Луїс Лікі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Луїс Лікі
англ. Louis Seymour Bazett Leakey
Louis Leakey.jpg
Луїс Лікі, вивчення черепів з Олдувайської ущелини
Народився 7 серпня 1903(1903-08-07)
Кенія
Помер 1 жовтня 1972(1972-10-01) (69 років)
Лондон,Велика Британія
·гострий інфаркт міокарда
Громадянство Кенійське ,Британське
Національність кенієць
Діяльність антрополог, археолог, дослідник доісторичної епохи, автобіограф, палеоантрополог
Відомий завдяки антропологія археологія палеонтологія палеоантропологія
Alma mater
Володіє мовами англійська[1]
Заклад
У шлюбі з Мері Лікі
Діти Річард Лікі, Philip Leakey[d] і Jonathan Leakey[d]
Нагороди

Луїс Лікі (англ. Louis Leakey, 7 серпня 1903 — 1 жовтня 1972 року) — британський антрополог і археолог, роботи якого мають велику цінність у вивченні розвитку еволюції людини в Африці. Зробив важливі палеоантропологічні відкриття в Східній Африці (презінджантроп, зинджантропом). Також він зіграв значну роль у створенні організацій для подальших досліджень в Африці і захисту дикої природи.

Будучи головним ініціатором встановлення традицій палеоантропологічного дослідження, він мав можливість спонукати наступні покоління продовжити свою справу, особливо всередині своєї власної сім'ї, багато з яких стали відомими вченими. Луїс повністю підтримував теорію еволюційного розвитку Чарльза Дарвіна і знайшов підтвердження цієї гіпотези, про те, що людина з'явилася в Африці; в той же час був набожним християнином.

Походження[ред. | ред. код]

Батьки Луїса, Гаррі і Меррі Баззет Лікі (для друзів — Мей), були британськими місіонерами християнської віри в тогочасній британській Східній Африці (нинішня Кенія). Гаррі взяв на себе попереднє облаштування місця для філії «Товариства церковної місії» (Church Mission Society), на території народу кікуйю. База місіонерів тоді являла собою хатину і два намети, що стояли на північному нагір'ї Найробі. Першим домом для Луїса став будинок з земляною підлогою, дірявої солом'яною стріхою, повна гризунів і комах, нічим не опалюваний, окрім жаровні з вугіллям. Умови життя поступово поліпшувалися, але дуже повільно. В одному з наметів місіонери заснували лікарню. Пізніше була відкрита жіноча школа для африканських жінок. Гаррі працював над перекладом Біблії на мову кікуйю.

У Луїса був молодший брат Дуглас і дві старші сестри — Гледіс Лікі Бечер (Gladys Leakey Beecher) і Джулія Лікі Барем (Julia Leakey Barham). Олдувайська ущелина — одне з найцікавіших місць на Землі. Воно являє собою величезний каньйон, глибиною до 90м, що врізався в ложі древньої долини, за багато тисячоліть заповнений річковими наносами, вулканічним попелом і іншими відкладеннями. У стінах цієї ущелини дослідники виявили п'ять шарів, що відносяться до різних геологічних епох, завдяки яким можна було досить надійно датувати знахідки, що залягали в цих шарах.

Луїс Лики копав тут понад 40 років, аж до самої смерті. У 1959 році він відкрив в олдувайській ущелині останки ще одного попередника сучасної людини, якого спочатку назвав зинджантропом. Правда, після ретельнішого вивчення виявилося, що це ще одна гілка роду австралопітекових, і зинджантропом був перейменований в австралопітека бойсовського. Калій-аргоновий метод дозволив визначити його вік: 1,8 — 1,6 млн років.

Джерела[ред. | ред. код]


  1. data.bnf.fr: платформа відкритих даних — 2011.