Міриди

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ультрафіолетова світлина Міри, одержаний з телескопа «Габбл»

Міриди — клас пульсуючих змінних зір, назву якому дала Міра (зоря) з сузір'я Кита. До цього класу належать зорі червоного кольору з періодом пульсацій від 80 до 1000 діб і змінами світності більше, ніж на 2,5 зоряних величин у видимих променях (V)[1]. Міриди — червоні гіганти, що перебувають на кінцевих етапах зоряної еволюції. На діаграмі Герцшпрунга — Рассела вони лежать на асимптотичному відгалуженні гігантів[1]. Цим зорям властивий високий темп втрати маси, що досягає 10-7 — 10-6 M на рік[1]. Протягом декількох мільйонів років вони скинуть свою зовнішню оболонку й перетворяться на білих карликів.

Вважають, що маса мірид не перевищує двох сонячних мас, проте їх світність в тисячі разів більша сонячної через сильно розширену зовнішню оболонку. Вважається, що пульсація мірид обумовлена ​​періодичним стисканням і розширенням цих зір. Це викликає зміни температури, що призводять до варіацій світності. Ранні моделі мірид виходили з того, що зірки залишаються сферично симетричними під час цих процесів. Останні дослідження мірид показали, що 75% з них не є сферично симетричними[джерело?].

Хоча багато мірид схожі в структурі й поведінці, це все ж гетерогенний клас змінних зір, що відрізняються за віком, масою, періодом пульсації й хімічним складом[джерело?].

Наприклад, у багатьох зір, таких як R Зайця, у спектрі переважає вуглець, що свідчить про перенесення речовини з ядра на поверхню. Ця речовина часто формує пиловий покрив, який робить зірку то тьмянішою, то яскравішою.

Міриди є популярними об'єктами спостереження астрономів-аматорів завдяки великій амплітуді змін їх блиску.

Список мірид[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  1. а б в Зорі типу Міри Кита // Астрономічний енциклопедичний словник / за заг. ред. І. А. Климишина та А. О. Корсунь. — Львів : Голов. астроном. обсерваторія НАН України : Львів. нац. ун-т ім. Івана Франка, 2003. — С. 181. — ISBN 966-613-263-X.

Інтернет-ресурси[ред. | ред. код]