Карл Альберт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Карл Альберт
італ. Carlo Alberto
Карл Альберт
Портрет Карла Альберта, Джовані Батиста Біскара, між 1831 та 1851
Карл Альберт
Прапор
7-й Король Сардинії
Прапор
27 квітня 1831 — 23 березня 1849
Попередник: Карл Фелікс
Наступник: Віктор Емануїл II
Прапор
21-й Герцог Савойський
Прапор
27 квітня 1831 — 28 липня 1849
Попередник: Карл Фелікс
Наступник: Віктор Емануїл II
 
Народження: 2 жовтня 1798
Турин, Сардинське королівство
Смерть: 28 липня 1849
Порту, Королівство Португалія
Поховання: Базиліка Суперга
Країна: Сардинське королівство
Освіта: Коледж Станіслава в Парижіd
Рід: Савойський дім
Батько: Карл Емануїл Савойський-Каріньянський
Мати: Марія Крістіна Саксонська
Шлюб: Марія Тереза Тосканська
Діти: Віктор Емануїл, Фердинанд, Марія Христина
Монограма: Монограма
Нагороди:
лицар ордена Святого Йосипа Великий хрест Королівського угорського ордена Святого Стефана Орден Золотого руна кавалер Великого Хреста ордена Марії Терезії орден Андрія Первозванного орден Святого Георгія IV ступеня орден Святого Олександра Невського Grand Cross of the Royal and Military Order of Saint Louis Великий Хрест ордена Почесного легіону Knight Grand Cross of the Military Order of Italy Савойський цивільний орден Grand Cross of the Order of the Tower and Sword Knight Grand Cross of the Order of Saints Maurice and Lazarus орден Святого Януарія кавалер ордена Святого Духа лицар ордена святого Михайла Knight of the Order of the Most Holy Annunciation

CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Карл Альберт (італ. Carlo Alberto di Savoia; 2 жовтня 1798, Турин — 28 липня 1849, Порту, Португалія) — сьомий король Сардинського королівства в 1831—1849 роках, що зійшов на трон після смерті свого кузена Карла Фелікса.

Біографія[ред. | ред. код]

Карл Альберт належав до гілки князів Савойський-Кариньян, він був сином Карла Еммануїла Савойського-Кариньян і Марії Крістіни Саксонської. Отримав ліберальну освіту в Женеві, Бурже і в Парижі, де перейнявся революційними ідеями. При Наполеоні був призначений молодшим лейтенантом драгунів. Після Віденського конгресу 1814 повернувся до своєї сім'ї.

У 1817 році одружився із Марією Терезою Тосканською (1801—1855), молодшою дочки Фердинанда III Тосканського. У цьому шлюбі народилося троє дітей: Віктор Еммануїл II (1820—1878), Фердинанд (1822—1855), герцог Генуї, Марія Христина (1826—1827).

Карл Альберт відігравав важливу роль під час заворушень у П'ємонті в 1821 році. Після зречення Віктора Еммануїла I він виконував роль регента (13 березня 1821) при новому королі Карлі Фелікса, який знаходився в той час у Модені. Він проголосив конституцію і встановив тимчасову хунту, але через кілька днів був змушений відступити через загрозу австрійського втручання.

Засланий в Тоскану, він довгий час залишався в немилості. У 1823 році він брав участь у битві при Трокадеро громадянської війни в Іспанії на боці консерваторів.

Карл Альберт був проголошений Сардинським королем після смерті свого кузена Карла Фелікса, який не мав законних спадкоємців, і припинення старшої лінії Савойської династії.

Після вступу на престол він прийняв важливі реформи, створив Раду Держави, відновив провінційні ради. Він наказав переписати кодекс цивільних і кримінальних законів і реорганізував армію. У жовтні 1847 він проголосив створення касаційного суду. Відтепер муніципальні ради стали виборними, а провінційні асамблеї формувалися з дворянства, яке управляло провінціями під наглядом королівських керуючих.

У 1836 році за його наказом городки Конфлант і Опіталь були об'єднані в одне місто, названий Альбертвіль на його честь. Він підтримував науку і мистецтво, дбав про економічний розвиток країни.

Карл Альберт скасував феодальну систему і модернізував королівство, але показав себе менш зацікавленим у ліберальних засадах. У 1831 він відмовився прийняти ідеї Мадзіні, який виступав за об'єднання Італії. Були придушені заколоти в Шамбері, Турині, Генуї і Алессандрії. У 1834 був засланий республіканець Джузеппе Гарібальді.

Проте після Лютневої революції 1848 року він скасував абсолютну монархію і затвердив 4 березня 1848, Альбертинський Статут, нову ліберальну і демократичну конституцію: поділ влади між королем і двома асамблеями.

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Попередник
Карл Фелікс
Armoiries Sardaigne 1831.svg Король Сардинії
1831-1849
Armoiries Sardaigne 1831.svg Наступник
Віктор Емануїл II