Холмська губернія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Холмська губернія
Герб
RUS gubernia chełmska COA.png
Дата створення / заснування 23 червня (6 липня) 1912
Держава Flag of Russia.svg Російська імперія
Столиця Холм
Замінений на Королівство Польща
На заміну Люблінська губернія
Детальна карта
CMNS: Холмська губернія у Вікісховищі

Холмська губернія (рос. Холмская губерния) — історична адміністративно-територіальна одиниця у складі Російської імперії, УНР та Української Держави.

Російська імперія[ред. | ред. код]

Виділена ухвалою другої Думи від 9 травня 1912 (закон 23 червня 1912) зі східної частини Люблінської і Сідлецької губернії, заселених українцями (Холмщина). Офіційне відкриття губернії відбулося 8 вересня 1913 року. Територія — 10460 км², населення (на 1909) 703000 осіб.

Холмська губернія складалася з 8 повітів:

Була утворена імператорським урядом 1912 року за потреби відділити українське населення Західної Волині від Польського королівства. Проте початок війни 1914 року завадив остаточному влаштуванню адміністрації Холмської губернії. Практично припинила функціонування у складі Російської імперії в 1915 році внаслідок відступу російських військ під час Першої світової війни. Але продовжувала існувати у складі УНР та Української Держави до 3 лютого 1919.

Населення[ред. | ред. код]

Частка українськомовного населення в повітах Сідлецької губернії за даними перепису населення 1897 року
Частка українськомовного населення в повітах Люблінської губернії за даними перепису населення 1897 року

На 1909 рік населення земель, що 1912 увійшли до складу Холмської губернії, становило 703 000 осіб.

Національність Відсоток
українці 52,6 %
поляки 24,4 %
євреї 15,3 %
німці 4,0 %
росіяни 3,7 %

На 1 січня 1914 року в Холмській губернії з 912 095 населення українці складали 446 839 осіб, тобто 50,1 % від всієї людності, поляки — 30,5 %, євреї — 15,8 %.

УНР та Українська держава[ред. | ред. код]

Адміністративно-територіальний устрій Української Держави
   Холмська губернія

Згідно умов Берестейського миру від 9 лютого 1918 р. між УНР і державами Четверного блоку Берестейщина (південні повіти Гродненської губернії) Холмщина і частина Підляшшя визнавалися територією незалежної української держави — УНР. Але на той момент УНР зовсім не контролювала ці території, які ще з осені 1915 р. були окуповані військами Німеччини і Австро-Угорщини. Лише у березні 1918 р. до м. Берестя прибув за призначенням з Києва невеликий персонал новоутвореного Холмського губернського управління на чолі з Скоропис-Йолтуховським. Центральною Радою губернія включена разом із Берестейщиною до Підляшшя. Українські адміністратори почали поступово перебирати владу від німців на цих територіях. Однак працювати їм довелось дуже складно. Значна частина етнічних українців була виселена з цієї території ще у 1915 р. відступаючими російськими військами. В результаті цього відсоток поляків серед місцевого населення зріс. Практично ж вся польська громадськість і політики вважали ці землі своїми і не бажали їх нікому віддавати. Протягом літа — осені 1918 р. було утворено український адміністративний апарат на Берестейщині і в Підляшші. Холмщина ж з м.Холм так і не була передена під українську владу, бо це була зона окупації Австро-Угорщини, яка дуже не хотіла сваритись з поляками. Скоропис-Йолтуховський залишився працювати губернатором Холмської губернії і за правління гетьмана Скоропадського, хоча і була спроба замінити його російським генералом Морозовим у травні 1918 р. 15 листопада 1918 року гетьманат виділив окрему Холмську губернію. Центральним губернським містом визначався Брест-Литовськ. Губернією керував староста Олександр Скоропис-Йолтуховський.

До Холмської губернії входили також:

Після капітуляції Німеччини у 1-й світовій війні Польща проголосила відновлення своєї незалежної держави. Відразу ж почались спроби польських збройних сил захопити Підляшшя та Берестейщину, але цьому заважала присутність німецьких військ. У української ж адміністрації Холмської губернії свої збройні відділи були практично відсутні. 2 грудня 1918 р. війська Німеччини залишили території Підляшшя на захід від р. Буг з м. Біла. Разом з ними евакуювалась і українська адміністрація. Після переходу влади в Україні від УД до Директорії УНР Скоропис-Йолтуховський і далі залишився губернатором. 2-3 лютого 1919 р. війська Польщі після евакуації німецьких військ зайняли м. Берестя. Всі українські чиновники були поляками заарештовані і кинуті до в'язниці. На цьому Холмська губернія припинила своє існування.

Наш час[ред. | ред. код]

Сьогодні в складі Україні є невеликий шматочок колишньої Холмської губернії — село Пісочне, що входило до складу Довгобичівської гміни Грубешівського повіту Люблінської, а згодом Холмської губернії. До цієї ж гміни належало колишнє село Павловичі, на місці якого розташована однойменна прикордонна застава «Павловичі» (офіційно ця застава нині є частиною села Нісмичі за річкою Варяжанка, що до 1918 р. було частиною Австро-Угорщини).

Джерела та література[ред. | ред. код]