Міжнародні відносини Швейцарії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Швейцарія

Coat of Arms of Switzerland (Pantone).svg
Політика та влада Швейцарії

Міжнародні відносини Швейцарії є головним обов'язком Федерального департаменту закордонних справ (ГСФД). Деякі міжнародні відносини Швейцарії обробляються іншими підрозділами федеральної адміністрації Швейцарії.

Федеральна конституція Швейцарії 1999 року заявляє, що збереження незалежності та добробуту країни є основною метою зовнішньої політики Швейцарії. Також в Конституції закріплюється п'ять конкретних цілей зовнішньої політики:

- мирне співіснування народів;

- сприяння повазі прав людини, демократії та верховенства закону;

- просування швейцарських економічних інтересів за кордоном;

- боротьба з бідністю у світі;

- збереження природних ресурсів.

Дані цілі відображають швейцарське моральне зобов'язання проводити соціальні, економічні та гуманітарні заходи, які вносять вклад у мир у всьому світі і процвітання. Це проявляється в швейцарській двосторонній та багатосторонній дипломатичній діяльності, допомозі країнам і підтримці розширення міжнародного права, зокрема, гуманітарного права.

Традиційно, Швейцарія уникає альянсів, які могли б спричинити військові, політичні, економічні або прямі дії. Тільки в останні роки в Швейцарії розширили сферу діяльності, в якій вона відчуває себе в змозі брати участь без шкоди для свого нейтралітету. Швейцарія не є членом Європейського Союзу і приєдналась до Організації Об'єднаних Націй дуже пізно в порівнянні з своїми європейськими сусідами.

Нейтралітет Швейцарії[ред. | ред. код]

Зовнішня політика Швейцарії згідно конституції цієї країни будується з урахуванням міжнародно-правового статусу постійного нейтралітету.

Постійний нейтралітет Швейцарії виник в результаті підписання чотирьох міжнародно-правових актів: Акту Віденського Конгресу від 8 (20) березня 1815 року, Додатки до Акту Віденського Конгресу № 90 від 8 (20) березня 1815, Декларації держав про справи Гельветічеського Союзу та Акту щодо визнання і гарантії постійного нейтралітету Швейцарії та недоторканності її території. На відміну від інших країн, які обрали подібний шлях виключно під впливом зовнішніх факторів (наприклад, як результат поразки у війні), нейтралітет Швейцарії сформувався і з внутрішньополітичних причин: нейтралітет, ставши об'єднуючою націю ідеєю, сприяв еволюції її державності від аморфної конфедерації до централізованого федеративного устрою.

За роки політики постійного збройного нейтралітету альпійській республіці вдалося уникнути участі у двох спустошливих світових війнах і зміцнити свій міжнародний авторитет, у тому числі шляхом здійснення численних посередницьких зусиль. Принцип підтримки зв'язків «між країнами, а не між урядами» дозволяв вести діалог з усіма, незалежно від політичних чи ідеологічних міркувань. Швейцарія представляє треті держави там, де у них перервані дипломатичні відносини, наприклад, інтереси СРСР в Іраку в 1955 році, Великої Британії в Аргентині під час англо-аргентинського конфлікту 1982 році; в даний час Швейцарія представляє інтереси США на Кубі і в Ірані, інтереси Куби в США, інтереси Російської Федерації в Грузії після розриву дипломатичних відносин між цими країнами в 2008 році. Швейцарія надає «добрі послуги», надаючи свою територію для прямих переговорів між учасниками конфліктів (Нагірно-Карабахської, абхазької і південноосетинської проблеми, кіпрське врегулювання і т. д.).

З усіх існуючих в сучасному світі видів нейтралітету швейцарський — найбільш тривалий і послідовний. Сьогодні Швейцарська Конфедерація не входить ні в один військовий альянс, ні в ЄС. В останні роки, у зв'язку зі змінами в Європі та світі, в уряді і громадській думці набирає силу настрій на користь посилення інтеграції з ЄС і більш гнучкого трактування принципу нейтралітету.

Витоки нейтралітету[ред. | ред. код]

Історичні корені швейцарського нейтралітету виходять із Середньовіччя, і пов'язати його початок з якоюсь певною датою є складно. На цей рахунок існують кілька точок зору.

Багато сучасних, у тому числі російських авторів, пов'язують початок історії швейцарського нейтралітету з поразкою швейцарських військ у битві з французами при Маріньяно (1515 р.) [1]. Тоді на початку XVI століття швейцарські кантони вели завойовницьку політику і в 1508 році захопили Ломбардію, але вже в 1515 році зазнали жорстокої поразки від французів і втратили владу над Міланом. І дійсно, з тих пір Швейцарія не вела завойовницьких війн, але, звичайно, це ще не означало постійного нейтралітету. Про швейцарський нейтралітет як про постійне явище до укладення і після Вестфальського миру, який завершив Тридцятирічну війну, не згадується.

Інша точка зору полягає в тому, що принцип нейтральної поведінки вперше зустрічається у швейцарській історії не як зовнішньополітичний, але як внутрішньополітичний принцип. Так швейцарський історик Едгар Бонжур стверджує, що «поняття швейцарський нейтралітет виникло майже одночасно з поняттям швейцарської нації» [2]. Звичайно, з таким категоричним твердженням можна посперечатися, адже швейцарські кантони в період, коли формувалися феодальні держави в Західній Європі, нерідко втручалися в війни. Відомо, що швейцарці становили наймані війська у різних феодальних володарів. Однак не без цікавості зауважити, що вже в XIV столітті в договорах окремих кантонів з їхніми сусідами вживався німецький термін «stillesitzen» або «stille zu sitzen» (дослівно — сидіти смірно, тихо), що приблизно відповідає пізнішому поняттю нейтралітету. Ще в 1351 році, тобто в той самий час, коли в Конфедерацію вступив Цюрих, її межі намагалися розмістити так, що б залишитися осторонь від жорстоких усобиць, які часто траплялися в Ретії. У тимчасовому союзі Берна і Золотурн з маркграфом Рудольфом фон Хашбергом в 1399 році закріплювалося положення, у відповідність з яким обидва міста залишали за собою право «сидіти тихо», якщо їх партнер по союзу виявиться залученим в конфлікт. Відтак, обидва цих міста не хотіли втручатися в конфлікти, які не зачіпали їх власних інтересів [3].

В 1411 році на той момент ще 7 швейцарських кантонів наклали на регіон Аппенцелль обов'язок залишатися нейтральним у разі конфлікту між самими кантонами. Таким чином, принцип нейтральної поведінки зустрічається вперше як внутрішньополітичний принцип.

Після закінчення Тридцятилітньої війни «Вільна держава» Трьох Союзів "" залишалася бажаним союзником, будь то в сенсі поставки найманою сили або наданні території для транзиту військ. Плата за такі послуги найчастіше приймала форму грошових компенсацій чи обіцянок військової та політичної допомоги. Цікавий той факт, що тільки альянс з Францією в 1614 році був альянсом всіх кантонів. Решта ж союзи та альянси стосувалися тільки деяких кантонів, наприклад союз католицьких кантонів з Іспанією і Савойєю. Така ситуація не дозволяла Конфедерації цілком «перейти» на чиюсь сторону і робила її незручним партнером в політичному і військовому співробітництві.

У XVI столітті Швейцарія була вже не в змозі вести політику територіальної експансії, характерну для XV століття. І вже після закінчення Тридцятилітньої війни Швейцарія схилялася до заняття позиції нейтралітету і невтручання у великі європейські справи. Знаковою подією цієї тенденції була відмова швейцарських кантонів укласти альянс з розташованої в зеніті могутності Швецією.

В обстановці політичної напруженості в Європі в 30-ті роки XVII століття в Швейцарії вперше виникає ідея збройного нейтралітету. У 1647 році було видано спільне для всіх кантонів «Військове укладення» («Heeresordnung», або «Defensionale»). Згідно з цим «Військовому положенню» створювався єдина Військова рада і загальна мобілізаційна організація, основою якої були військові контингенти кантонів [4].

У ході Вестфальського конгресу швейцарські кантони зробили спробу вивільнитися з-під юрисдикції Священної Римської імперії міста Базель, Шаффхаузен і Санкт-Галлен. Особливу зацікавленість тут мав Базель, бо землі Ельзасу, які були джерелом добробуту як міста, так і всієї Конфедерації, повинні були, за результатами конгресу, змінити свого власника.

Для вирішення цього питання в лютому 1646 році спеціальна сесія Собору прийняла рішення направити посольство в Мюнстер і Оснабрюк. Місію очолив базельський бургомістр Рудольф фон Веттштайн. У ході конгресу основне завдання Веттштайна — звільнення Базеля від обов'язку підкорятися імперському суду — була виконана. Але цим справа не обмежилася. За підтримки французького посла, графа Анрі де Лонгвіля Орлеана, була досягнута домовленість, у відповідність з якою місто Базель та інші землі Конфедерації виводилися б із сфери юрисдикції імперії. Таким чином, імперія визнала суверенітет швейцарських кантонів, який юридично закріпив відділення Швейцарії від Німецької імперії.

Наприкінці XVII століття швейцарські кантони продовжували постачати європейським феодалам солдатською найманою силою. І виходило так, що швейцарські наймані солдати служили у феодалів, ворогуючих один з одним. Це був свого роду «нейтралітет навпаки», що відрізнявся «незнаходженням» цілком і повністю на чиємусь боці. І врешті-решт 11 вересня 1709 року в битві при місті Мальплаке відбулося криваве зіткнення між швейцарськими найманцями, що служили у французькому таборі з одного боку, і в нідерландському — з іншого [5]. «Слуга двох панів» знову потрапив у центр європейського конфлікту. Це знову підштовхнуло швейцарські кантони до переходу від політики балансування, небезпеки розпадом країни, до політики повного нейтралітету.

Вже як нейтральна держава Швейцарія брала активну участь в процесі врегулювання наслідків війни за іспанську спадщину, а один з мирних договорів був укладений у швейцарському місті Бадені. Це був перший виступ Швейцарії на міжнародній арені як нейтральної держави. Участь Швейцарії у повоєнному врегулюванні не тільки вперше позиціонувало її як нейтральної сили на європейському континенті, а й замкнуло накопичений внутрішній і зовнішньополітичний досвід в єдину національну концепцію нейтралітету.

Таким чином, практика швейцарського зовнішньополітичного нейтралітету розвивалася на шляху від балансування між різними центрами політичної сили до власне нейтралітету сучасного типу, теоретична ідея якого виникла тільки в ході XVIII століття, коли нейтральна позиція Швейцарії стала настільки звичною, що змінити її вже чи представляти стало не можливим.

Нейтралітет під час світових воєн[ред. | ред. код]

У день, коли почалася Перша світова війна, Швейцарія провела загальну мобілізацію, а вже 4 серпня 1914 році не забарилася оповістити воюючі держави про те, що вона буде дотримуватися традиційної нейтральної політики. «Швейцарія була нейтральна — але швейцарці нейтральними не були, вони активно заявляли про свою позицію …» [6]. Німецькі швейцарці підтримували Німеччину, а «франкофонні» громадяни — Антанту. Конфлікти між сусідами завжди представляли для держави проблему. Ось і Перша світова війна стала важким випробуванням. У країні розгорілася справжнісінька інформаційна війна. І з того, і з іншого боку знаходилися мисливці, щоб підлити масла у вогонь. У цьому сенсі нейтралітет був найважливішим інструментом для протидії неминучим виникаючим відцентровим силам.

Незважаючи на військові дії, Швейцарія зі своїм досить великим населенням і розвинутою промисловістю зберігала торговельні відносини з обома ворогуючими сторонами. Це не суперечило її статусу нейтралітету. Для торговельних зносин з Німеччиною було створено щось на зразок посередницької контори в Цюриху, а для торгівлі з Антантою — Швейцарське суспільство економічного контролю. Швейцарія дала зобов'язання, що товари, що надходять на її територію, не будуть переправлятися в інші країни. В цілому війна не так сильно пошкодила швейцарської економіки. Її військові витрати в порівнянні з іншими країнами були незначні — всього 1 200 000 000 швейцарських франків.

Після закінчення війни в країні дуже швидко запанувала думка, що в нову «демократичну еру» нейтральним державам необхідно зайняти активнішу позицію. Класичний нейтралітет, як здавалося, вичерпав весь свій потенціал і більше не відповідав новим реаліям. Саме такими категоріями мислив видатний швейцарський юрист і дипломат Макс Хубер. Своє розуміння «активного нейтралітету» він виклав у виступі в Люцерні. Дві фундаментальні ідеї, в яких Хубер був переконаний — ідею нейтралітету і ідею активної зовнішньополітичної ангажованості — можна було поєднати тільки в рамках політики «активного нейтралітету».

У 1920 році Швейцарія вступила до Ліги Націй, але на особливих положеннях. Швейцарія могла не брати участь у військових санкціях проти агресора, як вимагає Статут Ліги. У цьому велика заслуга Макса Хубера. Однак вона не була звільнена від економічних санкцій. Але в жовтні 1935 року, коли в Лізі Націй обговорювалося питання про економічні санкції проти Італії, Швейцарія під приводом нейтралітету відмовилася брати участь в спільній нараді. Це було рівносильно відмові від співпраці в рамках організації.

Після подій 1938 року, коли Німеччина насильно приєднала до себе Австрію, Швейцарія провела загальну мобілізацію і оголосила про збройний нейтралітет. Всі швейцарські газети помістили декларацію уряду, в якій говорилося: "13 березня федеральна Австрія, з якою Швейцарія підтримувала щирі добросусідські відносини, перестала існувати як незалежна держава. Історична подія, яка сталася на наших очах, може мати далекосяжні наслідки … "[7]. Далі підкреслювалося, що зміни, що відбулися на політичній карті, ніяк не змінять зовнішню політику Швейцарії. "Незалежність і нейтралітет Швейцарської федерації виявляється, навпаки, необхідними, ніж коли-небудь … Урок, який наша країна повинна витягти з цих подій, абсолютно ясне: більше, ніж коли б то не було, необхідно продовжувати наші зусилля і домогтися здійснення наших прагнень до визнання нашого всеосяжного нейтралітету; має бути усунуто будь-яке двозначне тлумачення цього поняття "[8].

Швейцарський народ з тривогою стежив, як розгортаються події на кордоні країни. У 1940 року 10 травня Німеччина, не зваживши на нейтралітет Бельгії, Нідерландів і Люксембургу, пройшлася котком по цим країнам. У подальший період Швейцарії вже з рушницею в руках довелося відстоювати свій нейтралітет. Вперше було застосовано на практиці те положення міжнародного права, яке свідчить, що нейтральна держава може захищати від армій, флотів і авіації недоторканність своїх територій. Швейцарські збройні сили збили і інтернували велику кількість іноземних літаків. Також було інтерновано частини французьких армій. «Авіація воюючих сторін багаторазово порушувала швейцарський кордон і навіть бомбардувала швейцарські міста помилково» [9].

Шенгенський простір[ред. | ред. код]

19 травня 2004 Швейцарія підписала договір «Про приєднання Швейцарії до Шенгенської і Дублінської угоди».

З грудня 2008 року Швейцарія є частиною Шенгенського простору, визнає шенгенські візи і видає такі візи сама. Ставши членом Шенгенського простору, Швейцарія отримує доступ до «SIS» — «шенгенського» електронного банку даних ЄС. Скасовується систематичний контроль на внутрішніх кордонах країн Шенгенської угоди, в тому числі на кордонах Швейцарії з Німеччиною, Італією, Францією, Австрією.

Однак, у Швейцарії залишається право здійснювати мобільний вибірковий контроль у внутрішніх областях країни. В даний час Швейцарія фактично знаходиться в «шенгенському режимі», оскільки проконтролювати 700000 переходів кордону, здійснених щодня, фізично неможливо. Що стосується вантажів, то Швейцарія, не будучи членом Європейського митного союзу, має право проводити їх прикордонний огляд.

Швейцарія-ЄС[ред. | ред. код]

У травні 2004 року підписано «другий пакет» секторальних договорів ЄС-Швейцарія, який, разом з «першим пакетом» (набрав чинності 1 червня 2002 року), є свого роду альтернативою вступу Швейцарії до ЄС.

В рамках загальнонаціональних референдумів, що пройшли в 2005 році, народом Швейцарії позитивно вирішено питання про приєднання Швейцарії до Шенгенського і Дублінського договору (угоду про це з ЄС входить у «другий пакет»), а також про поширення положень Договору про свободу переміщень між Швейцарією та ЄС (входить в «перший пакет» секторальних договорів) на нових членів ЄС, що вступили в Союз в 2004 році. Разом з тим, прийнято рішення вважати питання про вступ Швейцарії в Євросоюз не «стратегічною метою», як раніше, а тільки «політичної опцією», тобто можливістю.

У 1959 році Швейцарія стала однією з країн-засновниць ЄАВТ, в 1972 році увійшла до Європейського економічного простору, в 2002 році — в ООН.

Швейцарія активно надає гуманітарну допомогу жертвам конфліктів, сприяє економічному розвитку країн третього світу для подолання бідності. Швейцарія підтримує дипломатичні відносини з Російською Федерацією. Дипломатичні відносини між Швейцарією і РРФСР існували з травня по листопад 1918 року, потім були перервані і відновлені вже з СРСР лише 18 березня 1946.

Міжнародні організації[ред. | ред. код]

Швейцарія підтримує дипломатичні відносини майже з усіма країнами, завдяки своїй нейтральній поведінці, вона виступає в ролі господаря і посередника в основних міжнародних договорах та конференціях. Країна не має жодних серйозних суперечок у двосторонніх відносинах.

Швейцарія (в основному Женева) є домом для багатьох міжнародних урядових і неурядових організацій, у тому числі Міжнародного комітету Червоного Хреста (чий прапор по суті — це швейцарський прапор з кольорами навпаки). Одна з перших міжнародних організацій, Всесвітній поштовий союз, знаходиться в Берні.

На території Швейцарії понад століття діють численні міжнародні організації (близько 250).

До теперішнього часу, 22 міжнародні організації мають штаб-квартири в Женеві, 2 в Берні, по 1 в Базелі і Лозанні. Крім того, з 6 міжурядовими організаціями укладені фіскальні угоди, і більш ніж 200 неурядових організацій-радників ООН базуються в Швейцарії. [10]

У Женеві: Європейське Відділення ООН, Європейська економічна комісія ООН, Економічний і соціальна рада ООН, Конференція ООН з торгівлі та розвитку, Всесвітня організація охорони здоров'я, Міжнародна організація праці, Міжнародний союз електрозв'язку, Всесвітня метеорологічна організація, Міжпарламентський союз, Міжнародний Комітет Червоного Хреста, Всесвітня рада церков, Всесвітня торгова організація, Всесвітня організація інтелектуальної власності, Всесвітня організація скаутського руху.

в Берні: Всесвітній поштовий союз, Бюро міжнародної організації пасажирських і вантажних залізничних перевезень, Європейська організація з контролю якості.

в Базелі: Банк міжнародних розрахунків, Міжнародне товариство з внутрішньої медицини.

в Лозанні: Міжнародний олімпійський комітет, Міжнародний комітет історичних наук.

Швейцарія та Організація Об'єднаних Націй

ООН — одна з найвпливовіших організацій у світі. З нею у Швейцарії протягом більше 50 років складалися непрості, багато в чому суперечливі відносини. Нові віяння нового століття внесли корективи в характер цих взаємин.

Слід зазначити, що спочатку Швейцарія вважалася державою-попутником гітлерівської Німеччини, тому її вступ до ООН було неможливим. У березні 1945 року французький уряд висунув ідею щодо того, щоб зробити ООН «відкритою для всіх миролюбних держав», при цьому зауваживши, що «обов'язки, які накладає на державу членство в ООН, не сумісні з принципами нейтралітету».

Та й сама Швейцарія довгий час особливо не прагнула вступити в Організацію Об'єднаних Націй. Однак поступово стала більш серйозно осмислювати необхідність подолання зовнішньополітичної ізоляції країни. З цієї причини були зроблені спроби вступити до лав ООН при збереженні нейтрального статусу в рамках організації, які однак не принесли очікуваного результату. Голова ГА ООН, бельгійський міністр закордонних справ П. А. Шпаак, попросив швейцарців «не зачіпати більше теми нейтралітету», так як це "створило б небезпечний прецедент, який дав би можливість і іншим країнам вимагати собі винятків в плані взяття на себе зобов'язань, які випливають з Статуту ООН ".

Проводячи активну закулісну дипломатичну діяльність, Федеральна рада не наважилася розгорнути обширну дискусію з проблеми приєднання до ООН. Швейцарський історик Тобіас Кестлі вважає, що «Федеральна рада боїться суспільної дискусії». Російський історик І. Петров, розвиваючи його думку, приходить до висновку, що причина цього страху крилася в небажанні руйнувати «атмосферу суспільної єдності», яка склалася в роки війни. Це було ще більш небажано в умовах розпалу «холодної війни».

Швейцарські виборці відкинули членство в 1986 році, Уряд Швейцарії інтенсифікував зусилля по створенню необхідних умов для вступу в ООН лише тоді, коли в 1989 році на Європейському континенті і в світі в цілому почали відбуватися відомі політичні зміни. Особливої активності ці зусилля досягли саме наприкінці 90-х років — початку XXI століття, коли були складені «Доповідь про відносини Швейцарії і Організації Об'єднаних Націй» 1998 року, «Зовнішньополітична доповідь за 2000 рік», "Послання про народну ініціативу за входження Швейцарії в Організацію Об'єднаних Націй "2000 року.

До свого офіційного приєднання до Організації Об'єднаних Націй, Швейцарія підтримувала роль спостерігача Генеральної Асамблеї та її Економічної і Соціальної Ради.

Швейцарія повною мірою брала участь у багатьох спеціалізованих установах ООН, у тому числі Економічної комісії для Європи, Організації Об'єднаних Націй з навколишнього середовища,  Верховного комісара ООН у справах біженців, ООН з питань освіти, науки і культури, Конференції ООН з торгівлі та розвитку, Організації ООН з промислового розвитку і Всесвітнього поштового союзу. Також Швейцарія надавала військових спостерігачів і медичні бригади, на декілька операцій ООН.

Швейцарія є учасницею Статуту Міжнародного Суду.

Виступаючи на церемонії вступу Швейцарії до ООН, К. Філлігер (у той час швейцарський президент) окреслив основні пріоритети, якими Швейцарія має намір керуватися в рамках ООН, підкресливши, що "цілі Статуту Організації Об'єднаних Націй практично повністю збігаються з основними пріоритетами зовнішньої політики Швейцарії, тому повноправне членство в ООН внесе істотний внесок у досягнення швейцарських цілей на міжнародній арені як у двосторонньому, так і багатосторонньому форматі ". Серед пріоритетів були названі такі проблемні області, як зміцнення миру і безпеки, роззброєння, міжнародне право, права людини, допомога країнам, що розвиваються, екологічне досьє.

3 березня 2002 на референдумі народ Швейцарії проголосував за входження в ООН. 11 березня 2002 Швейцарія стала повноправним членом Організації Об'єднаних Націй, після референдуму на підтримку повного членства; . Швейцарія є першою країною, що приєдналася до організації на основі народного голосування.

Боротьба з бідністю — важливий вектор у сфері діяльності Швейцарії в рамках ООН. Так, у ході обговорення результатів, що пройшло в березні 2002 року в м. Монтеррей (Мексика) на Міжнародній конференції з питань фінансування політики в галузі розвитку, Швейцарія закликала до тіснішої і систематичної співпраці всіх зацікавлених країн і структур (в першу чергу малося на увазі ООН, Світовий банк, Міжнародний валютний фонд, СОТ, приватні фірми та неурядові організації) в галузі розвитку країн «третього світу» і боротьби з глобальною бідністю, виступивши з ініціативою щодо інтенсифікації діалогу між Всесвітнім економічним форумом у Давосі та ООН.

Швейцарія надає вагоме значення проблематики розвитку гірських регіонів планети. У грудні 2001 року Швейцарія виступила в Нью-Йорку з ініціативою проведення в 2002 році Міжнародного року гір (який і був проведений). В рамках 57-ї сесії ГА ООН Швейцарія активно виступала, з використанням потенціалу «Групи по гірській проблематики», на користь забезпечення сталого розвитку гірських районів Землі.

У результаті була прийнята відповідна резолюція, яка була із задоволенням сприйнята швейцарцями «як документ, що забезпечує політичну зрілість проблеми розвитку гірських регіонів». На підставі цієї резолюції був заснований Міжнародний день гір — 11 грудня. Боротьба за права людини — традиційна складова частина швейцарської зовнішньої політики. На підставі таких позицій Швейцарія будує свою роботу і в структурах ООН.

На 57-й сесії ГА ООН Швейцарія активно виступала в рамках дебатів з проблематики, пов'язаної з боротьбою проти наркоманії та неконтрольованого розповсюдженню наркотичних і прирівняних до них коштів. Швейцарія є учасником «Єдиної конвенції ООН по наркомістких засобів» 1961 року, «Психотропні конвенції ООН» 1971 року і «Додаткового протоколу до психотропних конвенції» 1972 року. Швейцарії є одним з головних спонсорів «Програми ООН з міжнародного наркоконтролю». У 1998—2002 рр. Швейцарія була членом «Комісії ООН з наркомістких засобам».

Швейцарія особливу увагу приділяє ролі приватного сектора економіки в забезпеченні сталого поступального розвитку світового господарства і досягненню загального добробуту. Зокрема, беручи участь у дебатах на 57-й сесії ГА ООН, Швейцарія підкреслювала важливість тези про «соціальну відповідальність підприємців як на національному, так і на міжнародньому рівні».

Швейцарія використовує можливості, що відкрилися перед нею як перед повноправним членом ООН, для подальшого просування своєї екологічної політики. Розглядаючи Екологічну програму ООН як найважливішу «опору світової екологічної архітектури», Швейцарія послідовно виступає за посилення ролі цієї структури, яка є «ефективним інструментом реалізації прийнятих в екологічній сфері рішень».

Ще з 57-ї сесії ГА ООН Швейцарія наполегливо слідує тезі про те, що «між цілями захисту довкілля і вигодами міжнародної торгівлі немає і не може бути ієрархічних відносин, вони однаково важливі і повинні доповнювати один одного і бути дотримані в рівній мірі». Тут її позиціям відповідає, зокрема, позиція Норвегії, опонуючи підходам США і деяких країн, що розвиваються, що оцінюють екологічні цілі як фактори, які відіграють другорядну роль по відношенню до резонам міжнародної торгівлі.

Підтримка санкцій ООН[ред. | ред. код]

57-я Генасамблея ООН була першою, в якій брала участь Швейцарія як повноправний член ООН. Серед швейцарських пріоритетів тут важливу роль відігравало питання вдосконалення механізму «прицільних санкцій». Визнаючи необхідність такого інструменту міжнародного впливу, як санкції, Швейцарія закликала лишень до таких санкцій і такого порядку їх застосування, при якому вони, по можливості, зачіпали б виключно тих, хто реально відповідальний за виникнення запровадження санкцій кризи, не приносячи при цьому шкоди цивільному населенню або третім країнам. Серед можливих санкцій подібного роду Швейцарія виділяє заморожування рахунків, введення ембарго на постачання певних видів товарів (зброя, нафта, алмази, інші природні ресурси), обмеження в галузі віз і переміщень приватних і офіційних осіб. На думку самої Швейцарії, входження її в ООН додало її зусиллям в області оптимізації порядку застосування санкцій додаткову вагу і переконливість.

Як повноправний член ООН Швейцарія активно працювала в «Першому комітеті» ГА ООН, які займаються питаннями режиму нерозповсюдження та контролю за озброєнням. Швейцарія рішуче виступила за повну реалізацію «тринадцяти практичних заходів», прийнятих в 2000 році на Конференції з імплементації положень «Договору про нерозповсюдження ядерної зброї». Швейцарія закликала країни, які ще не є членами «Договору про заборону ядерних випробувань», приєднатися до цього документа, а також приєднатися до переговорів по «Договору про заборону виробництва матеріалів, що розщеплюються у військовому призначені».

Ще один пріоритетний напрямок швейцарської політики в рамках ООН — контроль за торгівлею зброєю. Швейцарія надає великого значення розширенню сфери дії Угоди 1980 року про деякі види звичайних озброєнь («CWW»). Країна підтримала відповідну резолюцію ООН щодо звичайних озброєнь і підкреслила важливість роботи спецуповноваженого генерального секретаря ООН О. Оттуну з проблеми участі дітей у збройних конфліктах. Швейцарія виступила за універсалізацію Оттавського договору по протипіхотних мінах. Зі свого боку Швейцарія фінансує роботу Міжнародного гуманітарного протимінного центру в Женеві, який є найважливішим партнером ООН у сфері реалізації протимінної програми («UNMAS»). Швейцарія активно підтримує створення і роботу дослідницьких програм та інститутів у сфері безпеки. Так, у співпраці з секретаріатом ООН Швейцарія виступила творцем «Гарвардської програми гуманітарної політики і конфліктних досліджень». Швейцарія активно співпрацює і з іншими академічними партнерами, наприклад, з нью-йоркською «Міжнародною Академією світу».

Швейцарський уряд 25 червня 2003, застосував більшість санкцій проти Республіки Ірак відповідно до рішення Ради Безпеки ООН, Резолюції СБ ООН () 1483. Уряд підняв торгові ембарго, ввів обмеження польотів, і фінансові санкції, з серпня 1990 діє ембарго на постачання зброї і заморожування активів, обсяг якого був продовжений, залишаються в силі, і обмеження на торгівлю іракських культурних цінностей. Хоча Швейцарія не є членом ООН вона приєдналася до санкцій організації проти Іраку, після вторгнення в Кувейт.

Швейцарія також приєдналася до економічних санкції ООН, накладених на Лівію, Сьєрра-Леоне, УНІТА (Анголу), Ліберію і Сербію / Чорногорію. 15 жовтня 2003 Федеральна рада закінчила обмеження на імпорт необроблених алмазів з Сьєрра-Леоне, і скасував санкції проти Лівії.

В жовтні 2000 року Швейцарія вводить санкції ООН проти талібів (резолюції СБ ООН 1267), які згодом доповнили внесенням поправок у квітні 2001 року відповідно до більш жорстких правил ООН (СБ ООН +1333). 2 травня 2002, уряд Швейцарії полегшив режим санкцій відповідно до резолюції СБ ООН 1388 і 1 390, зняття заборони на продаж оцтової кислоти (використовуваного у виробництві наркотиків), афганських авіакомпаній, і афганських дипломатичних представництв. Ембарго на зброю, обмеження на поїздки та фінансові санкційї, залишаються в силі.

В листопаді 2001 року уряд прийняв постанову про оголошення незаконною терористичну організацію Аль-Каїди, а також можливого наступника або підтримуючих організацій. Більше 200 чоловік, пов'язаних з міжнародним тероризмом були в чорному списку, а їхні активи заморожені. Таким чином, швейцарська влада заблокували близько 72 рахунків на загальну суму $ 22600000.

Примітки[ред. | ред. код]

1. ↑ Дурденевский В. Н. О нейтралитете Швейцарии. // Новое время. 1955. № 22. С. 29.

2. ↑ Edgar B. Swiss neutrality. 1946: Basel. P.330

3. ↑ Афанасьева О. В. К истории швейцарского нейтралитета. // Международная жизнь. 1956. № 1.С.79

4. ↑ Петров И. А. Очерки истории Швейцарии. М.: Циркон. 2006. С.173

5. ↑ Афанасьев О. В. К истории швейцарского нейтралитета. // Международная жизнь. 1956. № 1.С.80.

6. ↑ Петров И. А. Очерки истории Швейцарии. М.: Циркон. 2006. С. 554.

7. ↑ Neue Zürcher Zeitung. 22.03.1938

8. ↑ Там же.

9. ↑ Афанасьева О. В. К истории швейцарского нейтралитета. // Международная жизнь. 1956. № 1.С.81

10. ↑ International organizations in Switzerland (англ.)

Посилання[ред. | ред. код]