Охотське море

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Координати: 54°16′07″ пн. ш. 148°33′26″ сх. д. / 54.26861° пн. ш. 148.55722° сх. д. / 54.26861; 148.55722

Охотське море
Національний парк Сиротоко на узбережжі Охотського моря, Хоккайдо, Японія
Бухта Нагаєва біля Магадана, Росія

Охо́тське мо́ре (рос. Охо́тское мо́ре, (яп. オホーツク海)) — море, частина Тихого океану біля берегів Азії; обмежене Камчаткою, Курильськими островами, островами Хоккайдо і Сахаліном.

  • Площа — 1,603 млн км ².
  • Середня глибина — 1780 м,
  • Найбільша глибина — 3521 м.

Західна частина моря розташована на континентальному шельфі і має малу глибину. У центрі моря розташовані западина Дерюгіна (на півдні) та западина ТІНРО. У східній частині розташована Курильський жолоб, в якій найбільша глибина.

З жовтня по травень — червень північна частина моря покрита льодом. Південно-східна частина практично не замерзає.

Узбережжя на півночі сильно порізано, на північному-сході Охотського моря розташована найбільша її затока — Затока Шеліхова. Серед дрібніших заток північної частини найвідоміші Єйрінейська губа і затоки Шельтінга, Забіяка, Бабушкіна, Кекурний, Одеська затока на острові Ітуруп. На сході берегова лінія півострова Камчатка практично позбавлена заток. На південному заході найбільшими є затоки Аніва і Терпіння.

Рибальство (лососевих, оселедець, минтай, мойва, навага тощо)

Впадають річки Амур, Охота, Кухта.

Головні порти: на материку — Магадан, Аян, Охотськ (портпункт); на острові Сахалін — Корсаков, на Курильських островах — Сєвєро-Курильськ.

Охотське море названо іменем річки Охота, що в свою чергу походить від евенського Окат — «річка». Японці традиційно називали це море «Хоккай» (北海), буквально «Північне море». Але оскільки зараз це назва відноситься до Північного моря Атлантичного океану, то назву Охотського моря вони змінили на «Охоцуку-Кай» (オホーツク海), що є адаптацією російської назви до норм японської фонетики.

Море розташоване на Охотській плиті, яка є частиною Північноамериканської плити. Кора під більшою частиною Охотського моря континентального типу.

Територіальний режим[ред.ред. код]

Охотське море, хоч і оточене майже з усіх боків територією Російської Федерації, її внутрішнім морем не є, його акваторію складають внутрішні морські води, територіальні води та виняткова економічна зона. У центральній частині моря є витягнута в меридіональному напрямку ділянка — Анклав Охотського моря, в англомовній літературі традиційно звана Peanut Hole, яка входить у виняткову економічну зону Росії з березня 2014[1][2]; зокрема, будь-яка країна світу має тут право здійснювати лов риби і вести іншу дозволену конвенцією ООН з морського права діяльність. Оскільки цей регіон є важливим елементом для відтворення популяції деяких видів промислових риб, уряди деяких країн прямо забороняють своїм судам вести промисел на цій ділянці моря.

Запаси нафти[ред.ред. код]

Загальні запаси нафти оцінюються в 3,5 млрд тонн умовного палива, в тому числі 1,2 млрд тонн нафти і 1,5 млрд кубометрів газу[3].

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. FAO: World review of highly migratory species and straddling stocks…
  2. Схема Peanut Hole
  3. Magadan Region from Kommersant, Russia's Daily Online. Retrieved 22 January 2007.
  4. Lutz D. Schmadel, International Astronomical Union Dictionary of Minor Planet Names. — 5-th Edition. — Berlin Heidelberg New-York : Springer-Verlag, 2003. — 992 с. — ISBN 3-540-00238-3.