Австралопітеки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
†Австралопітек
Час існування: пліоцен
Australopithecus afarensis
Біологічна класифікація
Царство: Тварини
Тип: Хребетні
Клас: Ссавці
Ряд: Примати
Родина: Людиноподібні мавпи (Hominidae)
Рід: Australopithecus
Раймонд А. Дарт, 1925
Види

A. afarensis
A. africanus
A. anamensis
A. bahrelghazali
A. garhi
A. sediba
Колишні австралопітеки,
сучасні Парантропи' Paranthropus'
P. aethiopicus
P. robustus
P. boisei

Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Category:Australopithecus
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Australopithecus
EOL logo.svg EOL: 52570091
Fossilworks: 40900


Австра́лопіте́ки, австралопітекові чи австралопітецини, (лат. Australopithecus, australis — південний та грец. πίθηκος — мавпа) — група приматів, за будовою проміжна між мавпами і людьми. Примати з прямоходінням, мавпячою головою, маленьким мозком і невеликими іклами. Існували приблизно 7—1 млн років тому здебільшого на території Південно-Східної Африки.

Знахідки[ред. | ред. код]

Уперше рештки австралопітека були знайдені 1924 року на півдні Африки в Таунзі (ПАР) і описані у 1925 році Раймондом Дартом: скроня маляти, відомого як «Бебі з Таунга», дозволила зробити висновок, що австралопітеки були прямоходячими. Ця знахідка віднесена до виду австралопітеків африканських.

Видатні відкриття в ущелині Олдувай зробили Луїс і Мері Лікі, які відкрили не тільки скроні та інші кістки австралопітеків, а також кам'яні знаряддя. Відкриття сім'ї Лікі у 1959–1961 роках були переломними у визнанні австралопітеків як ланки, що пов'язує приматів і людей, а Африки — як колиски людства.

30 листопада 1974 року Дональд Джогансон знайшов у пустелі Гадар в Ефіопії, найповніші з усіх коли-небудь знайдених, рештки австралопітека, що були названі учасниками експедиції — Люсі: фрагменти скроні, нижня щелепа, ребра, хребці, кістки рук, ніг, тазові. Загалом у Гадарі в 1973—1977 роках було виявлено понад 240 рештків гомінідів, що належали не менш ніж 35 особинам. За цими знахідками був описаний вид австралопітек афарський.

У Летолі знайдено вервечку слідів австралопітека, що пройшов по свіжому попелу з вулкана. Під палючим сонцем сліди закам'яніли, новий попіл їх засипав, а через 3 млн років співробітники Мері Лікі їх розкопали.

Із нещодавніх знахідок помітною є так звана Донька Люсі (Ефіопія, 2000) — скелет молодого австралопітека афарського, який, імовірно, належав трирічній дівчинці, що жила 3,3 млн років тому.

Класифікація[ред. | ред. код]

Сучасній науці відомі рештки близько 500 особин австралопітеків з Африки, які виділяють у декілька видів.

Назва виду Датування
млн р. тому
Морфологія Примітки
Австралопітек анамський
Australopithecus anamensis
4,2—3,9 Вага 33—51 кг Найбільш давній австралопітек.
Австралопітек афарський
Australopithecus afarensis
3,9—3,0 Зріст 1—1,5 м
Вага 30—45 кг
Об'єм мозку 350—500 см³
Розглядається як предківський вид для всіх подальших австралопітеків, окрім австралопітека анамського.
Австралопітек барельгазалі
Australopithecus bahrelghazali
3,0—3,5 * Знайдений на відміну від інших у Північній Африці, що є свідченням поширеності групи.
Австралопітек африканський
Avstratopithecus africanus
3,5—2,4 Зріст 1—1,5 м
Вага 20—45 кг
Об'єм мозку 425—450 см³
Перший описаний австралопітек (Раймонд Дарт, 1924).
Австралопітек гарі
Australopithecus garhi
2,5—? Зріст 1,2—1,5 м
Об'єм мозку 440 см³
Поруч були знайдені простіші кам'яні знаряддя і кістки антилоп зі слідами надрізів.
Австралопітек седіба
Australopithecus sediba
1,78—1,95 Об'єм мозку 420—450 см³ Знайдений в печері Малапі (Malapa) на території об'єкту Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, відомого як «Колиска людства», у Південній Африці.

Раніше до роду Австралопітеків відносили ще трьох представників, яких тепер виділять в окремий рід парантропів. Вони були менш розвинені, масивніші за австралопітеків і травоїдні.

Близькі до австралопітеків примати були поширені в Передній, Південній та Південно-Східній Азії.

Характеристика[ред. | ред. код]

Австралопітеки — двоногі наземні примати. З людиною їх споріднює слабкий розвиток щелеп, відсутність великих іклів, хапальна кисть з виступаючим великим пальцем, опорна ступня. Значний об'єм мозкової коробки (400—500 см³), вкорочена лицева частина черепа, будова зубів, вертикальна хода та інші особливості поставили австралопітеків в число можливих безпосередніх предків людини.

Австралопітеки були всеїдні. Для нападу та захисту використовували кістки тварин, палиці, каміння; можливо, найрозвиненіші види вміли їх дещо обробляти. Раймонд Дарт вважав, що австралопітеки були активними мисливцями на павіанів і інших великих тварин. Нові дані показують, що австралопітеки вели зовсім інший спосіб життя і часто самі ставали жертвами хижаків, у тому числі птахів.

Мозок[ред. | ред. код]

За абсолютною величиною мозкової порожнини (400-500 см³) австралопітеки не набагато відрізняються від шимпанзе, а горилам дещо поступаються, останнє пояснюється невеликими розмірами тіла австралопітеків. Але за відносними розмірами мозку, вони, вірогідно, перевершували всіх гомінід, — вимерлих і сучасних.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]