Нганасани

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Нганасани
Няа
Нганасани-оленяри, фото Ю.Б.Симченко
Кількість бл. 900 осіб
Ареал Росія Росія: 849 осіб (2002)
Україна Україна: 44 особи (2001)
Близькі до: Ненці, Енці
Мова Нганасанська мова, Російська мова
Релігія Переважно Анімізм, Православ'я

Нганаса́ни (самоназва няа «члени товариства») — самодійський автохтонний народ, що проживає на півострові Таймирі на півночі Євразії (Росія).

Нганасани є найпівнічнішим народом Євразії.

Етноніми і субетнічний склад[ред. | ред. код]

Термін нганасани (від нанаса, нанасан — «людина») є екзонімом, який було запроваджено директивно радянською владою в 1930-ті рр., як хибна узагальнена назва, що відома багатьом північним народам, що вживають його для позначення слова «людина».

Самоназва нганасанів — няа «члени товариства, спілки» походить від слова ня «товариш»).

У теперішній час до складу нганасанів входять дві субетнічні племінні групи — авамці (західні нганасани, з центрами в поселеннях Усть-Авам і Волочанка) та вадеєвці (східні нганасани, з центром у поселенні Новая та один окремий рід (Око або Долган або Яроцькі).

Територія проживання і чисельність[ред. | ред. код]

Нганасани проживають на своїх етнічних землях — на території, підпорядкованій селищу Хатанга (раніше Хатангський район) Таймирського (Долгано-Ненецького) муніципального району (раніше, до 2006 року, автономного округу) і на території, що перебуває у віданні адміністрації міста Дудінка, Красноярського краю Росії.

Нганасани є одним з найнечисельніших з-поміж корінних народів Півночі Росії.

Чисельність нганасанів у Росії:

За даними перепису чисельності населення Росії 2002 року кількість ненців склала 849 осіб, в тому числі 834 особи у Таймирському районі[1].

Після розпаду СРСР в Україні за даними перепису населення 2001 року виявилось, що в країні ненцями себе ідентифікувало 44  особи, з числа яких лише 3 вказали нганасанську рідною мовою, тоді як більше половини — російську (26 осіб), решта — інші мови[2].

Т.ч. загальна кількість нганасанів у світі — бл. 900 осіб.

Етногенез та етнічна історія[ред. | ред. код]

Виноски[ред. | ред. код]

Джерела і посилання[ред. | ред. код]