Конурбація

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Рурська конурбація
Конурбація Рандстад

Конурба́ція (поліцентрична агломерація, співмістя) — міська територія або агломерація поліцентричного типу в складі декількох більш-менш рівноправних міст і великих міських територій, що через зростання населення і фізичне розширення, злилися в одну безперервну міську промислово розвинену область.

Загальний опис[ред. | ред. код]

Переважно конурбації є поліцентричними агломераціями, у яких транспорт створює єдиний міський ринок праці або доставляє робітників до місця праці[1].

Термін «конурбація» був вперше згаданий як неологізм в 1915 році Патріком Геддесом[en] в його книзі Міста в еволюції. Він звернув увагу на здатність (у той час) нових технологій виробництва електроенергії і транспорту з'єднувати міста в агломерації, і навів приклади Мідлендтон (Midlandton) в Англії, Рур в Німеччині і Нью-Йорк — Бостон у США[2].

Конурбації іноді плутають з метропольним регіоном. Як термін, що використовується в Північній Америці, метропольний регіон складається з багатьох кварталів, тоді як конурбація складається з багатьох різних метропольних регіонів, які сполучені один з одним і є взаємозалежними, як правило, економічно і соціально. У міжнародному плані міська агломерація часто використовується в сенсі конурбація[3].

Приклади[ред. | ред. код]

Рандстад — густо населений район в Нідерландах, що складається з чотирьох найбільших міст країни і декількох невеликих міст і селищ, є одним з найяскравіших прикладів конурбації. Брюссельський столичний регіон в Бельгії, навпаки, є агломерацією — центр одне місто.

В Україні[ред. | ред. код]

В Україні Донецько-Луганське скупчення агломерацій може розглядатися як конурбація з населенням 4 750 тисяч осіб.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. conurbation â€" Dictionary Definition of conurbation | Encyclopedia.com: FREE Online Dictionary. Архів оригіналу за 12 січня 2009. Процитовано 11 вересня 2008. 
  2. Peter Hall, Cities of Tomorrow, 2002, ISBN 0-631-23252-4
  3. Vision of Britain article on use of this and similar terms. Архів оригіналу за 5 грудня 2008. Процитовано 11 вересня 2008. 

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]