Клуб «Родина»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Меморіальна дошка: У цьому будинку з 1908 по 1914 роки містився літературно-мистецький клуб. В його діяльності брали участь видатні діячі української культури Микола Лисенко, Микола Садовський, Михайло Коцюбинський, Іван Франко, Леся Українка, Марія Заньковецька, Панас Мирний, Іван Нечуй-Левицький.

Клуб «Роди́на» («Український клуб») — створений як літературно-мистецька спілка у 1908 році з ініціативи Миколи Лисенка.

Клуб розташовувався в напівпідвальному поверсі будинку на Володимирській, 42. Тут проходили громадські зібрання, концерти, лекції, виступи співаків, кобзарів тощо.

Завданням «Р.» була організація лекцій, рефератів, вистав, подорожей та ін. Світове ім'я та високий авторитет Миколи Лисенка у суспільстві змушували царських чиновників досить поблажливо ставитися до «Р.» Крім того, українське слово «родина», тобто сім'я, російські сановники сприймали як російсье слово «Рóдина», тобто «Батьківщина», і це також позитивно впливало на їхнє ставлення до «Р.» У перший рік свого існування «Р.» не мала власного помешкання, і це дуже негативно позначалося на інтенсивності її діяльності. До жовтня 1912 «Р.» як український культурно-освітній осередок значно поступалася київському «Українському клубу», в якому згуртувалися найкращі сили місцевої інтелігенції. Але коли в жовтні 1912 «Український клуб» було закрито царськими властями за те, що він, начебто, розповсюджував нелегальну літературу, то його помешкання, переважна більшість членів перейшли до «Р.», після чого її діяльність значно пожвавішала. Клуб «Р.» проіснував до середини 1914.

Під час Першої світової війни члени клубу влаштували у клубі шпиталь у якому лікували ранених вояків та розповсюджували серед них українську пропаганду.

У клубі 20 (7) березня 1917 року утворили Українську Центральну Раду.[1]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. О.Кучерук. 1917—1919, Київ. Адреси. Події. Люди. — Київ, 2008. — с.12.

Джерела та література[ред. | ред. код]