Рійгікогу

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Естонія
Coat of arms of Estonia.svg

Ця стаття є частиною серії статей за темою:
Політична структура
Естонії

Будівля Рійгікогу.
Інтер'єр зали Рійгікогу.
Riigikogusaal.JPG

Рійґікоґу (ест. Riigikogu) — однопалатні державні збори (парламент) Естонської республіки. Будівля парламенту входить до складу архітектурного ансамблю замку Тоомпеа.

Чинний президент Рійґікоґу — Ейкі Нестор (з 2014).

Виникнення[ред.ред. код]

Незалежність Естонської Республіки була проголошена 24 лютого 1918 року в Таллінні. Було сформовано Тимчасовий Уряд Естонської Республіки.

Послідувала німецька окупація Естонії. У листопаді 1918 року почалася Визвольна війна проти Радянської Росії. Мирний договір з Росією був поміщений 2 лютого 1920 року.

Перші загальні вибори в Естонській Республіці відбулися 5 — 7 квітня 1919 року, коли народ вибрав Asutav Kogu (Засновницькі Збори), найважливішим завданням якого була розробка і ухвалення Конституції.

За Конституцією 1920 року Рійґікоґу (Державні Збори) був найважливішим з державних органів. Рійґікоґу був однопалатним, складався з 100 членів, вибраних що володіють правом голосу громадянами строком на три роки загальним, рівним, прямим і таємним голосуванням за принципом пропорційності.

Перші скликання[ред.ред. код]

I Рійґікоґу був обраний в листопаді 1920 року. Більшість місць в парламенті отримали Партія праці (22), Об'єднання аграріїв (21), Естонська соціал-демократична робоча партія (18).

II Рійґікоґу був обраний в травні 1923 року. Найбільш крупними партіями були Об'єднання аграріїв (23), Естонська соціал-демократична робоча партія (15) і Партія праці (12).

III Рійґікоґу був обраний в травні 1926 року. Найбільш крупними партіями були Естонська соціалістична робоча партія (24), Об'єднання аграріїв (23), а також Об'єднання новопоселенців, орендарів і дрібних землеробів (14).

IV Рійґікоґу був обраний в травні 1929 року. Найбільш крупними партіями були Естонська соціалістична робоча партія (25), Об'єднання аграріїв (24), а також Об'єднання новопоселенців, орендарів і дрібних землеробів (14).

V Рійґікоґу був обраний в травні 1932 року. Найбільшими партіями були Об'єднання аграріїв, землеробів, новопоселенців і дрібних землевласників (42), Національна центристська партія (23) і Естонська соціалістична робітнича партія (22).

Припинення діяльності Рійґікоґу[ред.ред. код]

У січні 1934 року набула чинності нова Конституція. У травні було введено воєнний стан, перервано діяльність Рійґікоґу , і почався т. з. "мовчазний період".

2 жовтня 1934 року уряд республіки закрив сесію Рійґікоґу, і п'ятий склад Рійґікоґу вже більш не скликався.

6 березня 1935 року було заборонено діяльність партій і політичних товариств.

У лютому 1937 року зібралося Rahvuskogu (Національні Збори), які 28 червня того ж року ухвалили нову Конституція.

Вибори в VI Рійґікоґу відбулися за новою Конституцією в лютому 1938 року. Рійґікоґу став двопалатним (Riigivolikogu (Державна Дума) і Riiginxukogu (Державна Рада)). 80 членів Riigivolikogu обрали за мажоритарним принципом.

Період радянської окупації[ред.ред. код]

17 червня 1940 року Радянський Союз окупував Естонію.

У 1941 році Естонія була окупована Німеччиною, і в 1944 році — знов Радянським Союзом.

Безпосередньо перед радянською окупацією у вересні 1944 року діяв Уряд Республіки з національною орієнтацією, що спирався на Конституцію і на тих, що діяли, в основному, у складі V і VI Рійґікоґу політичні сили. Члени уряду, яким не вдалося втекти, були ув'язненеі.

Під час радянської окупації вибори до Верховної Ради ЕРСР не були демократичними.

Вибори у Верховну Раду в 1990 році відбулися, в принципі, на демократичній основі. Вже попередньою Верховною Радою були прийняті ряд ухвал і законів, якими був прокладений шлях до незалежної держави.

Посилання[ред.ред. код]


Право Це незавершена стаття з права.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Уряд Це незавершена стаття про урядування.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Прапор Естонії Це незавершена стаття про Естонію.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.