Києво-Могилянська колегія
Ки́єво-Могиля́нська коле́гія (також відома під назвою Києво-Могилянський колегіум та Київська Академія) — вищий навчальний заклад, заснований святим Петром Могилою в Києві 1632 як правонаступник стародавньої Київської Академії, заснованої Ярославом Мудрим. Колегія утворена в результаті злиття Київської братської та Лаврської шкіл. В «Історії Русів» з цього приводу написано, що гетьман Петро Сагайдачний:
« | спорудив Братський Київський монастир на Подолі під розпорядженням того ж Наказного Гетьмана Петра Жицького, як в архітектурі тямущого; надав тому монастиреві заможні села і поновив у ньому з допомогою Митрополита Київського Петра Могили стародавню Київську Академію, засновану з часів останнього хрещення Русі, але від нашестя на Русь татар приховану по різних монастирях і пещерах | » |
Сьогодні національний університет «Києво-Могилянська академія» здійснює патронат над мережею шкіл, які називають колегіями. Рівень освіти в цих школах намагаються наблизити до вимог вступу до Києво-Могилянської академії. До мережі колегіумів належать такі школи:
- Києво-Могилянський колегіум (м. Київ)
- Запорізький «Січовий колегіум» (м. Запоріжжя)
- Черкаський колегіум «Берегиня» (м. Черкаси)
- Донецький гуманітарний колегіум (м. Донецьк)
- Колеґіум «Гуцульщина» (с. Рожнів)
- Тернопільський «Галицький колегіум» ім. В.Чорновола (м. Тернопіль)
- Сіверськодонецький колегіум (м. Сєвєродонецьк)
- Рогатинський колегіум ім. Володимира Великого (м. Рогатин)
- Роменський колегіум ім. П. Калнишевського (м. Ромни)
- Тбіліський колегіум ім. М. Грушевського (м. Тбілісі, Грузія)
- Алуштинська школа-колегіум (м. Алушта)
- Стрийський колегіум ім. Богдана Барабаша (м. Стрий)
Правонаступниками і продовжувачами традиції стародавньої Києво-Могилянської академії у тій чи іншій мірі можуть вважатись такі провідні виші Києва як: КНУ ім. Т. Г. Шевченка, НПУ ім. Драгоманова, Національний університет «Києво-Могилянська академія» та Київська православна богословська академія. Найбільшу увагу питанню правонаступництва приділяють два останні заклади.
Посилання[ред. | ред. код]
- Колегіуми Києво-Могилянської академії
- Сильвестр єпископ Лубенський та Миргородський (проф. С. Гаєвський). Заповіт митрополита Петра Могили (1647). — Корнберг: Криниця ; На чужині, 1947. — 18 с.
- АКТИ НА ЗАСНУВАННЯ КИЄВО-МОГИЛЯНСЬКОЇ КОЛЕГІЇ
![]() |
Це незавершена стаття з української історії. Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її. |
|