Історія Великої Британії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Про історію Англії до 1707 року див. статтю Історія Англії .

Актом про унію 1707 Англія та Шотландія злилися в Королівство Велика Британія (Kingdom of Great Britain), із загальним законодавчим зборами. В 1801 Велика Британія перетворилася в Сполучене Королівство Великої Британії та Ірландії, яке утворилося в результаті об'єднання Великої Британії з Ірландією. В 1922 шість ірландських провінцій відділилися і утворили незалежну державу Ірландія, і в 1927 Сполучене Королівство Великої Британії та Ірландії перетворилася на сучасне Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії.

Зміст

Кінець царювання Анни (17021714)[ред.ред. код]

Акт про унію був ненависний численним прихильникам вигнаної династії Стюартів. Користуючись цим настроєм, Яків II Стюарт, претендент на престол, підтриманий значним загоном французів, зробив у березні 1708 р. спробу висадитися на шотландському березі. Висадка не вдалася завдяки пильності англійського адмірала Бінга. Після смерті Анни корона перейшла, згідно з актом про спадкування престолу, до курфюрста Ганноверського Георга, сина Софії, внука Якова I.

Георг I (17141727)[ред.ред. код]

Майже відразу після вступу на престол Георг I відправив у відставку міністрів торі і закликав до кабінету вігів в особі Роберта Волпола та Тауншенда. Колишні міністри були віддані під суд за Утрехтський мир, а Болінгброк втік до Франції і вступив на службу до претендента. У цей час граф Мар на чолі 15 000 якобітів підняв прапор повстання в Шотландії, а в грудні 1715 претендент особисто висадився поблизу Абердіна і проголосив себе королем під ім'ям Якова III. Але смерть головного покровителя Стюартів, Людовика XIV, так само як незгода між претендентом і Болінгброком, паралізували сили повстання, тоді як англійський уряд діяв з рішучістю й енергією, спираючись на підтримку парламенту. Повстанці були розбиті при Шеріфмуірі (Данблейні), і Яків змушений був тікати. Ще менш успішним виявилося і друге повстання 1719.

В 17181720 Англія взяла участь у так званому четверному союзі, який був спрямований проти політики іспанського міністра Альбероні. Вона оголосила війну Іспанії і знищила її флот. У 1720 році всередині країни вибухнула фінансова криза

Георг II (17271760)[ред.ред. код]

При Георзі II в стані партій не відбулося ніякої зміни. Віги як і раніше залишалися біля керма правління і виявляли велику миролюбність. Але в 1739, внаслідок посягання на торговельні інтереси англійців з боку Іспанії, Волпол примушений був оголосити останній війну, яка, втім, велася обома сторонами досить мляво і з малим успіхом.

В 1742 вона злилася з війною за австрійську спадщину, в якій Англія, як одна з поручительок Прагматичної санкції, прийняла сторону імператриці Марії-Терезії. Спочатку, поки міністром залишався Волпол, допомога Англії обмежувалася тільки субсидіями, але, коли після його відставки державним секретарем став лорд Картерет, заклятий ненависник Франції, останній була офіційно оголошена війна. Англійські війська висадилися в Нідерландах, де з ними з'єдналася шістнадцятитисячна армія з гессенців та ганноверців. Георг II особисто прийняв команду над військами і 27 червня 1743 року розбив маршала Адрієна де Ноаля при Деттінгені-на-Майні. 22 лютого 1744 року британський флот знищив французький при Тулоні, але зате 11 травня 1745 року герцог Камберлендський, син короля, зазнав жорстокої поразки при Фонтенуа.

У тому ж 1745 французи намагалися зробити висадку в Шотландії, з сильним флотом, на якому знаходився молодший претендент Карл Едуард, онук Якова II, але не мали успіху. Проте в липні 1745 молодий авантюрист вступив на ґрунт Шотландії і підняв там повстання якобітів, яке прийняло тим грізніший характер, що всі британські війська перебували за кордоном. Герцог Камберлендський поспішив із сильним загоном з Нідерландів і 16 квітня 1746 року перемогою при Куллодені поклав кінець заколоту. По Аахенському мирі, укладеним з Францією 18 жовтня 1748, обидві сторони повернули один одному свої завоювання. Англія домоглася тільки деяких торгових вигод та визнання Георга II з боку Франції.

На чолі правління все ще залишалися віги, спочатку під керівництвом Пелхема, а потім його брата, герцога Ньюкесла. 1755 року між Англією і Францією розпалилася війна в Америці через суперечку про кордони. Спочатку англійцям не щастило, але з 1756 року, зі вступом у міністерство Вільяма Пітта, який, на противагу королю, що дедалі більше дорожив інтересами Ганновера, переслідував суто національну політику, справи взяли інший оборот. Англійці заволоділи в Америці Квебеком і Монреалем, а в Індії — Калькуттою, Суратом і Пондішері. У Семирічній війні Англія була на стороні Пруссії.

Георг III (17601820)[ред.ред. код]

Смерть Георга II і вступ на престол його онука, Георга III, змінили стан справ. Молодий король перебував у руках свого вихователя і улюбленця Б'юта, і коли 25 жовтня 1761 Пітт вийшов у відставку внаслідок незгоди короля і кабінету на негайне оголошення війни Іспанії, торі уперше після довголітнього проміжку знову вступили в управління справами. Але торійське міністерство незабаром змушене розпочати війну з Іспанією, яка доставила Англії Гавану та Манілу. За умовами Паризького миру 1763 року Гавана і Маніла повернулися Іспанії, але Англія одержала від Франції Канаду, Кейп-Бретон, острови Сент-Вінсент, Домініку, Гренаду та Тобаго, а від Іспанії — Флориду і важливі торговельні права .

Лорд Клайв скористався переворотами в Бенгалії, щоб завоювати для Ост-Індської компанії три царства: Бенгалію, Біхар і Оріссу. Незліченні багатства потекли тепер в метрополію, надаючи могутній вплив на розвиток громадянських відносин, на промисловість і торгівлю. Але ці приватні збагачення анітрохи не зменшили фінансового розладу, в який держава впала з часу війни. Державний борг зріс до 106 мільйонів; в народі панувало загальне невдоволення Паризьким миром, який дав Англії менше вигод, ніж припускав Пітт. Це невдоволення знайшло собі красномовний вираз в знаменитих « Листах Юніуса», що друкувалися в продовженнях між 1766 та 1771 роками в «Public Advertiser».

Війна за незалежність США (17751783)[ред.ред. код]

При такому положенні справ міністерству Гренвілла, який замінив бездарний кабінет Б'юта, прийшла думка відкрити собі нові джерела доходів в північноамериканських колоніях. Зокрема воно підняло там ввізні мита і в березні 1765 року ввело закон про гербовий збір (Stamp Act). Колонії з обуренням відкинули довільні розпорядження уряду. Коли кілька років тому на ту ж дорогу вступило торійське міністерство Норта, колонії відкрито повстали проти Англії. 4 липня 1776 року конгрес колоній проголосив незалежність 13 штатів. Війна в цей час була вже в повному ходу. Спочатку успіх був на боці англійців; але хід справи змінився, коли колонії в 1778 уклали союз з Францією, яка скористалася цією нагодою, щоб помститися своїй суперниці, і в 1779 році залучила до участі у війні також і Іспанію. Понад те, північні морські держави утворили «озброєний нейтралітет» для захисту своїх взаємних торгових інтересів. Лондонський кабінет прийшов у таке роздратування, що оголосив війну Голландії за її намір приєднатися до союзу північних держав. Але попри великі грошові ресурси Англії, вона не могла довго триматися проти цього союзу. 30 листопада 1782 був підписаний окремий мир із колоніями, за якими була визнана повна незалежність, а у вересні 1783 укладений загальний мир у Версалі. Англія повинна була повернути Іспанії Флориду та Мінорку, а Голландії — Суматру.

Ірландські реформи (17781783)[ред.ред. код]

До кінця XVIII століття протестанти-парламентарі в Ірландії стали виступати за справедливіші відносини між Англією та Ірландією. Даремно британський кабінет намагався заспокоїти бурю деякими торговими пільгами; в 1782 р. британський парламент змушений був скасувати закони 1720 р. («the Sixth of George I»), що підпорядковував ірландський парламент постановам британського. Разом з тим була обмежена влада намісника, що додало Ірландії велику політичну самостійність. Іншого роду заворушення потрясли Англію і Шотландію. Прийняті парламентом в 1778 році заходи щодо католиків, в яких народ побачив небезпеку для протестантської релігії, викликали в Лондоні обурення черні; неспокійні елементи заворушилися і в Шотландії. Паризький мирний договір посилив незадоволення. Зважаючи на сильну опозицію, що піднялася в парламенті, відданий королю уряд Шелберн пішов у відставку, і його місце зайняло коаліційне міністерство Фокса (вождя вігів) і Норта. Цей неприродний союз між двома державними людьми настільки протилежного напряму думок зустрів рішучого противника в самому королі, який поставив на чолі управління знаменитого Вільяма Пітта молодшого.

Колонії і політичний розвиток (17841792)[ред.ред. код]

Пітт, ставши прем'єром, перш за все звернув увагу на стан справ в Індії. Спалахнувша під час північноамериканського повстання війна з маратхськими правителями і війни з Майсораським раджею Гайдар-Алі і його наступником Тіпу-Султаном були благополучно приведені до кінця, і майсорці повинні були повернути всі свої завоювання. Ост-Індська компанія, яка потрапила внаслідок війни у ​​величезні борги, змушена була підкоритися постанові парламенту від 1784 року, який заснував над її директорами та акціонерами наглядове відомство (контрольне управління у справах Індії) з шести осіб, що призначаються королем. За нове повстання 1789 року Тіпу-Султан поплатився половиною своїх володінь і важкою військовою контрибуцією. У цьому, так само як у відкриттях Кука в Австралії, що мали своїм наслідком заснування нових колоній в Новому Південному Уельсі, Англія знайшла собі певну компенсацію за втрати в Північній Америці.

У самому парламенті опозиція вігів, керована такими талантами, як Едмунд Берк та Фокс, задумала цілий ряд ліберальних політичних реформ. Її благим намірам несподівано покладений був кінець Французької революцією, яка змусила заможні класи забути свої колишні чвари і тісніше зімкнутися навколо уряду. У старій партії вігів відбувся глибокий розкол: більш ніж помірковані члени її під проводом Берка відділилися від своїх однодумців і шукали зближення з торі. Партія Фокса розтанула і втратила будь-який вплив на справи.

Французькі революційні війни (17921797)[ред.ред. код]

У грудні 1792 року, після захоплення Бельгії Французькою республікою, Англія зважилася відмовитися від свого нейтралітету. Сигналом до вибуху стала страта Людовика XVI. Негайно після отримання цієї звістки французький посол був висланий з Лондона, а Конвент відповів на це 1 лютого 1793 року оголошенням війни Англії і Нідерландам, а 7 березня — і Іспанії. У той час як на материку перемога скрізь залишалася за французами, Англія тріумфувала на морі. Вона майже зовсім витіснила французів з Ост- і Вест-Індії і відняла у Батавської республіки її ост-індські володіння, мис Доброї Надії тощо. Для придушення внутрішніх заворушень парламент дозволив міністерству призупинити дію Habeas Corpus і прийняв багато інших виняткових законів.

Після Кампо-Формійського договору 1797 року Англія залишилася державою, що продовжувала війну з Францією. До війни додалися внутрішні негаразди. Серед матросів Флоту Каналу спалахнув бунт; народ страждав від дорожнечі й голоду, Англійський банк призупинив розмін банківських білетів.

Ірландське повстання і приєднання Ірландії (1798–1800)[ред.ред. код]

Хоча перемога Нельсона при Абукирі дещо заспокоїла страх, навіяний французькою експедицією в Єгипті, але саме в цей час збуджений стан умів у нещасній Ірландії змушував побоюватися всього найгіршого. Вже здавна в цій країні існував величезний католицький союз «з'єднаних ірландців» (United Irishmen), який прагнув за допомогою Франції до повалення англійського панування. Після декількох невдалих французьких експедицій до берегів Ірландії уряд вирішив обеззброїти союз і покарати його ватажків. Цей крок викликав криваву міжусобну війну (повстання 1798 р.), що тривала кілька місяців.

Щоб остаточно прикувати Ірландію до Великої Британії, Пітт запропонував в 1799 р. білль про злиття ірландського парламенту з англійським, і хоча цей білль спочатку був відкинутий ірландцями, але на наступний рік уряду вдалося провести його за допомогою підкупленої більшості. За новим законом 28 ірландських лордів, разом з 4 єпископами, повинні були засідати у верхній, а 100 ірландських депутатів — у нижній палаті. Обидві держави були зрівняні в правах, утворивши Сполучене королівство Великої Британії та Ірландії за Актом про унію 1800. Насправді сім восьмих ірландського населення, як католики, як і раніше залишалися позбавленими всяких політичних прав.

Війна з Наполеоном (18011814)[ред.ред. код]

Між тим, в 1799 р. проти Франції склалася нова коаліція. Успіхи французів змусили Австрії та Росію, в союзі з південно-німецькими державами, взятися за зброю. Ще в тому ж році в Нідерландах з'явилася російсько-британська експедиція під начальством герцога Йоркського, яка не мала, проте, успіху. Всі зусилля союзників призводили тільки до ще більш швидкого збільшення могутності супротивника. Вже в 1801 р. Австрія і Німеччина уклали Люневільський мир; Англія знову опинилася одна, без союзників. Незважаючи, однак, на це, вона відкинула мирні пропозиції Бонапарта і у відновленні збройного нейтралітету між Росією, Швецією та Данією для взаємного захисту своєї торгівлі від британських насильств угледіла пряме оголошення війни. Нельсон отримав наказ силою прокласти собі прохід через Ересунн і з'явитися в Балтійському морі. У відповідь на це Пруссія зайняла своїми військами Ганновер.

Сходження на престол в Росії імператора Олександра I дало стану справ новий оборот. У червні 1801 р. британський кабінет уклав з Росією договір про мореплавання, до якого приєдналися також Швеція і Данія. Щоб полегшити укладення миру, Пітт поступився в березні 1801 р. своє місце Еддінгтону, який 27 березня 1802 р. дійсно уклав Ам'єнський мир. Англія повинна була повернути Франції, Іспанії та Батавській республіці всі свої завоювання, за винятком Тринідаду та Цейлону. Одна тільки крайність могла змусити англійців прийняти подібні умови миру, вони незабаром відчули всю тяжкість французького переважання на материку, що загрожував закрити для них всі європейські гавані.

Не дивно тому, що вже 18 травня 1803 р. англійський кабінет, зі схвалення всіх партій, знову оголосив війну Франції. Ворожі дії почалися, проте, не особливо блискуче, так як всі британські сили були зосереджені в Ла-Манші для відбиття потенційної висадки французів в Англії. Слабке міністерство Еддінгтона мало піти, і управління справами знову перейшло до Пітта. Він негайно оголосив війну таємній союзниці Франції, Іспанії, і в квітні 1805 р. уклав союз з Росією, відкинувши мирні пропозиції Наполеона. У серпні 1805 до російсько-британського союзу приєдналися Австрія і Швеція, і тоді ж Нельсон розгромив іспансько-французький флот при Трафальгарі.

Але ця велика перемога не спокутувала поразки союзників в Австрійському поході, і після Пресбургзього миру (26 грудня 1805) Франція прийняла щодо Англії ще грізніше становище, ніж будь-коли. Необхідність спокою відчувалася тепер усіма партіями. Тому нове міністерство Фокса та Гренвілля, що утворилося після смерті Пітта, в січні 1806 р., відкрило переговори про мир, які, однак, не призвели до мети. Наполеон, між іншим, пропонував Англії назад Ганновер, внаслідок чого Пруссія легко дала себе схилити на союз з Росією і Австрією. Під час цієї нової війни Наполеон видав свій знаменитий едикт про блокаду європейських гаваней, до крайності тиснув торгівлю між материком і Англією і оголосивши всі англійські судна і товари здобиччю кожного бажаючого. Нещасний результат пруссько-російської війни проти Франції, що закінчився в липні 1807 р. Тильзитським миром, установа Рейнського союзу, дружба Росії і Франції — все це позбавило Англію жодної підтримки на материку. Щоб утримати за собою, принаймні, Порту, англійський уряд наказало адміралу Денкворту провести в лютому 1807 р. грозну демонстрацію в Дарданеллах, але цим досягло прямо протилежного результату: Порта прийняла сторону Франції.

Незабаром після того англійський флот під начальством Гамбіера з'явився в Ересунні, бомбардував Копенгаген і забрав із собою датський флот. Цей вчинок мав своїм наслідком оголошення війни з боку Росії та Данії. Для Англії були тепер закриті всі європейські гавані, крім Португалії і Швеції, і вона могла протиставити цій загальній блокаді тільки контрабандну торгівлю на широку ногу. Вже тільки через це для неї було необхідно продовжувати війну, чого б вона їй не коштувала. У березні 1807 р. міністерство Гренвілля з питання про емансипацію католиків зазнало поразки і було замінено ультрапротестантським кабінетом Портленда та Персиваля, в якому іноземні справи перейшли в талановиті руки Кеннінга. Користуючись повстанням іспанців, новий кабінет відправив англійський корпус до Португалії, під начальством Артура Велслі, майбутнього герцога Веллінгтона, а інший корпус, під начальством Мура — до Іспанії. Завдяки тому, що частина французьких сил була відвернута новою війною з Австрією (1809), Велслі в союзі з іспанськими повстанцями скоро отримав значну перевагу на півострові. Але Шонбруннський мир, в жовтні 1809 р., знову підняв Наполеона і Францію на вершину могутності. Континентальна система, до якої, внаслідок придворної революції, долучилася і Швеція, могла бути підтримувана тепер без всяких послаблень. До того ж успіхи британської зброї на Піренейському півострові помітно стали слабшати; до кінця 1810 р. в руках англійців залишалися лише Кадіс та Лісабон. Зате на морі Англія і раніше утримувала свою перевагу, тоді як французи втратили за цей час всі свої колонії.

Зміна особистостей у вищих урядових сферах з 1809 р. нічого не змінила в войовничій політиці Англії. Після смерті Портленда управління залишилося в руках Персиваля. Внаслідок невиліковного божевілля Георга III старший син його, принц Уельський, став регентом, спочатку з обмеженими, а потім з повними королівськими прерогативами. Віги розраховували завдяки цій зміні стати біля керма правління, але регент несподівано для всіх став на бік торі і після вбивства Персиваля поставив на чолі міністерства лорда Ліверпуля, тоді як закордонні справи перейшли до Кестльрі.

Невдалий похід Наполеона в Росію послужив поворотним пунктом, на який так довго чекала британська політика. Після відступу французів з Москви англійський кабінет вжив всі можливі зусилля, щоб спонукати європейські держави до дружної боротьби з Наполеоном. Паризький мир (30 травня 1814) блискуче увінчав собою зусилля Англії. Наполеон упав, Франція була принижена; всі моря, всі гавані і берега знову відкрилися для британських вітрил, і ніяке питання європейської політики не могло бути вирішене поза волею і проти інтересів остров'ян. Земельні придбання, отримані Англією з цього миру, були величезні, якщо навіть не вважати її завоювань на індійському материку. Франція повинна була уступити їй Мальту, Іль-де-Франс (Маврикій), Тобаго, Сент-Люсію та Сейшельські острова; Голландія — ДемерараГайані) з чудовими бавовняними плантаціями, мис Доброї Надії і весь Цейлон; Данія — Гельголанд. Іонічні острови були поставлені під її верховне заступництво. Повернення Наполеона з острова Ельби доставило їй нову славу при Ватерлоо. Загальний мир повів за собою також залагодження незгод з Сполученими Штатами Америки, які з 1812 р. боролися проти насильств, скоєних британськими кораблями над нейтральними державами. Війна велася обома сторонами з перемінним успіхом і скінчилася, в грудні 1814 р. миром в Генті.

За час цих воєн національний борг Англії досяг величезної цифри і обрушився всією своєю вагою на нижчі класи населення. Погані врожаї ще більше підняли ціни на хліб, і без того штучно піднесені «хлібними законами», за якими іноземний хліб дозволялося ввозити до Англії тільки в такому випадку, коли ціни на тубільний хліб доходили до певної, дуже високої норми. Нарешті, континентальна система посилила промислову діяльність на материку, і англійські товари, що вироблялися у величезних кількостях, не знаходили достатнього збуту. Бурхливі народні збори, бунти і ексцеси голодуючого пролетаріату стали звичайним явищем, а уряд торі не зумів протиставити цим явищам нічого іншого, окрім скасування «Habeas Corpus», сорому друку, заборони зібрань і носіння зброї. Ці заходи ще більше розпалювали народне незадоволення, і в багатьох фабричних округах спалахнули справжні повстання. Так, наприклад, в Манчестері проти народу довелося вжити у справу зброю (1819 р.).

Георг IV (18201830)[ред.ред. код]

Серед цього бродіння 29 січня 1820 регент вступив на престол під ім'ям Георга IV. Перший значний акт його правління — непорядний процес про розлучення з його дружиною, Кароліною Брауншвейгською — ще більше запалився народну ненависть до двору і міністрів. Зовнішньому спокою теж загрожувала небезпека внаслідок ускладнень, викликаних революціями в Іспанії, Неаполі та Греції. Міністри торі залишилися вірні консервативній політиці, сподіваючись у зміцненні легітимного принципу на материку знайти опору і для британської аристократії. Але коли після самогубства Кестльрі (12 серпня 1822) Каннінг вступив до Міністерства закордонних справ, у зовнішній політиці Англії стався рішучий переворот. У ставленні до інших держав він прийняв принцип невтручання; намагався, хоч і даремно, перешкодити вступу французів до Іспанії для відновлення колишньої урядової системи; прийняв на себе почин у визнанні Греції воюючою державою, і 1 січня 1825 року перший визнав південно-американські республіки.

У внутрішній політиці теж виявилося прагнення стати ближче до бажань і потреб народу. Вже під час війни була заборонена торгівля невільниками. 1824 року був виданий закон, яким за цю торгівлю накладалися такі ж покарання, як за морський грабіж. Цим покладено початок емансипації невільників. Ревно прагнули Каннінг і міністр фінансів Гескіссон до підняття торгівлі та полегшенню податків, внаслідок чого спокій поступово знову запанував у країні. Страшна торгова криза, викликана акціонерною грою і торговими стосунками з південно-американськими штатами, пройшла завдяки цьому без серйозного потрясіння, особливо коли 1826 року були знижені хлібні мита. Але в Ірландії політичне і соціальне становище, як і раніше зберігало свій грізний характер. Негайно за укладення миру Даніель О'Коннел заснував «католицьку асоціацію», найближчою метою якої була давно обіцяна, але постійно відкидаєма торі емансипація католиків. Каннінг, зі свого боку, спробував домогтися того ж від парламенту, але його білль, прийнятий нижньою палатою, був відкинутий палатою лордів. Очікування ірландців зросли, коли в квітні 1827 р. Ліверпуль вийшов у відставку і Каннінг зайняв пост першого міністра. Ця зміна мала своїм безпосереднім наслідком вихід у відставку Веллінгтона, Піля та інших, і Каннінг утворив нове міністерство, до якого вступив герцог Кларенський, спадкоємець престолу. Лорди підняли цілу бурю проти нового міністерства, але зате народ вітав у ньому провісника великих реформ. Правда, до пори до часу, ці реформи були відстрочені, так як 8 серпня 1827 Каннінг †, встигнувши лише укласти договір з Росією та Францією щодо звільнення Греції. Лорд Годріч, який зайняв його місце, мав незабаром вийти у відставку внаслідок труднощів, викликаних португальськими справами і Наваринською битвою. Після цього Веллінгтон склав нове міністерство, в якому зайняв місце і Піль.

Безсила політика цього кабінету в греко-турецькому питанні і в Португалії, де після виступу посланих туди Каннінгемом англійських військ Дон Мігель повалив конституцію, викликала в країні вибух невдоволення. Ірландія теж захвилювалася при звістці про складання нового міністерства, від якого треба було чекати не реформ, а нового гноблення. Розпалася було католицька асоціація знову згуртувалася; протестанти відновили свої оранжистські ложі і Брауншвейгські клуби. У цьому небезпечному становищі Веллінгтон зважився зробити перший крок до емансипації католиків. У лют. 1829 Піль вніс до нижньої палати пропозицію про скасування «Test act»'a і, коли воно було прийнято, запропонував інший білль, яким, під умовою присяги у вірності, католикам відкривався доступ до парламенту. Цей білль, прийнятий після гарячого опору торі, хоча і не полегшив тяжкого становища Ірландії, але порушив надії на подальші реформи в усіх шарах народу. На чергу виступив тепер питання про парламентську реформу. У лют. 1830 лорд Россель вніс до нижньої палати проект парламентської реформи, відкинутий більшістю 23 голосів. Роздратування народу, викликане відхиленням цього закону, було таке велике, що міністри марно намагалися заспокоїти уми скасуванням обтяжливих податків на життєві засоби. О'Коннел, після емансипації католиків засідав в парламенті, скористався цим положенням справ і виступив з вимогою про знищення союзного акта, що з'єднував Ірландію з Великобританією.

Вільгельм IV (18301837)[ред.ред. код]

Серед цього загального збудження умів 29 червня 1830 помер Георг IV, і на престол вступив його брат, герцог Кларенський, під ім'ям Вільгельма IV. Проти всіх очікувань, новий король, незважаючи на всім відому прихильність його до реформ, утримав міністерство Веллінгтона. Але в той же час він визнав Липневу монархію у Франції, і ця поступка народним симпатіям справила сприятливе враження в країні. Однак, у знову обраному парламенті більшість належала вігам, і палата негайно завдала поразки міністерству з питання про зміст двору. Веллінгтон подав у відставку, і король доручив складання нового кабінету пристарілому графу Грею, помірному, але послідовному Вігу. У новий кабінет увійшли такі прихильники реформи, як Брум (Brougham), лорди Голланд і Джон Россель, а також деякі члени помірної фракції торі, як, наприклад, Пальмерстон, який отримав портфель закордонних справ. Вже 3 лютого 1831 Джон Россель вніс до парламенту білль про реформу; Але вона відбулася після запеклого опору з боку торі тільки в червні 1832

Новий закон надовго забезпечив панування за вігами, і вони охоче зупинилися б на цій, хоч і багатою наслідками, але все ж досить помірній реформі. Не так, проте, думали реформісти з народу, так звані радикали, які винесли білль на своїх плечах і бачили в ньому лише початок подальших поліпшень в державному організмі. Тому міністерство з тривогою очікувало розпущення старого і відкриття нового парламенту, який в перший раз повинен був зібратися на підставі нового виборчого закону. Засідання відкрилися 5 лютого 1833, і незабаром було висунуто питання про тривожне становище Ірландії. Між тамтешніми католиками склалися спілки, систематично відмовляється англиканскому духовенству у сплаті церковної десятини. Що виникли внаслідок цього заворушення змусили Грея внести особливий білль, яким лорду-наміснику надавалося право у відомих випадках вдаватися до дії військових судів. Білль пройшов, попри сильну опозицію. Для заспокоєння умів міністерство слідом за тим внесло в обидві палати білль про реформу Ірландської церкви, яким передбачалося скасувати церковний податок, скоротити число єпархій та парафій і роздати в оренду церковні землі. Цей білль, який завдав істотної шкоди інтересам англіканської церкви, пройшов з деякими змінами в обох палатах. Ще меншу відсіч зустріла проведена в тій же сесії скасування невільництва в англійських колоніях, а також скасування привілеїв Ост-Індської компанії. Для поліпшення поземельних відносин в Ірландії міністерство внесло в сесію 1834 десятинний білль, за яким десятинний збір з натуральної повинності був звернений в грошову і покладено не на орендаря, а на власника землі.

Понад те було постановлено, щоб надлишки від ірландських церковних доходів, були вживані на загальнокорисні цілі, переважно на утримання шкіл і бідних. Але це останнє визначення — так званий апропріаційний параграф — викликала сильне невдоволення з боку торі і взагалі протестантів і врешті-решт було відкинуто. Слідом за тим 19 липня 1834 Грей відмовився від головування в міністерстві, і його місце зайняв лорд Мельбурн, але характер міністерства залишився той же. 16 серпня, після того, як верхня палата відкинула прийнятий громадами десятинний білль, бурхливий парламент був закритий. Торі скористалися цією відстрочкою, щоб відновити народ проти міністерства, поширюючи побоювання щодо таємних зносин кабінету з О'Коннелом. І дійсно, їм вдалося до такого ступеня залякати короля, що 14 листопада 1834 р. він несподівано для всіх розпустив кабінет. Так як помірні віги відмовилися вступити в союзне міністерство, то Пілю довелося утворити чисто торійський кабінет.

30 грудня парламент був розпущений, але вже 19 лютого 1835 р., слідом за відкриттям нового парламенту, цілком з'ясувалося, що міністерство не користується довірою палати. Кілька ліберальних пропозицій Піля — скасування місцевих духовних судів і звільнення діссентерів від обов'язку вінчатися в державній церкві — були прийняті, але під час дебатів про знову запропонованому Десятинному біллі лорд Россель вніс поправку щодо збільшення відкинутого колишньої палатою апропріаційного параграфа, яка і була прийнята, внаслідок чого міністерство мало подати у відставку. Король звернувся до Мельбурна, і той склав кабінет зі своїх колишніх товаришів. Міністри скористалися цією перемогою, щоб провести надзвичайно важливу міру. Міське управління перебувало в Англії в самому сумному становищі. Магістрати звичайно самі поповнювали свій склад, обкладали жителів довільними повинностями і відмовляли їм у праві участі в міських справах. Россель вніс білль, яким встановлювався новий порядок обрання міських властей, і виборче право надано кожному платнику податків. Білль пройшов в обох палатах, але десятинний білль, внесений разом з апропріаційним параграфом, був знову відкинутий палатою лордів.

Парламентська сесія 1836 показала, що загалом віги все ще користуються довірою народу, хоча вожді радикалів наполягали на діяльнішої перетворювальної політиці. Перш за все, необхідно було вжити заходів проти оранжістскіх лож, які стали тепер спрямовувати свої нападки прямо проти престолу. Заходи ці були дозволені парламентом, після чого Россель вніс білль про реформу ірландських міст, які перебували ще в гіршому становищі, ніж англійські. Білль був відкинутий верхньою палатою. Запекло нападали торі і на зовнішню політику уряду. Ще 22 квітня 1834 між Англією, Францією, Іспанією і Португалією укладений був так званий четверний союз для захисту ліберальних установ на Піренейському півострові проти абсолютистських зазіхань Дон Карлоса і Дон Мігеля, які, як представники легітимності, мали за себе симпатії торі. Тепер уряд дозволив вербування англійського легіону на службу конституційного уряду Іспанії, чим викликало проти себе цілу бурю на лавах опозиції. Засідання парламенту 1837 відкрилися знову дебатами по ірландських справах, і хоча запропонований Росселем закон про бідних в Ірландії отримав величезну більшість в обох палатах, але зате тим завзятіше розгорілася боротьба за Міський і Десятинний биллі для Ірландії. У той самий час, як напруга партій досягло своєї вищої точки, в ніч з 19 на 20 червня 1837 помер король Вільгельм IV, і буря на час вляглася.

Вікторія (18371901)[ред.ред. код]

Карта Великої Британії початку XX століття з енциклопедії Брокгауза і Ефрона

Зі сходженням на престол королеви Вікторії в державному житті Англії настав період глибоких внутрішніх перетворень, поступово змінили її старий аристократичний лад в дусі сучасного демократизму. Перші роки нового царювання були ознаменовані рухом чартистів на користь доставлення народу однакових прав з вищими і середніми класами. Чартисти вербували прихильників переважно серед робітничих мас у великих промислових містах і під кінець прийняли характер відкритого повстання, придушеного тільки суворими заходами.

Міністерство лорда Мельбурна в 1841 р. повинно було поступитися своїм місцем консервативному кабінету Роберта Піля. Але глухе незадоволення проти хлібних законів, досягла таких розмірів, що навіть консерватори не могли обійтися без деяких поступок. Хлібні закони були спочатку пом'якшені, а потім остаточно скасовані, головним чином, під тиском знаменитої Ліги проти хлібних законі, заснованої Джоном Кобденом і підтриманої найвидатнішими діячами ліберальної партії, між іншим, Джоном Росселем. Торгівля хлібом стала вільною, і англійський народ набув право вгамовувати свій голод дешевим хлібом.

В області зовнішньої політики Англія протягом перших років правління королеви Вікторії виступала всюди як би природною захисницею народних прав.

Страхіття повстання сипаїв в Індії в 1857 послужило приводом до остаточного скасування Ост-Індської компанії і підпорядкування найбільшої колонії у світі безпосередній владі англійського уряду. Громадянська війна в США викликала з боку англійських консерваторів прояви гарячої симпатії до рабовласницьких штатів, що наробили Англії чимало клопоту, улаженних тільки в 1872 р. третейським судом в Женеві.

Вона дала себе втягнути також в горезвісну мексиканську експедицію, затіяну Наполеоном з метою нашкодити Сполученим Штатам, але вчасно відступила, розгадавши справжні наміри свого союзника. У 1863 році Англія, з ініціативи Гладстона, здійснила акт високої міжнародної справедливості, повернувши Іонічні острови, що знаходилися під її протекторатом з 1815 року, їх древній батьківщині, Греції.

Між тим, справа реформи хоча повільно, але постійно посувалося вперед і остаточно перемогло в 1866 р., коли після смерті Пальмерстона главою міністерства став Джон Россель, а роль ватажка в палаті громад перейшла до Гладстона. Вже в тому ж році Гладстон вніс білль про парламентську реформу, що містила в собі значне розширення виборчих прав нижчих класів. Цей білль був відхилений, і міністерство повинно було вийти у відставку.

Новий консервативний кабінет Дербі-Дізраелі з першого ж кроку переконався у неможливості відкладати далі задоволення назрілої в народі потреби в політичних правах, і в 1867 р. Дізраелі запропонував свій власний проект реформи, навіть радикальніший, ніж торішній білль Гладстона, який був прийнятий обома палатами . Перші вибори, які відбувалися на підставі нового виборчого закону, принесли значну перевагу партії Гладстона, якому і було доручено формування нового кабінету.

Діяльність цього кабінету ознаменувалася цілим рядом надзвичайно важливих реформ:

 • У 1869 р. скасована Ірландська національна церква.
 • У 1870 р. видано новий закон про народну освіту і прийнятий ірландський поземельний білль.
 • У 1871 році скасовано продаж дипломів в армії.
 • У 1872 році прийнята система таємної подачі голосів на виборах.

Фінансова політика Гладстона була в повному розумінні блискуча, але не можна сказати того ж про його іноземну політику. Він спокійно дав здійснитися розгрому Франції і змушений був визнати фактичне скасування статей Паризького трактату 1856 р., якими обмежувалися права Росії на Чорному морі. У 1874 р., зазнавши поразки з питання про університетську освіту в Ірландії, Гладстон розпустив парламент, але після нових виборів повинен був поступитися своїм місцем лорду Біконсфільду ​​(Дізраелі).

Про внутрішні законодавчі роботи у весь час управління консервативного міністерства не було й мови. Блискучий успіх Біконсфільда ​​на Берлінському конгресі, проголошення королеви Вікторії імператрицею Індії, переважне становище, зайняте Англією в Єгипті внаслідок переходу в її руки більшості акцій Суецького каналу, приєднання Кіпру, африканська експедиція проти зулусів, — все це приємно лоскотало шовіністські інстинкти частини англійської нації і гальмувало мирний хід її розвитку.

У зовнішніх справах ліберальний кабінет виявився менш вдалим. Єгипетське повстання, кероване Арабі-пашою, хоча і було усмирено, але весь Судан потрапив у владу махдістів. Ці невдачі послабили вплив Гладстона, і він повинен був поступитися владою торійському міністерству лорда Солсбері. Короткочасне управління нового міністерства ознаменувався приєднанням Бірманської імперії до Англії.

На виборах 1885 р., що відбувалися на підставі нового закону, партія Гладстона взяла гору, і в сформований ним новий кабінет увійшли багато радикальних елементів. Зважаючи вирішального значення, придбаного при готівковому складі парламентських партій представниками ірландської автономії, Гладстон негайно виступив з двома законами, що мали метою умиротворення Ірландії. Першим законом передбачалося за допомогою державної викупної операції звернути ірландське землеволодіння у вільну селянську власність, а другим — дарувати Ірландії самостійний уряд і особливий місцевий парламент. Останній проект порушив сильну опозицію в країні і повів до розколу в надрах самої партії Гладстона. Його міністерство впало 9 червня 1885

Консервативний кабінет Солсбері в справах зовнішньої політики незмінно йшов по стопах Біконсфільда. Головним актом його внутрішньої діяльності повинен бути визнаний виданий в 1889 р. новий закон про устрій графств, який додав англійському самоврядуванню ширшу виборну основу.

Спочатку-Англія. Ти-потім . Плакат Перша світова війна 1916

XX століття[ред.ред. код]

В XX століття Велика Британія ввійшла найбільшою колоніальною державою світу (Британська імперія). В 1900 заснована Лейбористська партія Великої Британії.

У другій половині 30-х рр.. уряд Чемберлена проводив політику «умиротворення» нацистської Німеччини. У вересні 1938 р. було підписано Мюнхенську угоду, внаслідок якої була окупована Судетська область Чехословаччини, а потім Чехословаччина перестала бути самостійною державою.

У роки Другої світової війни Велика Британія була одним з головних учасників антигітлерівської коаліції.

Після Другої світової війни уряду Великої Британії поперемінно формували лейбористи (1945 — 51, 1964 — 70, 1974 — 79, з 1997 по теперішній час) і консерватори (1951 — 64, 19701974, 1979 — 97).

У липні 1945 відбулися загальні вибори. Тимчасовий уряд консерваторів, сформований у травні і заміщаючий коаліційний військовий уряд, зазнав нищівної поразки, і до влади прийшла лейбористська партія (близько 12,1 млн виборців) з переважною парламентською більшістю.

У 1945 році посаду прем'єр-міністра зайняв Клемент Еттлі. Міністром закордонних справ став Е. Бевін, міністром внутрішніх справ Г. Моррісон.

Новий уряд зіткнувся з серйозною фінансовою проблемою, яка набирала гостроти у зв'язку з тим, що у серпні 1945 р., США оголосили про припинення поставок по ленд-лізу. Відтепер країна повинна розплачуватися за продовольчі та воєнні поставки готівкою. В грудні 1945 р., Велика Британія і США підписали фінансову угоду, за якою лейбористський уряд отримав кредит в 4 млрд.400 млн доларів. США. яка прагнула лібералізувати торгівлю і надати Великобританії довгострокові позики, поставили вимогу конвертувати до кінця 1947 року фунт стерлінгів. Лейбористи оголосили повну конвертованість національної валюти достроково — в липні. Це викликало ажіотаж серед населення, які масово почали обмінювати фунти на долари.

У 1946 році був скасований закон 1927 року про профспілки. Новий уряд провів закон про освіту, який передбачав реорганізацію шкільної системи і вводив загальну безкоштовну середню освіту. Також закони стосувалися допомоги бідним, вводилися пенсій по старості, дитячі допомоги та інші державні зобов'язання. Закон про охорону здоров'я 1946-48 рр., передбачав націоналізацію лікарень і безкоштовну медичну допомогу. Передбачалося надання населенню безкоштовних медичних послуг. Почала функціонувати Національна служба охорони здоров'я. Тоді ж було реформовано систему соціального страхування, що дозволило збільшити кількість громадян до 25 млн осіб, які мали право на різні пенсійні доплати. Нова система гарантувала також виплату допомоги при втраті працездатності на виробництві, безробітним, вдовам, у зв'язку з хворобою, вагітністю, на виховання дітей, і за віком: жінкам з 60, а чоловікам з 65 років.

У 1947 році була прийнята чотирирічна програма розвитку сільського господарства, яка передбачала збільшення с/г виробництва на 50% у порівнянні з довоєнним часом. Було запроваджено систему урядових субсидій та гарантування мінімальних цін на сільськогосподарську продукцію.

У 1948 році вступив у дію план Маршала. За час його дії Велика Британія отримала 2 млрд. 351 млн доларів у вигляді поставок та 337 млн доларів позики. Влітку 1949 року її золотовалютні резерви складали на 400 млн доларів нижче тієї суми, яку вважали мінімально необхідною для безпеки англійської фінансової системи. З метою припинення втечі золотовалютних резервів, поліпшення англійського експорту, уряд К.Еттлі прийняв у 1949 році рішення про девальвацію фунта стерлінгів на 30,5%. Вже 1948 році випуск промислової продукції не тільки досяг, а й перевищив довоєнний рівень виробництва. Також було здійснену широку націоналізацію. Першим був націоналізований Англійський банк, так вперше в історії країни виник державний банк. Уряд здійснив націоналізацію Банку шляхом викупу акцій у обмін на 3-відсоткові облігації державної позики у відношенні 1:4, що привела його у розряд «публічних корпорацій». Акціонерний капітал було передано Казначейству, а його колишні власники одержали щедру компенсацію у вигляді державних облігацій, що у сумі в чотири рази перевищували номінальну вартість акцій. Банк, таким чином, не став частиною урядового апарату, але був уповноважений «запитувати інформацію в банкірів і давати їм рекомендації». З санкції Казначейства, Банк Англії міг "видавати директиви будь-якому банку з метою забезпечити виконання таких рекомендацій або прохань"Згодом у державний сектор було переведено вугільну та газову галузі промисловості, електростанції, телеграф і радіозв'язок, цивільну авіацію, річковий та залізничний транспорт, дальні вантажні перевезення. В 1949 році реформовано палату лордів, яка відтепер могла затримати закони, прийняті палатою громад лише на рік, також за ціїєю реформою скорочувалася кількість представників у палаті лордів.

У 1950 році Велика Британія припинила свою участь у плані Маршала. В цьому ж році була націоналізована частина сталеливарної промисловості. В лютому Клемент Еттлі оголосив дострокові парламентські вибори за результатами яких стали заручниками консерваторів. Почалися суперечки серед лейбористів за новий військовий бюджет.

У 1951 році випуск промислової продукції Великої Британії перевершено рівень 1937 року на 31%. В жовтні почалися нові парламентські вибори де перемогу здобули консерватори.

У період правління консерваторів відчутних змін в економіці не відбулося. Виробництво в 1957 році виросло на 57% порівняно з 1938 р., хоча це був малий рівень розвитку порівнюючи Велику Британію з США, Японією. Дослідники виділяють декілька причин, низьких темпів економічного розвитку Великої Британії 50-60-х роках.

1. мала частка капітоловкладень;

2. недостатнє використання досягнень технічного прогресу (НТР);

3. брак кваліфікованої робочої сили;

4. значні витрати на армію;

Нормою для країни стали прямі та непрямі субсидії приватній промисловості. Слід зауважити, що діапазон експериментів в англійській економіці в 50-60-ті роки був досить широким: від націоналізації до реприватизації націоналізованої власності і навпаки.

У 1952 році Велика Британія опанувала атомну зброю.

У січні 1957 сер Антоні Іден пішов у відставку, причиною якої стали перевтома, хвороба і невдачі в політиці. Його змінив Гарольд Макміллан, який взяв на себе сміливість відновити репутацію країни і виправити стан справ в консервативній партії, що розкололася щодо питання про зону Суецького каналу. Однак країна досягала успіху, і в жовтні 1959 Макміллан і його партія виграли загальні вибори, завоювавши парламентську більшість в 100 місць.

У 1960 році Гарольд Макміллан у промові «вітер змін» визнав право колоніальних народів на незалежність. 4 січня у м. Стокгольм, Велика Британія на противагу ЄЕС, створила Європейську асоціацію вільної торгівлі, до якої увійшли також Австрія, Данія, Норвегія, Португалія, Швейцарія та Швеція.

У країні не було одностайності з питання про вступ в ЄЕС. У 1962 в лейбористській партії у зв'язку з цим відбувся розкол. Більшість її членів, які виступали проти приєднання, найбільше турбувала доля планування в рамках асоціації країн з приватнопідприємницькою економікою, а також потенційна загроза британському строю і «острівному» способу життя, характерному для більшості британців. Розмови про підтримку зв'язків між країнами Співдружності мали під собою менше підстав зважаючи на скорочення обсягу торгівлі та неохочого схвалення його прем'єр-міністрами вступу Великої Британії в ЄЕС. В ході важких переговорів уряд поспішало узгодити економічні умови Британії та європейських країн, особливо з питання про субсидування сільського господарства. Однак на початку 1963 Франція запропонувала накласти вето на прийом Британії в Загальний ринок. Зусилля Макміллана зазнали невдачі, і ніхто не зміг запропонувати програму, яка могла б замінити.

У ході розпаду Британської колоніальної імперії незалежність одержали до середини 1970-х років майже всі англійські колонії.

Розпад британської колоніальної імперії[ред.ред. код]

Після Другої Світової війни розвернувся процес розпаду колоніальної системи імперіалізму, складовою частиною якого був крах найбільшої в світі британської колоніальної імперії. Консерватори прагнули зберегти вплив Великої Британії у світі. У 1956 році Англія разом з Францією та Ізраїлем зробили спробу силою повернути контроль над Суецкьким каналом, що був націоналізований Єгиптом. Після Суецької кризи розпад англійської колоніальної системи різко прискорився.

Діяльність лейбористського уряду на міжнародній арені дещо контрастував з його внутрішнім курсом. Великобританія відчутно втрачає свої економічні зв'язки з СРСР: у сім разів скоротилася її торгівля з недавнім союзником у Другій Світовій війні. 1947 року припинила в односторонньому порядку переговори з Москвою про продовження англо-радянського договору від 1942 року.

Саме в роки лейбористського правління Великобританія претворилася в послідовного і активного учасника Паризької мирної конференції, «холодної війни», розколу Німеччини і першої берлінської кризи, плану Маршала, створення НАТО. У 1947 році в офіційних документах лейбористського уряду назву Британська імперія замінено терміном «член співдружності». В квітні 1949 року конференція прем'єр-міністрів країн Співдружності скасувала статтю Вестмінстерського статуту 1931 року: про вірність «короні» і визнала англійського монарха «символом вільної асоціації націй».

Унаслідок потужного підйому національного руху британські імперіалісти були змушені протягом 1946–1951 років надати незалежність Індії (де розділили території за релігійною ознакою на Індію та Пакистан). Бірми і Цейлону, а так само всім колоніальним територіям Великобританії. У 1945 році населення англійських колоній і залежних територій складало близько 432 млн чоловік

Ера консерваторів[ред.ред. код]

З 1979 року у Великої Британії настала 18-річна ера консерваторів, яка була представлена ​​двома консервативними прем'єр-міністрами: Маргарет Тетчер, яка залишалася на своїй посаді з 1979 до 1990 р. І Джоном Мейджером з 1990 по 1997. Для цього періоду в історії Великої Британії були характерні:

1. Зміцнення британської економіки;
2. Посилення ролі Великої Британії у світі;
3. Подолання внутрішньої кризи 1970-х рр..

Маргарет Тетчер (1925 р.н.) як лідер консервативної партії, що перемогла на виборах, була призначена королевою прем'єр-міністром у травні 1979 р. Вона стала першою жінкою прем'єр-міністром в історії Великої Британії. Тим не менш, за жорсткість її курсу і характеру вона отримала прізвисько «залізна леді».

Найбільшим внутрішньополітичним кроком уряду Тетчер стало прийняття антипрофспілкових законів, серед яких були:

• Закон про заборону страйків солідарності в 1982 р. (покарання — штрафи, загроза тюремного ув'язнення);
• Закон про профспілки (Trade Union Act) 1984 р.;
• Акт про зайнятість (Employment act) 1988 р. — узаконив штрейкбрехерство (Зрада робочих інтересів, скоєна штрейкбрехерами).

Іншим великим кроком в політиці Тетчер стало роздержавлення економіки (приватизація), в результаті чого ряд великих підприємств був проданий державою в приватні руки.

У 1989 р. з ініціативи уряду М. Тетчер був введений подушний податок. Це означало, що кожен, що досяг віку 18 років і мешкає в будинку або квартирі був зобов'язаний платити податок. Такий податок викликав загальне обурення британців. Закон вдарив по бідних і багатодітних сім'ях. У 1993 р. податок був скасований і замінений податком з домовласників і орендарів будинків, але введення цього податку сприяло політичній кризі 1990

До 1990 р. уряд М. Тетчер досяг значних успіхів в економіці і зовнішній політиці, але авторитет М. Тетчер падав. Причинами цього були:

• Її занадто жорсткий курс;
• Вкрай непопулярне рішення про введення подушного податку;
• Безкомпромісна політика щодо європейської інтеграції;
• «Втома» партії і виборців від одного і того ж лідера (М. Тетчер очолювала уряд вже 11 років поспіль — найдовше з прем'єр-міністрів у ХХ столітті.).

У 1990 р. в консервативній партії вибухнула криза. М. Хезлтайн (Міністр оборони) поставив питання про довіру Тетчер як лідеру партії і почав збивати «антітетчерівську» коаліцію. На щорічних виборах лідера партії М. Тетчер зазнала поразки і пішла у відставку з поста прем'єр-міністра.

У зовнішній політиці Маргарет Тетчер взяла в курс на подальше зближення з США, особливо після приходу до влади Рональда Рейгана.

Північноірландський тероризм[ред.ред. код]

1980-і рр.. стали часом посилення північноірландського тероризму. Терористична організація ІРА (Ірландська республіканська армія), яка домагається повного відходу Великої Британії з Північної Ірландії (Ольстер), посилила терористичну діяльність.

Формами прояву даної діяльності стали: • Провокація заворушень у Північній Ірландії (Ольстері); • Вибухи, інші теракти на території островів Великої Британії. Незважаючи на погрози на адресу особисто М. Тетчер, вона не пішла на поступки терористам

Лейбористський уряд Тоні Блера (3 травня 1997 — 27 червня 2007)[ред.ред. код]

Блер став лідером британської Лейбористської партії в липні 1994, після раптової смерті його попередника, Джона Сміта. Під його керівництвом партія отримала рішучу перемогу на виборах 1997 року, поклавши кінець 18-річному правленню урядів правоцентристської Консервативної партії. Блер займав посаду прем'єр-міністра довше за будь-якого іншого представника Лейбористської партії і є єдиною людиною, яка б привела партію до трьох послідовних перемог на виборах. Він був наймолодшим прем'єр-міністром після лорда Ліверпуля у 1812 році.

Разом з Гордоном Брауном і Пітером Мандельсоном, Блеру приписують заслугу повернення Лейбористської партії до центру британської політики, використовуючи термін «Нова праця» щоб відрізняти свою про-ринкову політику від більш колективістської політики партії в минулому. Цю зміну порівнюють з центристськими реформами Демократичної партії США, пов'язаними з Біллом Клінтоном і «новими демократами», хоч з меншою кількістю соціально консервативних елементів та культурними відмінностями між британським і американським суспільствами. Блер описує свою політичну філософію як «сучасну соціал-демократію» і «третій шлях».

Було впорядковано фінансово-економічну сферу. Одним з перших заходів «нових лейбористів» стало надання Банкові Англії права самостійного визначення базової процентної ставки, на короткотермінові кредити, дотримуючись лише встановленої урядом межі інфляції. Державі повністю вдалося погасити зовнішній борг. Вперше в історії Великобританії з 1 квітня 1999 року визначено рівень мінімальної зарплати, збільшено термін декретної відпустки для жінок, законодавчо визнано профспілки на підприємствах як представників трудового колективу. Рівень безробіття склав 6%. Започатковано реформи національної служби охорони здоров'я, розрахованих на 10 років. Для зміцнення родин «нові лейбористи» запровадили низку податкових пільг. Зміни внесено в податкову практику, що сприяло зменшенню правопорушень. Удосконалено діяльність спеціальних «судів у справах молоді». У 1998 році прийнято «Закон про тероризм і змови».

Тоні Блер підтримав цілий ряд аспектів зовнішньої політики США, беручи участь у вторгненнях до Афганістану в 2001 і Іраку в 2003. В результаті він зіткнувся з різкою критикою більшості ліберально настроєних британців, тобто прихильників своєї власної партії, а обставини втягнення Британії до війну в Іраку розглядаються багатьма як безчесні. 27 червня 2007 королева Єлизавета ІІ прийняла відставку Тоні Блера з посади прем'єр-міністра та призначила Гордона Брауна, канцлера казначейства, доручивши йому сформувати Кабінет. Тоді ж Блер склав із себе повноваження члена Парламенту від округу Седжфілд, першим представником якого у Палаті громад він був, але залишився таємним радником ЇЇ Величності.

Лейбористський уряд Гордона Брауна (2007–2010)[ред.ред. код]

Після того, як Тоні Блер заявив про намір піти у відставку влітку 2007 року, Браун був названий його наступником. Згідно з деякими відомостями, Блер ще в 1994 році обіцяв зробити Брауна своїм наступником. Браун був офіційно призначений наступником Блера 16 листопада 2006 року. 24 червня 2007 року Браун був обраний лідером Лейбористської партії, 27 червня він змінив Блера на посаді прем'єр-міністра.

Перші тижні прем'єрства Брауна ознаменувалися низкою ініціатив, які були сприйняті позитивно: будівництво нового дешевого і екологічного житла в британській провінції і на колишніх військових полігонах, новий комплекс конституційних заходів для забезпечення прозорості і відповідальності влади перед народом, пропозиції з реформування міжнародних інститутів, більш стримані і ділові відносини Лондона і Вашингтона (при продовженні участі в операціях в Іраку).

Першим серйозним випробуванням для уряду стала почата у вересні 2007 року криза банку Northern Rock: Банк Англії був вимушений піти на безпрецедентні фінансові вливання у розмірі 25 мільярдів фунтів стерлінгів, які у результаті так і не змогли утримати Northern Rock на плаву, і в лютому 2008 він був націоналізований.

Браун прийшов до влади не як лідер партії переможниці на виборах, а в результаті внутрипартійних призначень, тому опозиція закликала до проведення якнайшвидших позачергових виборів для підтвердження повноважень. До 6 жовтня 2007 року зберігалася невизначеність відносно його можливого наміру (рішення) провести дострокові вибори, що послужило підставою для опозиції звинувачувати його в нерішучості і слабкості.

Рішучі дії уряду восени 2008 року, в умовах розвитку світової економічної кризи, на думку політичних оглядачів, сприяв восени 2008 року значному зростанню рейтингу прем'єр-міністра Брауна, дії якого, направлені на порятунок банківської системи, стимулювання бізнесу і попиту отримали схвалення як в Британії, так у керівництва інших країн. 23 січня 2009 року національне статистичне відомство Великобританії повідомило, що в четвертому кварталі 2008 року ВВП Великобританії скоротився на 1,5% в порівнянні з попереднім кварталом, що означало офіційне входження британської економіки Великобританії в рецесію: падіння ВВП в четвертому кварталі 2008 року склало 1,5 %, у третьому кварталі того ж року зниження склало 0,6%

15 червня 2009 року оголосив про проведення розслідування у зв'язку з війною в Іраку, заявивши, що воно досліджує роль країни у війні; характер розслідування критикувався опозицією. 5 березня 2010 року Браун особисто давав свідчення на розслідуванні, сказавши, що був обізнаний про основні рішення Тоні Блера по війні і вважає, що війна була «правою» і що розвідувальні доповіді переконали його, що Ірак представляв загрозу, з якою треба було боротися.

6 січня 2010 року два колишніх члена лейбористського кабінету, Патріція Г'юїтт і Джеф Гун, спільно закликали провести таємне голосування про лідерство Брауна в партії; але їхній заклик не здобув широкої підтримки в партії і не мав успіху.

За декілька днів до завершення виборчої кампанії 2010, Браун потрапив у скандал із його приватними словами, що прозвучав у прямий ефір, сказаних в роздратуванні у своєму автомобілі про немолоду жінку, з якою він перед тим розмовляв у присутності преси; його спроби за допомогою вибачень заручитися підтримкою скривдженої ним виборниці, що раніше голосувала за лейбористів, виявилися безуспішними.

У результаті загальних виборів 6 травня 2010 жодна з трьох головних партій Великобританії не змогла отримати більшість у Палаті громад. Найбільша кількість голосів отримали консерватори, лейбористи опинилися на другому місці. Проте для створення коаліційного уряду і тієї й іншої стороні необхідно заручитися підтримкою ліберал-демократів.

У спробі зберегти лейбористів при владі Ґордон Браун 10 травня 2010 заявив про намір залишити посаду лідера Лейбористської партії до вересня 2010 року, коли відбудеться щорічна партійна конференція. За словами Брауна, він попросить партію почати процедури для обрання лідера, проте сам не візьме участі у виборах. Прем'єр також заявив про намір провести переговори з Ліберально-демократичною партією про формування нового уряду країни. За словами Брауна, лейбористи мають намір запропонувати лібералам проведення референдуму з питання про зміну виборчої системи Великобританії.

Проте наступного дня Ґордон Браун був змушений оголосити про відставку, і королева Великої Британії Єлизавета II призначила прем'єр-міністром країни лідера Консервативної партії Девіда Кемерона.

Консервативний уряд Девіда Кемерона[ред.ред. код]

Під час парламентських виборів 2010 року консерватори під головуванням Камерона отримали велику кількість місць у парламенті — 306, однак для формування більшості не вистачило 20 голосів і вони були вимушені увійти у коаліцію з Ліберальними демократами і сформувати уряд, в якому Девід Камерон став прем'єр міністром.

Літні Олімпійські ігри в Лондоні 2012 р[ред.ред. код]

Про те, що Олімпіада-2012 пройде саме в Лондоні, стало відомо ще в 2005 році. На право провести у себе Літні Олімпійські ігри претендували Нью-Йорк, Москва, Париж, Мадрид і Лондон. Англійська столиця зуміла обійти конкурентів, так як є самим досвідченим" містом — Олімпіади проходили тут вже двічі: в 1908 і 1948 роках. Звичайно, з тих часів змінилося дуже багато і досвід тих Олімпіад не надто той допоміг лондонцям в підготовці до найбільш масштабних спортивних змагань планети, проте місто зумів переконати Міжнародний олімпійський комітет, представивши дуже ефектні проекти майбутніх спортивних споруд, які були розроблені Foreign Office Architects.

У столиці Великобританії було сім років на те, щоб підготуватися до Олімпіади результати виявилися дуже вражаючими. Майбутні ігри вже названо найбільш «зеленими», а багато спортивні об'єкти заслужили титули унікальних і прогресивних.

Ціна підготовки[ред.ред. код]

У 2005 році, відразу після перемоги в конкурсі на право приймати Літні Олімпійські і Параолімпійські ігри 2012 року, спеціально створений для підготовки до заходу комітет, заявив, що всі роботи з будівництва спортивних та інфраструктурних об'єктів обійдеться країні в 2,37 мільярдів фунтів стерлінгів, тобто більше 3,5 мільярдів доларів. Дуже невелика сума, особливо в порівнянні з витратами на підготовку і проведення попередньої Олімпіади в Пекіні — тоді китайський уряд витратило за різними даними від 25 до 42 мільярдів доларів. Найвідоміше спортивна споруда олімпіади-2008 в Пекіні — будівництво стадіону «Пташине гніздо» обійшлося країні в 423 мільйона доларів

За словами представників лондонського комітету, вони вирішили не йти по шляху Пекіна і не зводити занадто помпезні споруди, а зробити наголос на використання екологічно чистих матеріалів і вторинної сировини, тобто провести максимально «зелену» і економічну Олімпіаду.

Незважаючи на такі благі наміри заощадити державний бюджет, спочатку заявлена сума витрат за останні сім років збільшилася більш ніж в чотири рази і досягла 14,5 мільярдів доларів.

Вже в 2007 році стало зрозуміло, що вкластися в заявлений бюджет не вдасться, а надалі витрати лише зростали, причому більша їх частина лягла саме на плечі платників податків. Отже, куди були витрачені такі солідні кошти:

 • проектування, будівництво та охорона олімпійських об'єктів обійшлася в 9,3 мільярдів доларів. При цьому, щоб звести нові об'єкти довелося

знести близько 200 будівель. Дана стаття витрат стала найбільш вагомою і помітною;

 • придбання земель під будівництво об'єктів Олімпіади обійшлося ще 800 мільйонів доларів;
 • витрати на оплату праці антидопінговим офіцерам, витрати, пов'язані

зі страйками будівельників, зарплата послів Олімпіади в інших країнах, які брали участь в естафеті олімпійського вогню, різні юридичні процедури, серед яких спори за право володіння стадіоном в Лондоні, а також ряд інших витрат збільшив бюджет підготовки до ігор ще на 3,3 мільярда доларів. Лондонська Олімпіада поставить новий рекорд по боротьбі з допінгом — буде взято понад 6 тисяч проб, а кожного переможця крім щасливих вболівальників будуть зустрічати антидопінгові офіцери;

 • контртерористичні заходи коштували бюджету ще 1,1 мільярда доларів — Лондон дуже ретельно підійшов до забезпечення безпеки учасників змагань

і гостей міста. Такі великі витрати пов'язані з тим, що вже на наступний день після оголошення Лондона столицею Олімпійських ігор 2012 року в місті стався терористичний акт. Влада побоюється нових атак терористів і коштів на безпеку не шкодують: зенітні комплекси, які повинні забезпечувати безпеку зверху, були встановлені в шести житлових кварталах міста, а біля берегів Грінвічу встав на рейд найбільший гелікоптероносець Великобританії — «Оушн», з мор.піхами і гелікоптерами, машинами на борту. У результаті витрати на підготовку офіційно досягли 14,5 мільярдів доларів, проте фахівці вважають, що ця сума може виявитися значно більше. Так, оновлення парку громадського транспорту і вдосконалення транспортної системи міста не можна назвати неодмінною умовою для успішного проведення Олімпійських ігор, проте було пов'язано саме з необхідністю забезпечити транспортом всіх гостей Лондона. Такі витрати досягли за підрахунками експертів 9 мільярдів доларів. Втім, це якраз той випадок, коли вкладення точно залишаться у міста і після закінчення ігор і принесуть користь всім місцевим жителям. Крім того, робота всіх служб безпеки до і під час проведення Олімпіади 2012 обійдеться казні в 4,4 мільярда доларів. Ще одна стаття витрат, нехай і не така велика — розробка логотипу, символіки, стилістики олімпійських медалей і так далі. Адже витрати можна починати вважати вже з моменту подання проекту перед представниками МОК.

тобто, можна сказати, що загальні витрати на підготовку і проведення лондонської Олімпіади досягають 27,9 мільярдів доларів, а за іншими даними можуть скласти максимально 37,7 мільярдів, тобто Пекін Лондон все ж за сумою витрат практично наздогнав. У своєму огляді Saxo Bank підрахував, що сума інвестицій на підготовку до ігор досягла 0,7% від ВВП Великобританії.

Олімпійські об'єкти[ред.ред. код]

Більшість спортивних об'єктів, зведених до Олімпіади-2012, буде розташовуватися на території Лондона. Вони розділені на три основні зони:

 • олімпійську, розташовану в Олімпійському парку — в районі Стратфорд, в долині річки Чи;
 • річкову, яка проходить уздовж Темзи в східній частині міста;
 • центральну, яка знаходиться на заході і в центрі британської столиці.

У будівництві спортивних об'єктів і Олімпійського села, що розташувалася на сході від Лондона, брали участь понад 75 тисяч приватних компаній. Отже, на що були витрачені 9,3 мільярда доларів?

Олімпійський парк[ред.ред. код]

Влада Лондона дуже вдало вибрали місце розташування Олімпійського парку — ним стала колишня промислова зона, на якій перебували невикористовувані залізничні колії. Таким чином, замість покинутій промзони в місті з'явилася затишна, облаштована територія з десятком нових мостів, пішохідних доріжок і автодоріг. У центрі Олімпійського парку споруджений величезний міжнародний вокзал, який буде приймати швидкісні потяги і склади легкого метрів. Крім спортивних об'єктів в парку був побудований також найбільший на сьогоднішній день в Європі торговий центр.

до Речі, після закінчення ігор парк перестане бути Олімпійським і отримає ім'я королеви Єлизавети II.


Олімпійський парк в Лондоні — колишня промислова зона

Оновлення інфраструктури такого великого району обійшлося майже в 3 мільярди доларів, причому більша частина змін туристам практично не буде помітна — це оновлення транспортної інфраструктури, розчищення територій, дизайн ландшафтний, проведення комунікацій і так далі.

Олімпійський стадіон[ред.ред. код]

На спортивній арені, розташованої в Олімпійському парку, відбудуться церемонії відкриття і закриття Олімпіади 2012, а також змагання з легкої атлетики. Організаторам ігор вдалося знизити витрати на зведення стадіону, проект якого був розроблений архітектурним бюро «Попьюлос». Так, під будівництво споруди був виритий котлован, земля з якого пішла на облаштування ландшафтного дизайну парку — це дозволило скоротити витрати на будівельні матеріали.

       

Олімпійський стадіон, поки ще без покрівлі та декоративної «обгортки»

Крім того, конструкція дуже легка і при необхідності може бути швидко розібрана і перевезена на інше місце. Проте влада поки вирішила залишити стадіон після закінчення ігор у Статфорде, при цьому кількість місць для вболівальників буде зменшено до 25 тисяч.

Єдиною декоративної частиною стадіону стала його зовнішня «обгортка», створена з стрічок нетканого матеріалу-полімеру. Арена обладнана системою збору дощової води, що забезпечить потреби споруди у водопостачанні, а матеріалом для даху стало вторинну сировину, що дозволило назвати лондонський стадіон одним з найбільш «зелених» спортивних споруд планети.

Вартість стадіону — 759 мільйонів доларів.

Велодром[ред.ред. код]

Проект будівництва олімпійського велодрома був розроблений майстерні Hopkins Architects. Вважається, що своєю обтічною формою спорудження втілює ідею швидкості. Велодром відрізняється максимальною функціональністю, а заощадити на будівництві дозволили вантові перекриття.

Сам велотрек був створений з сибірського кедру — було використано 53 кілометра цього матеріалу, а обшивка фасаду зроблена з гігантської туї. Вся деревина була здобута так званим «стійким» методом, з компенсаційними посадками рослин.

       

Обтічні форми велодрома, обшитого деревиною, асоціюються з високими швидкостями

Вентиляція цілком природна, висвітлення також частково забезпечується продуманою конструкцією даху, є система збору дощової води, а розташування трибун, розрахованих на 6 тисяч глядачів, і акустика максимально зручні для уболівальників.

Після закінчення ігор велодром стане частиною лондонського «вело парка» для місцевих любителів цього виду спорту.

Вартість велодрома — 164 мільйони доларів.

Водний центр[ред.ред. код]

Центр водних видів спорту спроектований майстерні Zaha Hadid Architects, якою керує знаменита дизайнер і архітектор Заха Хадід, розташований біля самого входу в Олімпійський парк.

Будинок відразу привертає увагу незвичайною хвилеподібним фасадом, на час ігор спорудження забезпечили тимчасовими трибунами, розташованими по боках: зараз водний центр розрахований на 17,5 тисяч глядачів, а після ігор їхня кількість зменшиться до 2,5 тисяч. Надалі центр планують використовувати для проведення тренувань професійних спортсменів і лондонських школярів — поплавати в його трьох басейнах зможуть всі охочі.


Лондонський водний центр

У підстава самих басейнів лягли модульні блоки з бетону, крім того, слідуючи принципам «зеленого будівництва» організатори відмовилися від використання ПВХ, яке буде дуже складно переробити надалі. Підставою даху служить сталевий каркас, хвилеподібна форма якого дозволила створити оптимальну систему вентиляції. Проліт покрівлі — 120 метрів, знизу вона обшита деревом і важить 3 тисячі тонн. У майбутньому бічні фасади, де зараз розташовані тимчасові трибуни, будуть засклені.

Вартість водного центру — 500 мільйонів доларів.

Баскетбольний стадіон[ред.ред. код]

Стадіон для проведення баскетбольних баталій, розроблений бюро Wilkinson Eyre Architects, став найбільшою тимчасової спорудою олімпіади-2012. Він містить 12 тисяч глядачів.

Каркас будівлі споруджений з 1 тисячі тонн сталі, зовні каркас покритий оригінальним білим полімерним матеріалом загальною площею 20 тисяч квадратних метрів. Під час Олімпіади на білосніжному фасаді будуть проводитися світлові шоу.


Тимчасовий баскетбольний стадіон у Лондоні

Після закінчення ігор баскетбольний стадіон, швидше за все, відвезуть в Ріо-де Жанейро, де в 2016 році пройдуть наступні Літні Олімпійські ігри. Також арена здатна перетворитися в кілька звичайних шкільних стадіонів. На місці баскетбольної майданчики в майбутньому з'явиться новий житловий комплекс.

Організатори відзначили, що баскетбольна арена була побудована швидше інших об'єктів Олімпіади завдяки своїй простий конструкції, а її вартість значно нижче, ніж у водного центру і Олімпійського стадіону.

Арена O2[ред.ред. код]

Відноситься до річковий частини олімпійських об'єктів і розташована на півострові Грінвіч, в південно-східній частині міста. Арена багатофункціональна, буде використовуватися для проведення змагань зі спортивної гімнастики, стрибків на батуті і фіналу змагань з баскетболу, здатна вмістити до 20 тисяч глядачів.

       

Арена O2

Будівництво Арени О2, яка під час Олімпіади буде називатися «Північна арена Грінвічу 1» почалося ще в 2003 році, тобто до перемоги Лондона в конкурсі на право прийняти Олімпійські ігри-2012.

У звичайному житті" Арена О2 використовується для проведення різних заходів — від концертів рок-зірок і іменитих ді-джеїв, до прем'єри фільмів і змагань з дартсу і хокею.

Канатна дорога через Темзу[ред.ред. код]

Унікальне для Лондона явище — канатна дорога через Темзу, була зведена спеціально до початку Олімпіади, щоб зв'язати Арену О2 з виставковим залом Excel. Канатна дорога має довжину 1 кілометр, її першим пасажиром став мер Лондона Борис Джонсон.


Канатна дорога

Вартість будівництва канатної дороги — 68 мільйонів доларів, щоб окупити витрати її зроблять платній — одна поїздка обійдеться городянам і гостям Лондона в 4,5 фунта стерлінга, тобто близько 7 доларів або 230 рублів.

Стадіон «Уемблі»[ред.ред. код]

Новий стадіон «Уемблі», який був зведений на місці старої футбольної майданчики, мала таку ж назву і побудованої ще в 1923 році, також став одним з головних об'єктів Олімпіади, хоча Англія, як країна футбольна, давно потребував оновлення одним зі своїх головних спортивних арен.

Старий стадіон був закритий на реконструкцію ще в 2000 році, коли Лондон подав заявку на участь у конкурсі за право прийняти Олімпіаду-2012, було вирішено не реконструювати вже застаріле будова, а повністю знести і побудувати новий стадіон, на якому пройде фінал футбольних змагань під час Олімпійських ігор.


Стадіон «Уемблі»

Стадіон вже активно використовується для проведення ігор Кубка Англії, матчів Суперкубка Англії, фіналів Трофея Футбольної ліги і Кубка Футбольної ліги, так що його трибуни, розраховані на 90 тисяч уболівальників, порожні після Олімпіади не будуть.

Вартість будівництва другого за величиною стадіону Європи — 1,246 мільярда доларів.

не Можна не згадати і про масі інших цікавих об'єктів, наприклад вже стала вежі Orbit художника Аніша Капура та інженера Сесіла Белмонда. На вершині споруди висотою 114,5 метра розташувався ресторан і оглядовий майданчик.


Башта Орбіт вже стала об'єктом пильної уваги туристів, охочих помилуватися на Лондон з висоти

Дуже незвично тепер виглядають Казарми королівської артилерії, які стануть головним тиром Олімпіади. «Присоски», які роблять будинок схожим на восьминога, насправді виконують роль природної вентиляції, а сама будівля названо одним із найбільш «зелених» в місті.

Казарми королівських стрільців були зведені ще наприкінці XIX століття і перед Олімпіадою отримали новий фасад

Також були побудовані декілька підстанцій для забезпечення олімпійських об'єктів електрикою, два медіа центру, які потім можуть стати центрами моди або арт-галереями, оновлені лондонські музеї і парки, у тому числі і знаменитий Гайд-парк, який стане місцем проведення змагань з тріатлону, а також стадіони в інших містах, де пройдуть відбіркові тури по футболу.

Олімпійське село, яка візьме 17 тисяч учасників змагань, після Олімпіади перетвориться в житловий комплекс з 2818 квартир, частина з яких стане соціальним житлом. Таким чином, влада планує перетворити Олімпійський парк у звичайний житловий квартал міста зі своєю інфраструктурою і зеленою зоною.

При спорудженні Олімпійського села також застосовувалися «зелені» технології — широко використовувалося вторсировину, а на території з'явилася система збору та фільтрації дощової води.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Соціальні заворушення під час прем'єрства Маргарет Тетчер показано у фільмі «Це Англія» (This is England) 2006 р.

Список літератури[ред.ред. код]

 • Hume, «History of England» (Лондон, 1754–1764); Lingard, «History of England» (1819-31; 6 видавництво., 1854);
 • Mackintosh, «History of England» (1830, продовжена Валлас, 1839);
 • Lappenberg, «Geschichte von England» (т. I і II, Гамбії., 1834-37; т. ΠΙ — V написані Р. Паулі, Гота, 1853-58);
 • Knightly, «History of England» (Лондон, 1835) ; Ranke, «Englische Geschichte im XVI і XVII Jahrh.» (4 видавництва. 1877); Green, «History of the English People» (1877-80, російський переклад 1891 r.);
 • Buckle, «History of civilisation in England» (5 вид. 1874; 2 російські. перекладу: Бестужева-Рюміна та Буйніцкі, СПб., 1861); Gardiner und Mullinger, «Introduction to the study of English history» (Лондон, 1881).

Окремі періоди. Початкова історія до 1066: Coote, «The Rom ans of Britain», (Лонд., 1878);

 • Kemble, «The Anglo-Saxons in England» (1849); Palgrave, «The rise and progress від the English Common Wealth» (англосаксонський період, Лонда., 1832, 2 т.);
 • Thierry, «Histoire de la conqu ête de l'Angleterre par les Normands» (9 видавництво., Париж, 1884, російський переклад, СПб., 1858);
 • Freeman, "History of the Norman conquest "(Лонд., 1882, 2т.). З історії династій: Норманської, Анжуйської, Ланкастерської і Йоркської. Cobbe, «History of the Norman Kings of England» (1869);
 • Gardiner, «The Ho use of Lankaster and Jork» (1874);
 • Turner, «History of England from the Norman conquest to 1500» (1814; нов. Вид. , 1853). По історії Тюдорів: Froude, «History of England from the fall of Wolsey to the death of Elizabeth» (нов. вид. 1881). З історії перших Стюартів і республіки: Gardiner, «History of England from the accession of James I» (Лонд., 1863-87);
 • Clarendon, «History of the Rebellion and civil Wars in England» (нов. вид. 1871);
 • Guizot, «Histoire de la r é volution d'Angleterre» (нов. вид. 1881, з продовженням історії Кромвеля, російський перекл., СПб., 1858);
 • Dahlmann, "Geschichte der engl. Revolution "(6-е вид., Берлін, 1864);
 • Förster, "Statesmen of the Common Wealth "(Нью-Йорк, 1846). З історії перехідного періоду і Ганноверської династії: Burnet, «Hist ory of my own time» (1723, нов. Вид. 1883);
 • Macaulay, «History of England from the accession of James II» (нов. вид. 1875, російський переклад 1858–1861), Klopp, «Der Fall des Hauses Stuart und die Succession des Hauses Hannover» (Відень, 1875–1886);
 • Lecky, «Hi s tory про England in the XVIII century» (Лонд., 1878-87);
 • Massey, «History of England during the reign of George III» (Лонд., 1861-65), Martineau, «History of England during the thirty years'peace» (1849–1850);
 • Adolphus, "History of England from the accession to the decease of George III "(1802–1845);
 • Pauli, "Geschichte Englands seit den Friedensschlussen 1814 і 1816 "(Лейпциг, 1864-75);
 • Spencer-Walpole, "History of England from the conclusion of the Great War in 1815 "(2-е вид., 1880-86);
 • Molesworth, «History of England from the year 1830» (нов. вид. 1882);
 • Mac Carthy, "History of our own times from the accession of Queen Victoria "(Лонд., 1882; 1-а частина перев. на рос. м.); його ж, «England under Gladstone» (2-е вид. 1885);
 • Clayden, «England under Lord Beacon s field» (1880).;
 • М. Ковалевський, «Суспільний лад Англії в кінці середніх віків»;
 • Смірнов, «Реформація в Англії»;
 • Візінскій, «Англія в XVIII столітті».

Посилання[ред.ред. код]

 • (англ.) BBC — British Timeline — інтерактивна хронологія британської історії на історичному сайті BBC.