Муніципалітети Естонії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Муніципалітети Естонії
Coat of arms of Estonia.svg
Ця стаття є частиною серії статей про
державний лад і устрій
Естонії
 
Категорія КатегоріяІнші країни

Муніципалітет або місцеве самоврядування (ест. kohalik omavalitsus) — є найменшою встановленою конституцією адміністративною одиницею Естонії. Вся територія країни розділена між органами самоврядування.

Відповідно до закону, наявність місцевого самоврядування має на увазі право та обов'язок демократичним чином сформованих місцевих органів влади самостійно здійснювати в межах закону керівництво місцевим життям, виходячи з обґрунтованих інтересів та очікувань місцевих жителів та з урахуванням особливостей розвитку конкретного самоврядування.

Адміністративна структура[ред. | ред. код]

Самоврядування в Естонії є двох типів: міста (ест. linn) й волості (ест. vald).

В кожному самоврядуванні є представницький орган влади, що називається зборами (ест. volikogu), який обирається постійними жителями самоврядування на чотирирічний термін на вільних, прямих, загальних та одноманітних виборах за таємного голосування. Характерною особливістю місцевих виборів в Естонії, у порівнянні з парламентськими, є те, що право голосу на них залежить не від наявності громадянства Естонії, а від факту постійного проживання на території муніципалітету. Брати участь у голосуванні мають право всі постійні жителі даного місцевого самоврядування, які досягнули 18 років (включаючи осіб без громадянства та громадян інших держав). Виставляти свої кандидатури можуть, однак, тільки громадяни Естонії чи громадяни будь-якої іншої країни, що входить до Європейського Союзу. Обраними не можуть бути кадрові військовослужбовці, а також особи, засуджені судом за скоєння злочину та перебувають в місцях позбавлення волі (останні не можуть також і брати участі в голосуванні).

Кількість членів місцевих зборів коливається залежно від кількості жителів. Міські збори Таллінна налічують 79 членів (максимум). Мінімальна кількість членів зборів становить 7 чоловік. Керівництво роботою місцевих зборів здійснює голова, який членами цих зборів (ест. volikogu esimees), він веде засідання, здійснює представницькі функції та підписує нормативні акти, що ухвалюються радою.

Поряд зі зборами, у кожному місцевому самоврядуванні є також і виконавчий орган влади — управа (ест. valitsus). На чолі управи стоїть або мер (ест. linnapea) — у містах, або волосний старійшина (ест. vallavanem) — у волостях, які призначаються зборами на термін до чотирьох років (дострокове усунення з посади можливе за рішенням зборів). Глава управи подає зборам муніципалітету на затвердження кандидатів на посади членів управи, організує роботу управи, готує та веде засідання, видає накази для організації роботи управи й підвідомчих їй органів та установ, підписує розпорядження й постанови управи, а також виконує представницькі функції. Мери та волосні старійшини не можуть одночасно займати будь-яку іншу державну чи муніципальну посаду чи входити до складу ради комерційної компанії за муніципальної участі.

Муніципалітет може включати до свого складу один чи кілька населених пунктів. Крупні самоврядування можуть поділятись на міські (ест. linnaosa) чи волосні райони (ест. osavald), що мають свої управи з обмеженими повноваженнями. Глава управи такого району призначається та звільняється управою муніципалітету за поданням мера чи волосного старійшини. Так, місто Таллінн складається з 8 міських районів: Хааберсті, Кесклінн, Крістійне, Ласнамяе, Мустамяе, Нимме, Піріта, Пихья-Таллінн.

Муніципалітети розрізняються за розміром від Таллінна з населенням понад 400 000 чоловік до Рухну лише з 60 жителями. Понад дві третини самоврядувань мають населення по ~ 3 000 чоловік, тому багато з них співпрацюють з метою виконання господарських та адміністративних функцій.

Повноваження муніципалітетів[ред. | ред. код]

Відповідно до конституції місцеві самоврядування автономно вирішують в межах законів всі питання місцевого життя. До їхньої компетенції, зокрема, належать:

  • організація надання соціальної допомоги, соціальних послуг, догляду за похилими людьми та роботи з молоддю на території муніципалітету;
  • житлове й комунальне господарство;
  • водопостачання й каналізація, організація прибирання та підтримання чистоти, вивезення сміття й відходів;
  • місцевий громадський транспорт;
  • міське планування (встановлення загальних і детальних планувань), утримання доріг;

Зазначені вище повноваження здійснюються в тому обсязі, в якому вони не передані законом до відомства інших органів.

Також до обов'язків самоврядувань входить утримання дошкільних закладів, що перебувають у їхній власності, шкіл, гімназій, гуртків за інтересами, бібліотек, музеїв, спортивних баз, будинків догляду й закладів охорони здоров'я, встановлення правил утримання домашніх кішок і собак, встановлення правил поведінки у громадських місцях.

Місцеві самоврядування можуть формувати структури, що здійснюють контроль за громадським порядком та виконанням нормативних актів місцевого самоврядування (наприклад, муніципальна поліція Таллінна).

Муніципалітети в Естонії мають власний бюджет і право встановлювати деякі місцеві податки та збори (наприклад, податок на рекламу, на закриття вулиць і доріг, на домашніх тварин, на розважальні заклади й заходи, платню за паркування тощо).

Представники місцевих самоврядувань можуть також брати участь у виборах Президента Республіки як члени колегії виборщиків.

Автономія місцевих самоврядувань[ред. | ред. код]

Відповідно до судової практики Державного суду[1], принцип автономії муніципалітетів від державної влади припускає, передусім, право самостійно вирішувати й організовувати на місцевому рівні всі місцеві питання (так зване «право самоорганізації місцевих самоврядувань»). Це, зокрема, передбачає, що для місцевих самоврядувань має забезпечуватись належне фінансування для виконання своїх функцій, так само як і можливість членів місцевих зборів приймати рішення самостійно, незалежно від центральної державної влади, виносячи на перше місце, передусім, інтереси місцевої громади (за необхідності, навіть усупереч з органами державної влади). Виходячи з принципу місцевої автономії, суд анулював 2005 року запроваджену раніше державою заборону на створення місцевих виборчих союзів[2].

Законодавство Естонії встановлює також і механізм захисту автономії місцевого самоврядування — у разі, якщо, на думку муніципалітету, будь-який закон або постанова міністра чи уряду порушують конституційні гарантії місцевого самоврядування, то цей муніципалітет має право звернутись напряму до Державного суду з клопотанням про визнання такого акту неконституційним.[3]. Також конституція забороняє змінювати кордони муніципалітетів, не заслухавши попередньо думку відповідного муніципалітету[4].

Список муніципалітетів[ред. | ред. код]

З жовтня 2005 року в Естонії є 227 самоврядувань, з них 34 міських і 193 — сільських. Список муніципалітетів за повітами наведено нижче:

Валгамаа[ред. | ред. код]

Муніципалітети повіту Валгамаа

Міста:

Valga coat of arms.svg Валга (ест. Valga)
Torva coatofarms.png Тирва (ест. Tõrva)

Волості:

Õru valla vapp.gif Иру (ест. Õru vald)
Karula valla vapp.gif Карула (ест. Karula vald)
Coat of arms of Otepää Parish.svg Отепя (ест. Otepää vald); включая город Отепя (ест. Otepää)
Palupera valla vapp.jpg Палупера (ест. Palupera vald)
Puka valla vapp.gif Пука (ест. Puka vald)
Põdrala valla vapp.gif Пидрала (ест. Põdrala vald)
Sangaste valla vapp.gif Сангасте (ест. Sangaste vald)
Taheva valla vapp.gif Тахева (ест. Taheva vald)
Tõlliste valla vapp.png Тиллісте (ест. Tõlliste vald)
Helme valla vapp.gif Хельме (ест. Helme vald)
Hummuli valla vapp.gif Хуммулі (ест. Hummuli vald)

Вільяндімаа[ред. | ред. код]

Муніципалітети повіту Вільяндімаа

Міста:

Et-Viljandi coa.svg Вільянді (ест. Viljandi)
Coat of arms of Võhma.svg Вихма (ест. Võhma)
EST Mõisaküla linn COA.png Мийзакюла (ест. Mõisaküla)

Волості:

Coat of Arms of Abja.svg Аб'я (ест. Abja vald); включаючи місто Аб'я-Палуоя (ест. Abja-Paluoja)
Viiratsi valla vapp.gif Віїратсі (ест. Viiratsi vald)
Karksi valla vapp.gif Карскі (ест. Karksi vald); включаючи місто Карксі-Нуйа (ест. Karksi-Nuia)
Kolga-Jaani valla vapp.gif Колга-Яані (ест. Kolga-Jaani vald)
Kõo valla vapp.jpg Кио (ест. Kõo vald)
Coats of arms of None.svg Кипу (ест. Kõpu vald)
Et-Paistu vald coa.svg Пайсту (ест. Paistu vald)
Pärsti valla vapp.gif Пярсті (ест. Pärsti vald)
Saarepeedi-valla-vapp.jpg Саарепеєді (ест. Saarepeedi vald)
Suure-Jaani valla vapp.svg Сууре-Яані (ест. Suure-Jaani vald); включаючи місто Сууре-Яані (ест. Suure-Jaani)
Tarvastu valla vapp.gif Тарвасту (ест. Tarvastu vald)
Halliste valla vapp.jpg Халлісте (ест. Halliste vald)

Вирумаа[ред. | ред. код]

Муніципалітети повіту Вирумаа

Міста:

Võru vapp.svg Виру (ест. Võru)

Волості:

Antsla valla vapp.gif Антсла (ест. Antsla vald); включаючи місто Антсла (ест. Antsla)
Varstu valla vapp.jpg Варсту (ест. Varstu vald)
Vastseliina valla vapp.gif Вастселійна (ест. Vastseliina vald)
Võru valla vapp.svg Виру (ест. Võru vald)
Lasva valla vapp.gif Ласва (ест. Lasva vald)
Meremäe valla vapp.svg Меремяе (ест. Meremäe vald)
Misso valla vapp.gif Міссо (ест. Misso vald)
Mõniste valla vapp.gif Миністе (ест. Mõniste vald)
Rõuge valla vapp.gif Риуге (ест. Rõuge vald)
Sõmerpalu valla vapp.gif Симерпалу (ест. Sõmerpalu vald)
Urvaste valla vapp.gif Урвасте (ест. Urvaste vald)
Haanja valla vapp.gif Хаанья (ест. Haanja vald)

Гіюмаа[ред. | ред. код]

Муніципалітети повіту Хійумаа

Міста:

Kardla coatofarms.png Кярдла (ест. Kärdla)

Волості:

EE Emmaste.svg Еммасте (ест. Emmaste vald)
EST Kõrgessaare COA.png Киргессааре (ест. Kõrgessaare vald)
EE Kaina.png Кяйна (ест. Käina vald)
EST Pühalepa COA.jpg Пюхалепа (ест. Pühalepa vald)

Іда-Вірумаа[ред. | ред. код]

Муніципалітети повіту Іда-Вірумаа

Міста:

EST Kiviõli linn COA.png Ківіилі (ест. Kiviõli)
Coat of arms of Kohtla-Jarve.svg Кохтла-Ярве (ест. Kohtla-Järve)
Narva vapp.svg Нарва (ест. Narva)
EST Narva-Jõesuu linn COA.png Нарва-Йиесуу (ест. Narva-Jõesuu)
EST Püssi linn COA.png Пюссі (ест. Püssi)
Sillamae coatofarms.png Сілламяе (ест. Sillamäe)

Волості:

Avinurme vapp.gif Авінурме (ест. Avinurme vald)
Aseri vapp.gif Азері (ест. Aseri vald)
Alajoe valla vapp - 2.png Алайие (ест. Alajõe vald)
Vaivara vapp.jpg Вайвара (ест. Vaivara vald)
Iisaku valla vapp.gif Ійзаку (ест. Iisaku vald)
Illuka valla vapp.gif Іллука (ест. Illuka vald)
EST Jõhvi vald COA.png Йихві (ест. Jõhvi vald)
Kohtla coat of arms.PNG Кохтла (ест. Kohtla vald)
Kohtla-Nõmme valla vapp.gif Кохтла-Нимме (ест. Kohtla-Nõmme)
Coat of arms of Lohusuu Parish.png Лохусуу (ест. Lohusuu vald)
Luganuse valla vapp.gif Люганусе (ест. Lüganuse vald)
Maidla valla vapp.gif Майдла (ест. Maidla vald)
Maetaguse valla vapp.jpg Мяетагузе (ест. Mäetaguse vald)
EST Sonda vald COA.png Сонда (ест. Sonda vald)
Toila valla vapp.svg Тойла (ест. Toila vald)
Tudulinna valla vapp.gif Тудулінна (ест. Tudulinna vald)

Йигевамаа[ред. | ред. код]

Муніципалітети повіту Йигевамаа

Міста:

EST Jõgeva linn COA.png Йигева (ест. Jõgeva)
Mustvee vapp.gif Муствее (ест. Mustvee)
Põltsamaa linn coatofarms.gif Пилтсамаа (ест. Põltsamaa)

Волості:

Jõgeva valla vapp.gif Йигева (ест. Jõgeva vald)
Kasepää valla vapp.gif Касепяя (ест. Kasepää vald)
Pala valla vapp.gif Пала (ест. Pala vald)
Palamuse valla vapp.gif Паламусе (ест. Palamuse vald)
Pajusi valla vapp.gif Паюсі (ест. Pajusi vald)
Puurmani valla vapp.gif Пуурмані (ест. Puurmani vald)
Põltsamaa valla vapp.gif Пильтсамаа (ест. Põltsamaa vald)
Saare valla vapp.gif Сааре (ест. Saare vald)
Tabivere valla vapp.gif Табівере (ест. Tabivere vald)
Torma valla vapp.gif Торма (ест. Torma vald)

Ляяне-Вірумаа[ред. | ред. код]

Муніципалітети повіту Ляене-Вірумаа

Міста:

Kunda coat of arms.svg Кунда (ест. Kunda)
Rakvere vapp.svg Раквере (ест. Rakvere)

Волості:

Coat of arms of Vinni Parish.png Вінні (ест. Vinni vald)
Coat of arms of Viru-Nigula Parish.png Віру-Нігула (ест. Viru-Nigula vald)
Coat of arms of Vihula Parish.png Віхула (ест. Vihula vald)
Coat of arms of Väike-Maarja Parish.png Вяйке-Маар’я (ест. Väike-Maarja vald)
Kadrina vald coatofarms.png Кадріна (ест. Kadrina vald)
Coat of arms of Laekvere Parish.png Лаеквере (ест. Laekvere vald)
Coat of arms of Rakvere Parish.png Раквере (ест. Rakvere vald)
Coat of arms of Rakke Parish.png Ракке (ест. Rakke vald)
Coat of arms of Rägavere Parish.png Рягавере (ест. Rägavere vald)
Coat of arms of Sõmeru Parish.png Симеру (ест. Sõmeru vald)
EST Tamsalu vald COA.png Тамсалу (ест. Tamsalu vald); включаючи місто Тамсалу (ест. Tamsalu)
Tapa valla vapp.svg Тапа (ест. Tapa vald); включаючи місто Tapa coatofarms.png Тапа (ест. Tapa)
Haljala valla vapp.svg Хальяла (ест. Haljala vald)

Ляенемаа[ред. | ред. код]

Муніципалітети повіту Ляянемаа

Міста:

Haapsalu coat of arms.svg Хаапсалу (ест. Haapsalu)

Волості:

Coats of arms of None.svg Вормсі (ест. Vormsi vald)
Kullamaa valla vapp.gif Кулламаа (ест. Kullamaa vald)
EE lihula.png Ліхула (ест. Lihula vald); включаючи місто Ліхула (ест. Lihula)
Martna valla vapp.jpg Мартна (ест. Martna vald)
Coat of arms of Noarootsi Parish.svg Ноароотсі (ест. Noarootsi vald)
Nova volost coa.gif Нива (ест. Nõva vald)
EE Oru.png Ору (ест. Oru vald)
EE Ridala.png Рідала (ест. Ridala vald)
EE Risti.png Рісті (ест. Risti vald)
Taebla vald coa.gif Таебла (ест. Taebla vald)
EE Hanila.png Ханіла (ест. Hanila vald)

Пилвамаа[ред. | ред. код]

Муніципалітети повіту Пилвамаа

Міста:

EST Põlva linn COA.png Пилва (ест. Põlva)

Волості:

Ahja seal.svg Аг'я (ест. Ahja vald)
Valgjärve valla vapp.jpg Валг'ярве (ест. Valgjärve vald)
Vastse-Kuuste valla vapp.gif Вастсе-Куусте (ест. Vastse-Kuuste vald)
Veriora valla vapp.gif Веріора (ест. Veriora vald)
Värska vapp.svg Вярска (ест. Värska vald)
Kanepi valla vapp.gif Канепі (ест. Kanepi vald)
Kõlleste valla vapp.gif Киллесте (ест. Kõlleste vald)
Laheda valla vapp.gif Лахеда (ест. Laheda vald)
Mikitamäe valla vapp.gif Мікітамяе (ест. Mikitamäe vald)
Mooste valla vapp.gif Моосте (ест. Mooste vald)
Orava valla vapp.gif Орава (ест. Orava vald)
Põlva valla vapp.gif Пилва (ест. Põlva vald)
EE 09 Are.png Ряпіна (ест. Räpina vald); включаючи місто Ряпіна (ест. Räpina)

Пярнумаа[ред. | ред. код]

Муніципалітети повіту Пярнумаа

Міста:

Et-Parnu coa.svg Пярну (ест. Pärnu)
Sindi suurvapp.gif Сінді (ест. Sindi)

Волості:

EE 09 Are.png Аре (ест. Are vald)
Coat of arms of Vinni Parish.png Аудру (ест. Vinni vald)
Varbla volost.gif Варбла (ест. Varbla vald)
EE 09 Vandra vald.png Вяндра (ест. Vändra vald)
EE Kihnu.png Кіхну (ест. Kihnu vald)
EE Koonga.png Коонга (ест. Koonga vald)
Lavassaare valla vapp.gif Лавассааре (ест. Lavassaare)
EE Paikuse.png Пайкусе (ест. Paikuse vald)
Saarde valla vapp.jpg Саарде (ест. Saarde vald); включаючи місто Файл:Kilingi Nomme gerb.gif Кілінгі-Нимме (ест. Kilingi-Nõmme)
EE Sauga.png Сауга (ест. Sauga vald)
EE Surju.png Сур'ю (ест. Surju vald)
EE Tahkuranna.png Тахкуранна (ест. Tahkuranna vald)
EE Tootsi.png Тоотсі (ест. Tootsi)
EE Tori.png Торі (ест. Tori vald)
EE Tõstamaa.png Тистамаа (ест. Tõstamaa vald)
EE Halinga.png Халінга (ест. Halinga vald)
EE Haagemeestre.png Хяядемеєсте (ест. Häädemeeste vald)

Рапламаа[ред. | ред. код]

Муніципалітети повіту Рапламаа

Волості:

EE 10 Vigala.png Вігала (ест. Vigala vald)
EE Kaiu.png Кайю (ест. Kaiu vald)
Kehtna volost coa.gif Кехтна (ест. Kehtna vald)
EE Kohila.png Кохіла (ест. Kohila vald)
EE Karu.png Кяру (ест. Käru vald)
EE Marjamaa.png Мяр'ямаа (ест. Märjamaa vald)
EE 10 Raikkula.png Райккюла (ест. Raikküla vald)
Rapla vald coatofarms.png Рапла (ест. Rapla vald); включаючи місто Рапла (ест. Rapla)
EE Juuru1.png Юуру (ест. Juuru vald)
Järvakandi coat of arms.svg Ярваканді (ест. Järvakandi)

Сааремаа[ред. | ред. код]

Муніципалітети повіту Сааремаа

Міста:

Kuressaare coatofarms.png Курессааре (ест. Kuressaare)

Волості:

EE Valjala.png Вальяла (ест. Valjala vald)
EE 11 Kaarma.png Каарма (ест. Kaarma vald)
EE Kihel.png Кіхельконна (ест. Kihelkonna vald)
EE 11 Karla.png Кярла (ест. Kärla vald)
EE 11 Laimjala.png Лаймяла (ест. Laimjala vald)
EE Leisi.png Лейсі (ест. Leisi vald)
EE 11 Lumanda.png Люманда (ест. Lümanda vald)
EE 11 Mustjala.png Мустьяла (ест. Mustjala vald)
EE Muhu.png Муху (ест. Muhu vald)
EE Oressaare.png Оріссааре (ест. Orissaare vald)
EE Poide.png Пейде (ест. Pöide vald)
Pihtla-valla-vapp.svg Піхтла (ест. Pihtla vald)
Coats of arms of None.svg Рухну (ест. Ruhnu)
EE Salme.png Сальме (ест. Salme vald)
Torgu volost coa.gif Торгу (ест. Torgu vald)

Тартумаа[ред. | ред. код]

Муніципалітети повіту Тартумаа

Міста:

Kallaste coatofarms.png Калласте (ест. Kallaste)
Tartu coat of arms.svg Тарту (ест. Tartu)
Elva coatofarms.png Елва (ест. Elva)

Волості:

Alatskivi valla vapp.png Алатсківі (ест. Alatskivi vald)
Vara valla vapp.gif Вара (ест. Vara vald)
Võnnu valla vapp.gif Винну (ест. Võnnu vald)
Kambja valla vapp.jpg Камб'я (ест. Kambja vald)
Coat of arms of Konguta Parish.jpg Конгута (ест. Konguta vald)
Laeva valla vapp.gif Лаєва (ест. Laeva vald)
Luunja valla vapp.gif Луунья (ест. Luunja vald)
Meeksi valla vapp.gif Меєксі (ест. Meeksi vald)
Mäksa valla vapp.jpg Мякса (ест. Mäksa vald)
Nõo valla vapp.gif Нио (ест. Nõo vald)
Peipsiääre valla vapp.jpg Пейпсіяяре (ест. Peipsiääre vald)
Piirissaare valla vapp.gif Пійріссааре (ест. Piirissaare vald)
Puhja valla vapp.gif Пухья (ест. Puhja vald)
Rannu valla vapp.gif Ранну (ест. Rannu vald)
Rõngu valla vapp.gif Рингу (ест. Rõngu vald)
Tartu valla vapp.gif Тарту (ест. Tartu vald)
Tahtvere valla vapp.gif Тяхтвере (ест. Tähtvere vald)
Haaslava valla vapp.gif Хааслава (ест. Haaslava vald)
Coat of arms of Ülenurme Parish.jpg Юуленурме (ест. Ülenurme vald)

Хар'юмаа[ред. | ред. код]

Муніципалітети повіту Хар'юмаа

Міста:

Keila coatofarms.png Кейла (ест. Keila)
Loksa suurvapp.gif Локса (ест. Loksa)
Maardu coatofarms.png Маарду (ест. Maardu)
Paldiski coatofarms.png Палдіскі (ест. Paldiski)
Saue coatofarms.png Сауе (ест. Saue)
Tallinn wapen.svg Таллінн (ест. Tallinn)

Волості:

EST Aegviidu COA.png Аегвійду (ест. Aegviidu vald)
Anija volost coa.png Анія (ест. Anija vald); включаючи місто Kehra coatofarmas.gif Кехра (ест. Kehra)
EE Vasalemma.png Вазалемма (ест. Vasalemma vald)
Viimsi vald coatofarms.png Віймсі (ест. Viimsi vald)
Jõelähtme valla vapp.svg Йиеляхтме (ест. Jõelähtme vald)
Coat of arms of Keila vald.svg Кейла (ест. Keila vald)
ESt Kernu vald COA.png Керну (ест. Kernu vald)
Kiili coat of arms.svg Кійлі (ест. Kiili vald)
Kose volost coa.gif Козе (ест. Kose vald)
Kuusalu Parish coat of arms.svg Куусалу (ест. Kuusalu vald)
EST Kõue vald COA.jpg Киуе (ест. Kõue vald)
EST Nissi vald COA.png Ніссі (ест. Nissi vald)
Padise vald coatofarms.png Падізе (ест. Padise vald)
EST Raasiku vald COA.png Раазіку (ест. Raasiku vald)
EST Rae vald COA.png Рае (ест. Rae vald)
Saku vald coatofarms.png Саку (ест. Saku vald)
Saue vald coatofarms.png Сауе (ест. Saue vald)
Harku valla vapp.svg Харку (ест. Harku vald)

Ярвамаа[ред. | ред. код]

Муніципалітети повіту Ярвамаа

Міста:

EST Paide linn COA.png Пайде (ест. Paide)

Волості:

Albu valla vapp - 2.png Албу (ест. Albu vald)
Ambla valla vapp - 2.png Амбла (ест. Ambla vald)
Väätsa valla vapp.gif Вяятса (ест. Väätsa vald)
Imavere valla vapp.gif Імавере (ест. Imavere vald)
Kareda valla vapp.gif Кареда (ест. Kareda vald)
Koigi valla vapp.gif Коїгі (ест. Koigi vald)
Koeru valla vapp.png Коєру (ест. Koeru vald)
Coat of arms of Paide Parish.png Пайде (ест. Paide vald)
Roosna-alliku valla vapp.gif Роосна-Алліку (ест. Roosna-Alliku vald)
Türi valla vapp.jpg Тюрі (ест. Türi vald); включаючи місто Tyri suurvapp.png Тюрі (ест. Türi)
Järva-Jaani valla vapp.gif Ярва-Яані (ест. Järva-Jaani vald)

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]