Каллісто
Каллісто дав.-гр. Καλλιστώ | |
---|---|
Божество в | давньогрецька релігія |
Батько | Лікаон або Кет[d] |
Діти | Аркас[1][2] і Пан[3] |
Медіафайли у Вікісховищі |
Каллі́сто (грец. Καλλιστώ), також Калліста — дочка аркадського царя Лікаона (варіанти: Ніктея, онука Кефея) або німфа, улюблениця Артеміди. В античній міфології пов'язується з появою сузір'я Великої Ведмедиці, на яке була перетворена Зевсом (Юпітером у римлян).
Згадується, що вона була німфою[4][5]. Каллісто перебувала в числі супутниць Артеміди-мисливиці та була зобов'язана залишитися для цього цнотливою. Зевс спокусив її, набувши вигляду Артеміди (за іншою версією, Аполлона). Каллісто завагітніла від нього, проте не розповіла Артеміді[6][5].
За однією з версій, Артеміда застрелила Каллісто з лука за те, що вона не зберегла цноту, і Зевс послав Гермеса врятувати дитину з її утроби. За іншою оповіддю, Зевс перетворив її на ведмедицю, щоб сховати від Артеміди. Проте Гера підмовила богиню мисливства застрелити її на полюванні (або та стала ведмедицею через гнів Гери). Щоб врятувати її та дитину, Зевс помістив Каллісто на небо як сузір'я Великої Ведмедиці. У такій подобі вона народила сина. Або ж її з уже народженим сином спіймали етолійці та віддали Лікаону як подарунок. Вона сховалася від аркадців з дитиною в храмі Зевса Лікейського, де Зевс врятував обох, помістивши на небо[5]. Згадується, що син Каллісто, названий Аркасом, став родоначальником аркадців[6].
Тетія, дружина Океана і годувальниця Гери, заборонила сузір'ю Великої Ведмедиці заходити в океан. Тому його зірки, на відміну від інших сузір'їв, упродовж року не перетинають обрій[5].
Статуя Каллісто роботи Дейномена перебувала в Афінах[7]. Аркадці показували могилу Каллісто, розташовану біля міста Кроми[8].
Каллісто — дійова особа частково збереженої до наших днів трагедії Есхіла «Каллісто»[9] та комедій Алкея «Каллісто»[10].
- На картині Полігнота в Дельфах Каллісто була зображена в Аїді, а замість підстилки мала шкуру ведмедя[11].
- «Діана і вагітна німфа Каллісто» — картина Гаетано Гандольфі.
У популярному американському телесеріалі «Ксена: принцеса-воїн» роль Каллісто виконує Гадсон Лейк.
- Каллісто — супутник планети Юпітер.
- 204 Каллісто — астероїд, названий на честь персонажки.
- ↑ Любкер Ф. Callisto // Реальный словарь классических древностей по Любкеру / под ред. Ф. Ф. Зелинский, А. И. Георгиевский, М. С. Куторга и др. — СПб: Общество классической филологии и педагогики, 1885. — С. 239.
- ↑ Любкер Ф. Arcas // Реальный словарь классических древностей по Любкеру / под ред. Ф. Ф. Зелинский, А. И. Георгиевский, М. С. Куторга и др. — СПб: Общество классической филологии и педагогики, 1885. — С. 126.
- ↑ Hederich B. Benjamin Hederichs ehemal. Rect. zu Großenhayn gründliches mythologisches Lexicon / Hrsg.: J. J. Schwabe — 1724.
- ↑ Аполлодор. III. 8. § 2
- ↑ а б в г Гігін. Астрономіка. II. 1
- ↑ а б Аполлодор III. 8.2.
- ↑ Павсаній. Опис Еллади. I 25, 1
- ↑ Павсаній. Опис Еллади. VIII 3, 1-2
- ↑ Aeschylus' Callisto | APGRD. www.apgrd.ox.ac.uk (англ.). Архів оригіналу за 24 вересня 2018. Процитовано 23 вересня 2018.
- ↑ Fontaine, Michael; Scafuro, Adele C. (2014-04). The Oxford Handbook of Greek and Roman Comedy (англ.). OUP USA. с. 194. ISBN 9780199743544. Архів оригіналу за 23 вересня 2018. Процитовано 23 вересня 2018.
- ↑ Павсаній. Опис Еллади. X 31, 10
- Словник античної міфології. — К.: Наукова думка, 1985. — 236 сторінок.
- Калісто [Архівовано 15 вересня 2020 у Wayback Machine.] // Українська мала енциклопедія : 16 кн. : у 8 т. / проф. Є. Онацький. — Накладом Адміністратури УАПЦ в Аргентині. — Буенос-Айрес, 1959. — Т. 3, кн. V : Літери К — Ком. — С. 579. — 1000 екз.
- Гесіод, «Астрономія», цитується псевдо-ерототенів, «Catasterismi» [Архівовано 16 травня 2008 у Wayback Machine.]: електронний текст (англійський)
- Theoi Project — Каллісто [Архівовано 12 вересня 2017 у Wayback Machine.]
- Річард Вілсон «Пейзаж з Діаною та Каллісто» [Архівовано 26 січня 2021 у Wayback Machine.] на вебсайті Lady Lever Art Gallery
- Іконографічна база даних Warburg Institute [Архівовано 7 листопада 2014 у Wayback Machine.] (близько 175 зображень Каллісто)