Ламантинові

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ламантинові
Період існування: 28.4–0 млн р. т.
FL fig04.jpg
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Сирени (тварини) (Sirenia)
Родина: Ламантинові (Trichechidae)
Linnaeus, 1758
Види

Див. текст

Commons-logo.svg Вікісховище: Trichechus

Ламанти́нові[1] (Trichechidae) — родина великих водних ссавців ряду сиреноподібних. У сучасній фауні родина представлена одним родом ламантин (Trichechus), в межах якого розрізняють три види. Ці травоїдні тварини мешкають на мілководді і живляться водною рослинністю.

Зовнішній вигляд[ред. | ред. код]

Представники родини ламантинових відрізняються від представників родини дюгоней формою черепа і хвоста. Хвіст ламантина має форму весла, тоді як хвіст дюгоня — форму вилки. Одна з унікальних рис, що єднає ламантинів із слонами, є постійна зміна корінних зубів, в цілому нехарактерна для ссавців. Нові зуби з'являються далі по щелепі і, поступово пересуваючись уперед, витісняють старі. Крім того, соски у ламантинів розташовані між передніми кінцівками, так само, як і у слонів. Через цю особливість моряки у стародавні часи вважали ламантинів русалками, або сиренами, що знайшло відображення у науковій назві ряду.

Ареал[ред. | ред. код]

Ламантини населяють мілководдя та мангрові зарості на узбережжях Північної, Центральної і Південної Америки та Карибського моря.

Систематика[ред. | ред. код]

Група із трьох ламантинів

Ламантинові (Trichechidae)

Африканські ламантини живуть поблизу берегів і в річках екваторіальної Африки (на західному узбережжі), амазонських ламантинів можна зустріти на східному узбережжі Південної Америки (у річках Амазонка, Оріноко і їх притоках), американські ламантини мешкають у Вест-Індії (узбережжя Карибського моря від Флориди до Бразилії). Деякі виділяють флоридського ламантина в окремий вид, але «Інтегрована система таксономічної інформації» розглядає його як підвид американського ламантина. Флоридські ламантини досягають 4,5 і більше метрів в довжину; мешкають як в прісній, так і в солоній воді. На ламантинів полювали через їх жир і м'ясо; зараз полювання на них заборонене.

Загрози[ред. | ред. код]

Американський ламантин — вимираючий вид. Хоча йому і не страшні ніякі природні хижаки, експансія людини зменшила його природне місце існування в прибережних областях. Багатьом ламантинам наносяться пошкодження від гвинтів моторних човнів. Ламантини заковтують рибальські снасті, потрапивши в травну систему тварини, вони збиваються в клубок і починають поволі вбивати тварину.

Захист і охорона[ред. | ред. код]

Ламантини часто відвідують електростанції, що спускають теплу воду. Звикнувши до цього постійного джерела неприродного тепла, ламантини припинили мігрувати в теплі води. Останнім часом електростанції почали закриватися, і «Служба Охорони Рибальства і Диких Тваринних США» намагається знайти спосіб нагрівати воду для ламантинів.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Зоологія хордових : підручник / Й. В. Царик, І. С. Хамар, І. В. Дикий та ін.; за ред. проф. Й. В. Царика. – Львів : ЛНУ ім. Івана Франка, 2013. – 356 с.