Мот-і-бейлі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Віндзорський замок

Мот-і-бейлі[1] (англ. motte-and-bailey, від англ. motte — гора, пагорб[2]; англ. bailey — замковий двір[3]) — термін для позначення особливого типу середньовічного замку, що становить собою обнесений частоколом двір, всередині якого або поряд розташований увінчаний дерев'яною фортецею пагорб.

Подібні замки були розповсюджені у Франції у XI — XII століттях, а після нормандського завоювання 1066 року — в Уельсі, Англії та Шотландії. Назва терміну походить від злиття французького слова motte, тобто пагорб, і англійського bailey, тобто двір замку.

Головна перевага замків подібного типу полягала в тому, що їх будівництво не займало багато часу й зусиль. Однак вони були досить вразливими в часи набігів ворогів і, бувши дерев'яними, часто ставали жертвами пожежі, тому наприкінці XII століття почалось тотальне будівництво замків з каміння.

Мот[ред. | ред. код]

Пагорб — єдине свідчення замку motte and bailey, що збереглось (Південний Ланаркшир, Шотландія)

Мот являв собою насипний пагорб із землі, часто змішаної з гравієм, торфом, вапняком чи хворостом. Висота насипу в більшості випадків не перевищувала 5 метрів, хоч іноді сягали 10 й більше метрів. Поверхню часто вкривали глиною чи дерев'яним настилом. Пагорб був круглим або наближеним до квадрату в основі, діаметр пагорбу був принаймні вдвічі більшим за висоту.

На верхівці зводилась дерев'яна, а згодом кам'яна, оборонна вежа, оточена палісадом. Навколо пагорбу був заповнений водою або сухий рів, з землі якого і формували насип. Доступ до вежі здійснювався через перекидний дерев'яний міст і влаштовану на схилі пагорбу драбину.

Бейлі[ред. | ред. код]

Поняття бейлі включало в себе великий внутрішній двір площею (за рідкісним винятком) не більше 2 гектарів, що оточує чи примикає до motte, а також різноманітні житлові й господарські побудови — житло господаря замку та його воїнів, конюшні, кузню, склади, кухню тощо — всередині нього. Ззовні двір було захищено дерев'яним палісадом, потім ровом, що заповнювався з найближчої водойми, та земляним валом. Простір всередині бейлі міг бути розмежований на кілька частин, або поблизу мот будували кілька прилеглих один до одного дворів.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Андрусяк, Уляна. ПРИНЦИПИ ФУНКЦІОНАЛЬНО-ПЛАНУВАЛЬНОЇ РЕОРГАНІЗАЦІЇ ЗАМКОВИХ КОМПЛЕКСІВ НА ПРИКЛАДІ ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТ. Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу, Харківський національний університет міського господарства. 
  2. motte
  3. bailey

Посилання[ред. | ред. код]