Клайв Стейплз Льюїс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Клайв Стейплз Льюїс
Clive Staples Lewis
Льюїс.JPG
При народженні Clive Staples Lewis
Народження 29 листопада 1898(1898-11-29)
  ІрландІя Белфаст
(Велика Британія)
Смерть 22 листопада 1963(1963-11-22) (64 роки)
  ІрландІя Оксфорд
Ниркова недостатність
Поховання
 : 
зображення місця поховання
Громадянство Велика Британія Велика Британія
Релігія атеїст[d][2][3] і католицтво[3]
Alma mater Університетський коледж, Campbell College[d], Malvern College[d] і Wynyard School[d]
Мова творів англійська мова[4]
Рід діяльності письменник[5], поет[6], викладач університету, романіст[d], філософ[7][8], медієвіст[d], автобіограф[d], літературознавець[d], богослов[d], есеїст, сценарист[9], літературний критик, письменник-фантаст[d], дитячий письменник і філолог[d]
Роки активності: 1919
Жанр Фентезі, християнська апологетика
Magnum opus: «Хроніки Нарнії».
Дружина Joy Davidman[d]
Діти Douglas Gresham[d]
Нагороди та премії

CMNS: Клайв Стейплз Льюїс на Вікісховищі

Кла́йв Сте́йплз Лью́їс (англ. Clive Staples Lewis) (нар. 29 листопада, 1898 — пом. 22 листопада, 1963) — відомий ірландський та англійський письменник, філософ, літературний критик, спеціаліст із Середньовіччя і християнський апологет. Писав англійською мовою. Автор циклу «Хроніки Нарнії».

Біографія[ред.ред. код]

Дитинство[ред.ред. код]

Народився 29 листопада 1898 року в Белфасті, (Північна Ірландія), у родині адвоката Альберта Джеймса Льюїса (1863–1929). Перші десять років його життя були доволі щасливими. У Льюїса був старший брат, історик Воррен Льюїс (1895–1973).

Коли Клайву було 4 роки, його пса Джексі збила машина. Після цього випадку Льюїс заявив, що відтепер його новим ім'ям буде Джексі. Спочатку він не відкликався ні на яке інше ім'я, але пізніше згодився на ім'я Джек, як його і називали решту життя рідні та друзі.

З дитинства він захоплювався казковими тваринами і любив читати оповідання Беатріс Потер, нерідко пишучи свої власні оповідання про тварин та малюючи до них ілюстрації. Разом зі своїм братом Ворні вони створюють казковий світ Боксен, де живуть і правлять звірі.

Льюїс любив читати, і цьому сприяв той факт, що будинок його батька був переповнений книгами, де неважко було щось вибрати. У віці семи років його родина переїздить до "Літтл Лі" ("Little Lea"), будинку його дитинства у Східному Уельсі.

Літл Лі

Мати письменника Флоренс Августа Льюїс (уроджена Гамільтон; 1862–1908 рр.) була донькою англіканського священика. Клайв дуже любив матір і багато отримав від неї — вони вчила його мов (навіть латині) і, що найважливіше, зуміла закласти основу його моральних засад. Коли йому ще не було десяти, вона померла від раку.

Батько, людина похмура і нелагідна, у 1908 році, відразу після смерті матері, віддав його у закриту школу Віньярд подалі від дому. Брат Ворні потрапив туди трьома роками раніше. Невдовзі школу закрили через брак учнів, а директора школи Роберта Капрона «Олді» запроторили до божевільні.

Потім Льюїс відвідував коледж Кемпбел у східному районі Белфаста, за милю від дому, але через респіраторне захворювання незабаром залишає його. Його відправляють до курортно-оздоровчого містечка Малверн у Ворцестерширі, де він відвідував підготовчу школу Шербур Хаус.

У серпні 1913 року Льюїс вступив до коледжа Малверн, де він залишався до наступного червня. Саме в цей час 15-річний Клайв залишає прищеплену з дитинства християнську віру і стає атеїстом.

Його новими інтересами стають міфологія та містика. Після коледжа Льюїс бере приватні уроки у Вільяма Кіркпатріка, колишнього директора коледжа Лурган, який вчив ще його батька.

Підлітком Льюїс захоплювався стародавніми скандинавськими піснями і легендами Півночі, представленими ісландськими сагами. Ці легенди пробуджували в ньому внутрішнє прагнення, яке він пізніше описав яко «радість».

Льюїс линув до природи. Її краса нагадувала йому про північні оповідання, і навпаки, північні оповідання нагадували йому про красу природи. Його підліткова творчість відрізнялася від стилю оповідань про Боксен. Тепер від застосовував різні форми мистецтва, намагаючись закарбувати своє нове захоплення північною міфологією та світом природи.

Навчання з Кіркпатріком розвинуло в ньому замилування до давньогрецької літератури і міфології, а також відточило його вміння дискутувати і логічно мислити. У 1916 році Льюїс отримав грант на навчання в Оксфордському університеті.

Перша світова війна[ред.ред. код]

Після закінчення школи в 1917 році вступає до Оксфорду, проте незабаром кидає навчання і добровольцем йде на фронт. У британській армії стає молодшим офіцером. У 1918 році, після поранення демобілізується й повертається до університету, де закінчує студії.

У 1919 під псевдонімом Клайв Гамільтон (англ. Clive Hamilton) друком виходить його перша поетична збірка — «Пригноблений дух» (англ. Spirits in Bondage).

У 1923 одержує ступінь бакалавра, а згодом — магістра. Стає викладачем філології.

У період з 1925 по 1954 — викладає англійську мову й літературу в коледжі Святої Магдалени в Оксфорді.

У 1926 році знову ж таки під псевдонімом Клайв Гамільтон випускає збірку поезій «Даймертаймер» (англ. Dymer).

У 1931 році в житті Льюїса відбувається світоглядна зміна: він усвідомлено стає християнином. Цьому, зокрема, посприяла одна тривала нічна розмова з його оксфордськими товаришами Дж. Р. Р. Толкіном (католиком-традиціоналістом) і Г'юґо Дайсоном. (Ця знакова розмова була майстерно реконструйована (за листуванням і щоденниковими записами сумісників) Артуром Грівсом у його книзі «Вони стали разом»). Вечірня дискусія стала прологом для події наступного дня, яку Льюїс описує в своїй духовій автобіографії «Спійманий радістю»: «Коли ми (Ворні і Джек) вирушили (на мотоциклі в зоопарк Віпснейд), я не вірив, що Ісус Христос є Син Божий, але коли ми прийшли в зоопарк, я вірив».

З 1933 по 1949 рік навколо Льюїса збирається гурток друзів, який згодом стає основою оксфордської літературно-дискусійного гурту «Інклінги», сумісниками якого стали Джон Рональд Руел Толкін, Воррен Льюїс (брат письменника), Г'юґо Дайсон, Чарльз Вільямс, доктор Роберт Хавард, Оуен Барфілд, Уевілл Когхілл та ін.

У 1938–1945 Льюїс створює «Космічну трилогію» — класичний взірець філософської фантастики XX-го століття.

У 1950–1955 публікуються «Хроніки Нарнії». Найяскравіші частини циклу — «Лев, чаклунка й магічна шафа» (англ. The Lion, the Witch and Wardrobe), «Небіж Чорнокнижника» (англ. The Magician's Nephew) і «Остання битва» (англ. The Last Battle). у 1942–1943 публікується одна з найяскравіших апологетичних книжок християнства «Просто християнство», у якій автор у формі спілкування з читачем порушує всі важливі теми своєї рідної релігії: Ісус яко Син Божий, Мораль, Істина, Сексуальність, Гордість і багато інших. За версією сайту ChristianityToday.com ця книжка посіла аж 1 місце в списку книжок, які найбільше змінили євангелічний світ з 1945 року . Ця книжка була написана на основі радіопередач для БіБіСі, та мала неабиякий успіх серед британських радіослухачів. Звертає увагу на хворобу людства в сексуальній царині: проституція, журнали з голими жіночими тілами, упад моральних правил поведінки в статевому житті. Уникаючи контроверсійних питань, а також не акцентуючи уваги на жодній із гілок християнства подає логічну струнку картину розуміння базових світобудовних та власне християнських цінностей. Завдяки зваженому та проробленому підходу книжка здобула слави класики християнської апологетики.

У лютому 1942 виходить друком ще одна відома книжка автора «Листи Крутеня». Написана вона у епістолярному стилі, де головний герой — старший демон на ім'я Крутень навчає свого підопічного маленького бісика Шашеля науці спокус та зведення нанівець усіх намагань людей стати справжніми християнами. У комічно-вигаданому стилі автор розкриває низку надважливих питань не лише для християн, а й для всіх охочих зазирнути під серпанок іншого виміру: виміру добрих і злих сил. Ця книжка також була прочитана автором у радіоефірі.

У 1954 році Льюїс переїжджає в Кембридж, де викладає англійську мову й літературу в коледжі Св. Магдалени. В наступному, 1955-му стає членом Британської академії.

У 1956 Льюїс одружується з американкою Джой Девідмен (1915–1960). У 1960 році Льюїс і Джой разом з друзями їдуть у мандрівку Грецією, під час якої відвідують Афіни, Мікени, Родос, Геракліон і Кносс. Джой помирає 13 липня, незабаром після повернення з подорожі.

У 1961 році, почувши заяву Юрія Ґаґаріна про те що, той «у Космосі був і Бога не бачив» Льюїс стисло відказав: «Із таким само успіхом Гамлет міг би шукати Шекспіра на горищі власного замку».

У 1963 році Клайв Льюїс припиняє викладацьку діяльність через проблеми зі здоров'ям. 22 листопада того ж року письменник помер, не доживши тиждень до свого ювілею. До самої смерті він залишався на посаді в Кембриджі й був почесним членом Коледжу св. Магдалени. Похований біля церкви святої Трійці в Хедінгтон Куерре, Оксфорд. Більшу частину життя прожив в Англії.

Понад усе відомий циклом творів, об'єднаних під назвою «Хроніки Нарнії».

Цікаві факти[ред.ред. код]

 • Предками Льюїса зі сторони матері був знатний шотландський рід Гамільтонів: прадід — єпископ, дід — священик, до того ж лютий ворог католиків, служив капеланом у Кримській війні.
 • Зі сторони батька рід ішов від уельських фермерів, останнім з яких був прадід (прадід — методистський пастор, чудовий проповідник; дід — інженер-кораблебудівник, співвласник компанії; батько — відомий юрист).
 • У Льюїса при цьому не було ані краплі англійської і, — хоча він народився в Ірландії, — ірландської крові. Гамільтони — шотландський рід, Льюїси — з Уельсу.
 • Мати Льюїса, Флора Гамільтон, була талановитим математиком. Вона відкидала освідчення Альберта Льюїса сім років, уважаючи, що вона не достатньо його кохає. Окрім того вона боялася, що не зможе вести хатнє господарство. 29 серпня 1894 року їх обвінчав батько нареченої. Шлюб виявився щасливим.
 • Кожен день після обіду Флора і Альберт читали, сидячи поряд у глибоких кріслах. Хоча, як не дивно, синам Воррену і Клайву читали не вони, а няня Лізі.
 • Маленький Льюїс бачив верх досконалості в книзі Беатріс Потер «Білченя Наткін» (англ. The Tale of Squirrel Nutkin).
 • У дитинстві у Льюїса і його брата були: тер'єр Тім, плямиста (біла з чорним) кішка, ім'я якої не збереглося для історії, мишка Томі та канарка Пітер.
 • На честь письменника названо астероїд 7644 Кслюїс.

Твори[ред.ред. код]

Найвідомішими літературними працями Льюїса є:

До менш відомих його праць відносять:

 • Велике розлучення (The Great Divorce, 1945)
 • Чотири любові (The Four Loves, 1960)

Переклади українською[ред.ред. код]

Українською мовою твори Льюїса з'явилися з величезним запізненням. Першопрохідцем тут стало львівське видавництво “Свічадо”, де у 1994 році вийшли друком “Листи Крутеня” (переклад Володимира Романця), а у 2003 році – “Велике розлучення” (переклад Олеся Манька). У тому ж “Свічаді” в 2001-2003 роках побачили світ і перші чотири частини “Хронік Нарнії” (переклад Олеся Манька, редагування Наталки Римської). У 2010-2011 роках “Свічадо” видало три романи “Космічної трилогії” – “За межі Мовчазної планети”, “Переландру” і “Мерзенну силу” в перекладі Андрія Маслюха. Згодом, у 2016 році, видавництво Свічадо також надрукувало український переклад книги "Чотири любові" (переклад ?).

Згодом на хвилі популярності після екранізації “Лева, чаклунки і шафи” естафету підхопило дніпровське видавництво “Проспект”, яке у 2006-2008 роках видало українською всі 7 частин “Хроніки Нарнії” у перекладі Вікторії Наріжної (“Лев, Біла Відьма та шафа”, “Кінь та його хлопчик”, “Небіж чаклуна”, “Срібне крісло”), Софії Андрухович (“Принц Каспіян”, “Подорож “Досвітнього мандрівника”) та Л. Овсянникової (“Остання битва”).[10]

У 2012-2014 роках харківське видавництво КСД також видало українською всі 7 частин “Хроніки Нарнії” у перекладі Ігоря Ільїна та за участі Катерини Воронкіної (Лев, Біла Відьма та Шафа) та у тандемному перекладі Ігоря Ільїна та Олександра Кальниченка за участі Катерини Воронкіної (решта 6 частин).

У 2017 видавництво KM Books перевидало переклад Вікторії Наріжної.

У 2017 видавництво КСД перевидало однією книгою переклад Ігоря Ільїна та Олександра Кальниченка за участі Катерини Воронкіної.[11]

Примітки[ред.ред. код]

 1. data.bnf.fr: платформа відкритих даних — 2011.
 2. Інтерв'ю
 3. а б Lewis C. S. Surprised by Joy Harcourt. — ISBN 978-0-15-687011-5
 4. http://data.bnf.fr/ark:/12148/cb11912889b
 5. Національна бібліотека Німеччини, Державна бібліотека в Берліні, Баварська державна бібліотека та ін. Record #118640526 // Німецька нормативна база даних — 2012—2016.
 6. http://www.bbc.co.uk/newsround/20449533
 7. https://muse.jhu.edu/books/9780813173191
 8. http://blog.practicalethics.ox.ac.uk/2014/11/c-s-lewis-as-a-moral-philosopher/
 9. http://www.christiantoday.com/article/cs.lewis.celebrated.50.years.after.death/34069.htm
 10. Клайв С. Льюїс дивує світ ще й досі - Літакцент, 15 Квітня 2011
 11. К.C. Льюїс. Хроніки Нарнії. Переклад з англійської: Ігоря Ільїна та Олександра Кальниченка за участі Катерини Воронкіної; ілюстрації: Пауліна Бейнс. Харків: КСД, 2017. 912 стор. ISBN 978-617-12-2448-3

Посилання[ред.ред. код]

Література Це незавершена стаття про літератора.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.