологічний словник української мови у 7 томах. К.: Наукова думка, 1982 - 2009.