Надгробок князя Костянтина Острозького

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Надгробок Костянтина Острозького.tif
Себастян Чесек — ?
Надгробок князя Костянтина Острозького, 1579
До 3 листопада 1941 року в
Успенському соборі Києво-Печерської лаври

Надгробок князя Костянтина Острозького — рідкісний зразок української пластики, яскравий вираз сарматської ідеології другої половини XVI століття, виконаний у дусі традицій і настроїв італійського Відродження.

Був композиційно-ідеологічним стрижнем інтер'єру Успенського собору Києво-Печерської лаври. Вважається символічним виявом покликання до модернізації православ'я, здійснюваним осередком, згуртованим довкола дому князів Острозьких.

Історія[ред. | ред. код]

Князь Костянтин Острозький був похований відповідно до заповіту дружиною Олександрою Олелькович-Слуцькою 24 вересня 1530 року в Успенському соборі Києво-Печерської лаври. До встановлення надгробку, протягом майже п'ятдесяти років, гробниця Костянтина Острозького була накрита золототканою парчею з хрестом із перлів.

Надгробок постав на замовлення сина небіжчика князя Василя Костянтина Острозького. Припускають, що його автором міг бути майстер львівської школи Себастян Чесек (Чешек)[1]. Був встановлений в Успенському соборі 7 серпня 1579 року.

Внаслідок пожежі 1718 року монумент було суттєво ушкоджено. Цілком втрачено декоративне оздоблення. Поновлене в 17221729 роках артіллю «алебастрового майстра» Йосипа Білинського. Однак нове барокове оздоблення не пасувало ренесансному надгробкові.

Рака для мощей печерських угодників

В 1825 році до надгробку було прилаштовано раку з балдахіном для мощей всіх печерських угодників. Таке відношення було викликано, за сучасною оцінкою «невіглаством і святенництвом» київського православного кліру. В 1843 році професор і академік живопису Фьодор Солнцев безпосередньо наполягав на усуненні раки від стіни, щоб відкрився огляд надгробку. Проте цієї рекомендації не схвалив російський імператор Алєксандр ІІ. Фактично до знищення у 1941 році надгробок князя Костянтина Острозького залишався недоступним посполитому оку, за винятком кількох днів 1899 року, коли у Києві відбувся ХІ археологічний з'їзд.

В 1830-ті роки для Історичного музею в Москві була виготовлена невдала копія надгробку, що повернулася до Києва у 1860-ті й нині зберігається в сховищах Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника.

26 листопада 1898 року в часі ремонту собору на хорах біля лівого бічного вівтаря в ім'я святителя Теодосія була відкрита ніша із скарбом — 4 посудини і дерев'яна діжка. Тут же ж знайшли золоту медаль з чітким портретним зображенням князя Василя Костянтина Острозького. 16 грудня 1899 року скарб вивезений до Росії[2].

Наприкінці 1890-х початку 1900-х років у київській періодиці розгорнулася бурхлива дискусія з приводу доцільності подальшого існування надгробку. Прихильники ідеї ліквідації заперечували мистецьку вартість надгробку, бездоказово стверджуючи, що він був створений посередніми майстрами XVIII століття.

В 1910 році скульптуру по-вандальському намагалися перенести до музею Військово-історичного товариства, чого не сталося завдяки протестам громадськості.

Руїни Успенського Собору після знищення. Світлина 1942 року

На початку XX століття оригіналу скульптури князя Костянтина Острозького було відбито скіпетр і палець на одній з рук.[3].

В 19311932 роках відбулася реставрація надгробку. Встановлено, що пам'ятку тричі фарбували олійними фарбами — коричневою, білою і сірою. Оригінал скульптури було виготовлено з червоного мармуру. Опріч того, надгробок був розбитий на шматки і його двічі реставровано. Перша реставрація була виконана досить уважно, з відновленням втрачених частин червоною офарбованою масою. Вдруге реставрація виявилася невдалою. Фрагменти, яких бракувало, відтворені вапном із алебастром.

3 листопада 1941 року під час відвідин Києво-Печерської лаври президентом Словаччини Йозефом Тисо, по-варварському знищений разом з усім Успенським собором[4].

На початку 1990-х під час реставраційних робіт порушено підземний некрополь Успенського Собору, потривожено прах Костянтина Острозького.

Тривають роботи з відтворення надгробка князя Костянтина Івановича Острозького, який мають виконати з білого й червоного мармуру; працюють скульптори Олекса Сидорук, Арунас Cакалаускас, Борис Крилов.[5] Спочатку роботи фінансував фонд Миколи Томенка «Рідна країна», потім долучився литовський меценат Робертас Габулас.[6]

Опис[ред. | ред. код]

Найраніший детальний опис надгробку князя Костянтина Острозького залишив Павло Алеппський — член посольства Антіохійського патріарха Макарія, яке 26 червня 1654 року відвідало Києво-Печерську лавру.

«У другому відділенні нартекса, праворуч від присутніх дуже висока, велика арка, яка заходить за архієрейське місце, всередині вона вся з мармуру із письменами; відкоси з тієї і з іншої сторони вкриті блискучим мармуром з різьбленими прикрасами (барельєфами): на ньому зображені люди, коні, битви, колісниці і гармати тонкої чіткої роботи, що вражає подивом розум. На половині цієї арки присутні обриси продовгуватого столу, на якому спить людина з бородою, в залізних обладунках; вона зроблена з твердого червоного каменю, схожого на порфир, і нічим не відрізняється від повної людської фігури. Вона лежить на боці, обіпершись на лікоть, підклавши правицю під голову; одне коліно його покладене на друге; на голові визолочена корона, на грудях золочені ланцюги. Це робота що вражає подивом розум. Нам розповідали, що він був царем над руськими, увірував у Христа десь 600 років тому і вибудував цю церкву. Навпроти нього, з північної сторони, знаходиться зображення сина його з довгою білою бородою[7]

Крім того, у своєму описі Павло Алеппський згадує, що навпроти надгробка у церкві «з північної сторони знаходиться зображення сина[8] його з довгою білою бородою».

Коронована голова Костянтина Острозького. Фрагмент скульптури.

Під час реставрації у XIX столітті портрет Василя Костянтина Острозького був збитий разом із тиньком, збереглися лише світлини на котрих обличчя заретушоване[9].

У скульптурі князя втілено класично-ренесансний мотив, момент переходу до сну, коли його легко сплутати із пробудженням. У своєму мотиві «законсервованого руху» і скульптурній пластиці вона перегукується із сарматським портретом. Таким чином, надгробок князя Костянтина Острозького можна вважати яскравим втіленням сарматизму.

«…портрет князя є портретом його лицарського обладунку, — зазначає Олег Сидор-Габелінда, — з усіма застібками, ремінцями, смугами і заклепками, до яких автоматично долучаються і ланцюги на грудях, корона з бородою, і лише потім - його імперсональне лице, в якому при бажанні можна прочитати будь-що: tabula rasa - якраз для найупередженіших інтерпретацій. Його пластика - це система площин, які вступили між собою в союз, аби прикинутись об'ємом, і це їм майже вдалося[10]

Епітафія[ред. | ред. код]

Джерела містять два варіанти епітафії, що була вміщена на надгробку. Найраніший текст поданий у «Тератургині» Атанасія Кальнофойського (1638):

«Костянтин Іванович князь Острозький воєвода Троцький, гетьман Великого Князівства Литовського, після багатьох перемог подоланий смертю, тут похований 1533 року від Р. Х., мав 70 років від народження. Перемог ним здобуто 63.

Здобувши над Москвою і татарами шістдесят три перемоги, кров'ю забарвлені - Рось, Дніпро, Ольшанка, прибрав і заснував багато замків, багато монастирів, багато святих церков, які в князівстві Острозькім і в столичному місті В. К. Литовського Вільні вимурував. Другу Гетсиманію - Дім Пречистої Діви Печерської щедро обдарував і у ньому після смерті був покладений. Для немічних притулки, для дітей школи, для людей лицарських в Академії Марсовій списи з шаблями залишив. Напиши з приємністю: Сціпіонові руському Костянтину Івановичу кн. Острозькому, гетьману В. К. Литовського - то все надгробок.[11]»

Відмінний і повніший варіант уміщено в одному з рукописних збірників Софійського собору в Києві:

«Епітафіон.

Бог наш Тройця Отець і Син і Святий Дух, в єдності поклоняємий, ним же ж живемо і рухаємося і є. Року від створення світу 7023, і від різдва Сина Божого 1526. Постав перед смертю благовірний і христолюбивий освічений і могутній князь Костянтин Іванович Острозький, славний в усій Русі, син роду князів руських, воєвода Троцький, гетьман Великого князівства Литовського цей відомий хоробрістю і подолав і переміг за допомоги всесильного Бога супостатів королівства польського. Він же з юних літ і до старості з вірою служив, і немало великих битв виграв, всі 60, а великих Три: на Білій Церкві, біля Орші, біля Дніпра, і Гольшаниці ріці. Ще й в ув'язненні 7 років довго сидів; потім від володаря вітцем був названий. Життя це скінчив в 70 років з великою жалобою і плачем людським. Тут же є поховано тіло його в лаврі преподобних отців наших Антонія і Теодосія Печерських. Гріб цей висічений є сином його благовірним князем Костянтином у св. хрещенні Василем Острозьким, воєводою київським маршалком землі Волинської, старостою Володимирським, й у пам'ять про нього встановлений року 1579, місяця серпня 7. Як постав перед смертю, до цього року 1693 - Мав років 167, а могилі років 114, по смерті років 50 і три поставлено.[12]»

Реставрація надгробка[ред. | ред. код]

Фігура князя Костянтина Острозького. Фрагмент надгробку. Світлина поч. 20 ст.

У 2014 році з пропозицією відновлення надгробного пам'ятника князю Костянтину Івановичу Острозькому виступив Надзвичайний і Повноважний Посол Литовської Республіки в Україні Пятрас Вайтекунас. Під час дослідження пантеону в Успенському соборі за участі редактора видавництва «Балтія-Друк» Виргиниюса Строля було виявлено близько 20 поховань періоду Великого князівства Литовського, найвизначнішими з-поміж яких були поховання Острозьких. Ініціативу Вайтекунаса підтримав його наступник на посаді Надзвичайного і Повноважного Посла Литовської Республіки в Україні Марюс Януконіс. Для подальшого просування проєкту важливу роль відіграла підтримка національного Києво-Печерського історико-культурного заповіднику та фонду Миколи Томенка «Рідна країна», коштом якого було виготовлено макет надгробку у масштабі 1:15. Його авторами стали архітектор Ніна Шепітько, скульптори Олесь Сидорук і Борис Крилов. 13 жовтня 2015 р. проєкт і макет пам’ятника отримали загальне схвалення під час громадського обговорення, що відбулося у Національному заповіднику “Києво-Печерська лавра”[13]. Того ж року проєкт затвердило Міністерство культури України.

Для роботи над проєктом було залучено наукових консультантів: доктора історичних наук Олега Однороженко, канд. іст. наук Олександра Алфьорова, канд. іст. наук Ігоря Тесленко, професора Альфредаса Бамблаускаса, також консультацію надав польський професор Єжи Петрусь. Авторський колектив сформовано на конкурсній основі, до нього увійшли українські скульптори Олесь Сидорук та Борис Крилов («Творча майстерня Сидорука та Крилова») та литовський скульптор Арунас Сакалаускас.

Проєкт «Відтворення надгробного пам'ятника князю Костянтину Острозькому в Успенському соборі Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника» отримав підтримку Міжпарламентської Асамблеї Верховної Ради України, Сейму Литовської Республіки та Сейму і Сенату Республіки Польща (30–31 травня 2016 року). Депутати Міжпарламентської Асамблеї звернулися до урядів країн-членів Асамблеї із закликом щодо надання максимального сприяння у реалізації цього проєкту. Після цього проєктну документацію було погоджено Міністерством культури України (лист від 27.07.2016 № 629/10/61-16). Черговим етапом відтворення пам'ятника в 2016 році стало виготовлення скульптурного макета в масштабі 1:5, завдяки підтримці литовського підприємця та мецената Робертаса Габуласа. Згодом для реалізації цього проєкту було створено благодійний фонд «Корона князів Острозьких»[13].

Виконання цього проєкту колишній міністр іноземних справ Литви Пятрас Вайтекунас вважає справою державного значення, адже це пряме звернення до спільної історичної спадщини Литви та України, котра розкриває їхню роль у європейській історії і підкреслює природність євроінтеграційних процесів сьогодні[14]. На презентації макету у масштабі 1:15 у канцелярії уряду Литовської Республіки під головуванням віце-канцлера за участі віце-міністрів оборони, закордонних справ та культури 7 вересня 2016 р. проєкт відтворення надгробного пам'ятника князю Костянтину Острозькому в Успенському соборі одноголосно підтримано. 14 вересня 2016 р. проєкт «Відтворення надгробного пам'ятника князю Костянтину Івановичу Острозькому в Успенському соборі Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника» схвалив Комітет із закордонних справ Сейму Литовської Республіки[13].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Це припущення належить Мечиславові Ґембаровичу. Див.: Любченко В. Ф. Львівська скульптура XVI—XVII ст. — Київ, 1981. — С. 30-37.
 2. Медаль знаходиться на зберіганні у Ермітажі.
 3. Сидор-Габелінда, Олег. Надгробок князя Костянтина Острозького в Успенському соборі Києво-Печерської лаври // Записки Наукового товариства імені Шевченка. — Том CCXXXVI. Праці Комісії образотворчого та ужиткового мистецтва. — Львів, 1998. — С. 279-93[недоступне посилання з квітня 2019]
 4. Олександр Гогун, Анатолій Кентій. 1941: Зруйнований Київ як частина тактики спаленої землі Архівовано 15 жовтень 2009 у Wayback Machine. Процитовано 9-07-2010
 5. Чорна С. Князі Острозькі: єропейський вибір нашого краю // Голос України. — 2017. — № 94 (6599) (26 трав.). — С. 11. — (Суспільство).
 6. Осипчук И. «Во времена Российской империи надгробие князя Константина Острожского в Успенском соборе закрывали от прихожан щитом — чтобы народ забыл полководца, который наголову разбил войско Московии» // Факты. — 2017. — № 74 (4749) (30 мая). — С. 5 . — (Взгляд)
 7. Цит. за: Ульяновський B. Пам'ятник Костянтину Острозькому в Києво-Печерській лаврі… — С. 117.
 8. Василя Костянтина Острозького.
 9. В Успенському соборі знаходилася також ікона прадіда Костянтина Острозького Теодора Острозького — преподобного Теодосія.
 10. Сидор-Габелінда О. Надгробок князя Костянтина Острозького в Успенському соборі Києво-Печерської лаври[недоступне посилання з квітня 2019] // Записки Наукового товариства імені Шевченка. — Т. CCXXXVI. Праці Комісії образотворчого та ужиткового мистецтва. — Львів, 1998. — С. 279—293. Процитовано 06-09-2010
 11. В оригіналі польською.
 12. В оригіналі російською. Дата смерті вказана помилково.
 13. а б в Відновлення надгробного пам'ятника князю Костянтину Острозькому. Процитовано 28 лютого 2018. 
 14. Вайтекунас, Пятрас (2017). Часопис "Антиквар":"Князі Острозькі. Європейський вимір української історії". Київ: ТОВ "Видавничий дім "Антиквар"". с. 24–25. 

Бібліографія[ред. | ред. код]