Лев, чаклунка і платтяна шафа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Лев,Біла Відьма і шафа)
Перейти до: навігація, пошук
Лев, чаклунка і платтяна шафа
The Lion, the Witch and the Wardrobe
Жанр фентезі і роман
Автор Клайв Стейплз Льюїс
Мова британська англійська
Видавництво Geoffrey Bles[d]
Виданий жовтень 1950 і 16 жовтня 1950
ISBN-13: [[Special:Booksources/|]]
ISBN-10: [[Special:Booksources/|]]
Попередній твір The Magician's Nephew[d]
Наступний твір Prince Caspian[d]

Лев, чаклунка і платтяна шафа — (англ. The Lion, the Witch and the Wardrobe) — перша (друга по внутрішній хронології) книга серії «Хроніки Нарнії». Випущена в 1950 році Клайвом Стейплз Льюїсом. Входить до 100 найкращих романів англійською мовою за рейтингом журналу Time.[1]

Сюжет[ред.ред. код]

Через бомбардування Лондона чотирьох дітей Певенсі (Пітера, Сьюзен, Едмунда і Люсі) відправляють до друга сім'ї, професора Дігорі Керка.

Під час гри в хованки Люсі переховується в шафі, через який потрапляє в Нарнію, де знайомиться з фавном Тумнусом. Він розповідає їй, що Нарнія знаходиться під владою Білої Чаклунки, що захопила Нарнію. Вона проголосила себе королевою, через яку в Нарнії вічна зима і ніколи не буває Різдва. Повернувшись до братів і сестри, Люсі розповідає про свою пригоду, однак вони їй не вірять. Пізніше вона вдруге потрапляє в Нарнію. За нею слідом іде Едмунд. Він зустрічає Білу Чаклунку, яка пригощає його зачарованим рахат-лукумом і тим самим підпорядковує хлопчика собі. Вона наказує Едмунду привести всіх чотирьох дітей до неї в замок.

Пізніше всі четверо дітей потрапляють в Нарнію і виявляють, що Тумнуса забрали слуги Білої Чаклунки (як з'ясувалося, Едмунд повторив чаклунки розповідь Люсі і тим самим видав фавна). Дітей зустрічає містер Бобр і розповідає про те, що Аслан вже в дорозі, а значить, починає збуватися давнє пророцтво про те, що прийде Аслан, скінчиться Довга зима і чотири людини стануть правителями Нарнії. Під час розповіді Едмунд збігає і прямує до замку Білої Чаклунки. Чаклунка злиться на Едмунда, оскільки той не привів їй усіх дітей Певенсі і заковує його. А тим часом Пітер, Сьюзен, Люсі і Бобри відправляються до Аслана. По дорозі вони зустрічають Батька Різдва, який вручає їм подарунки: Пітеру — меч і щит, Сьюзен лук, стріли і ріг, Люсі — кинджал і чарівний сік вогнецвіту, одна крапля якого виліковує будь-які рани. Зустрівшись з Великим Львом, діти просять його допомогти врятувати Едмунда, що і відбувається. Едмунд ж розуміє наскільки він був не правий. Але все ж він став зрадником і тепер належить королеві. Аслан здійснює обмін: він залишається в руках Білої Чаклунки, а Едмунда відпускають. Вночі королева вбиває Аслана. Потім Аслан воскресає. Наступного дня відбувається бій за Нарнію.

Пітер допомагає перемогти Білу Чаклунку. Після перемоги його проголошують Пітером Прекрасним, верховним королем в Кер Паравале, він править Нарнією 15 років разом з сестрами і братом: Сьюзен Великодушна, Люсі Відважна і Едмундом Справедливий. Але якось раз під час полювання на білого оленя вони потрапляють назад в Англію. Виявляється, що там не минуло й хвилини.

Персонажі твору[ред.ред. код]

 • Пітер Певенсі — старший з дітей Певенсі, що потрапили в Нарнію.
 • Сьюзен Певенсі — друга за старшинством після Пітера.
 • Едмунд Певенсі — друга дитина, що потрапив в Нарнію через платтяну шафа. Однак в Нарнії він зустрів Білу Чаклунку і на якийсь час став поганим, потрапивши під її вплив, але потім він виправиться.
 • Люсі Певенсі — молодша з дітей Певенсі, першою потрапила в Нарнію і зустріла там фавна Містера Тумнуса.
 • Дигорі Керк — професор, у будинку якого гостювали діти.
 • Біла Чаклунка — чаклунка, що захопила Нарнію і проголосила себе королевою.
 • Аслан — Великий Лев, який допоміг дітям звільнити Нарнію від Білої Чаклунки і стати королями і королевами.
 • Містер Тумнуса — фавн, якого зустріла Люсі, коли вперше потрапила в Нарнію.
 • Бобри — подружня пара бобрів. Містер Бобр зустрів чотирьох дітей, коли ті потрапили в Нарнію, пояснив їм що відбувається і допоміг дістатися до Аслана.

Вплив[ред.ред. код]

Життя Льюїса[ред.ред. код]

На початку книги розповідається про те, що четверо головних героїв були відправлені з Лондона за місто через бомбування. Під час другої світової війни це відбувалося з багатьма лондонськими дітьми. У будинку у Льюїса також жили діти. Прототипом професора Керка, очевидно, був професор У. Т. Керкпатрік, у якого Льюїс навчався і жив з 1914 по 1917.[2][3].

Християнство і міфологія[ред.ред. код]

«Лев,Біла Відьма і шафа» поєднує у собі як християнські мотиви, так і елементи скандинавської, грецької, кельтської та інших міфологій. Так, наприклад, Фавн — персонаж грецької міфології, а Батько Різдво — англійського фольклору. Аслан жертвує собою за Едмунда також, як Христос за грішників. Замість хреста використовується Кам'яний стіл (кам'яні столи використовувалися в кельтської релігії). Біла Чаклунка символізує диявола (також вона нагадує Снігову королеву з казки Г. Х. Андерсена, а Едмунд відповідно Кая). Довга зима запозичена зі скандинавської міфології, в якій існує «Фімбулвінтер», яка передує Рагнарека.

Екранізації[ред.ред. код]

 • У 1967 році «Лев, відьма і платтяна шафа» вперше була представлена на екранах телесеріалом від компанії ABC Weekend Television;
 • 1979 — мультфільм «Лев, чаклунка і платтяна шафа»;
 • 1988 — фільм «Лев, чаклунка і платтяна шафа» (серіал Бі-Бі-Сі; реж. Мерилін Фокс);

Цікаві факти[ред.ред. код]

 • Спочатку імена дітей Певенсі були : Анна , Мартін , Роза і Пітер.
 • Наприкінці 1990-х років в одному з російських перекладів циклу про Нарнії ім'я лева Аслана було замінено на Арслан (або Арсалан).
 • Ім'я Аслан з татарської та башкирського мов перекладається як лев.
 • Книга «Лев,Біла Відьма і шафа» займає дев'яте місце в списку «200 найкращих книг за версією BBC» (2003).
 • Час в Нарнії йде приблизно так: 1 сек. в нашому світі = 1 день в Нарнії. Тобто 15 років проведені в Нарнії дорівнюють 90 хвилинам в реальному світі. Однак у книзі написано, що діти повернулися менше ніж через хвилину.

Примітки[ред.ред. код]

 1. The Lion, The Witch and the Wardrobe — ALL-TIME 100 Novels — TIME
 2. Примітки із збірника: Льюїс К. С. Листи Баламута. Розірвання шлюбу. Найогідніша міць. З циклу «Хроніки Нарнії». — М.: НФ «Пушкінська бібліотека», ООО «Видавництво АСТ», 2004.
 3. С. Кошелев. К. С. Льюїс та його «Країна чудес»