Міжзоряне середовище

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Міжзоряне середовище — речовина, що існує в просторі між зоряними системами в межах галактики, до якої входять гази в молекулярній, атомній або іонізовній формі, пил та космічні промені й електромагнітне та інші поля. За межами галактик міжзоряне середовище поступово переходить у міжгалактичне середовище.

Речовина міжзоряного середовища може перебувати в різних фазах, в залежності від того, наскільки вона іонізована, від її молекулярного або атомного складу, густини, термператури та магнітних полів. Різні термодинамічні фази перебувають у грубій рівновазі.

У всіх фазах речовина міжзоряного середовища надзвичайно розріджена. Навіть у холодних, насичених областях концентрація атомів у ній може сягати 10−6 на см3. У гарячих розріджених областях, де речовина здебільшого іонізована, її густина може бути 10−4 см−3.

99 % речовини міжзоряного середовища перебуває в формі газу і тільки 1 % складають порошинки. За хімічним складом газ міжзоряного середовища на 89 % складається з атомів Гідрогену і на 9 % з атомів Гелію. Решту 2 % — це атоми важчих хімічних елементів, які на жаргоні астрофізиків називаються металами.

Джерела[ред.ред. код]

  • Бочкарев Н. Г. Основы физики межзвездной среды.. — ISBN 978-5-397-01034-4


Сатурн Це незавершена стаття з астрономії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.