Наватль

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Наватль, ацтекська мова
Поширена в Мексика
Регіон Північна Америка
Носії бл.1,5 млн.
Писемність латинська абетка
Класифікація Юто-ацтекська
 Ацтекська
Офіційний статус
Державна -
Офіційна -
Регулює[ru] Мексиканський національний інститут аборигенних мов
Коди мови
ISO 639-2 nah
SIL nah
Map-Nahualt in Mexico.png

Наватль (ацтекська мова ; nāhuatl, МФА[ˈnaːwatɬ]; mexìcatlàtōlli) — одна з індіанських мов, що включається до тано-ацтекської сім'ї. Е. Сепір відносить наватль до юто-ацтекських мов. Н. А. Мак-Куаун включає наватль до коранської підгрупи. К. Л. Гейл та Ч. Ф. Веглін припускають належність наватля до групи таракаїта. Розповсюджена у Мексиці, в основному між містами Мехіко та Тустла-Гутьєррес. Чисельність мовців перевищує 1,5 млн.

Характеристика[ред.ред. код]

Виділяють три групи діалектів: наватль (йому властива заміна питомого юто-ацтекського [t] сполукою [tl] у позиції перед голосним; наваль (сполука [tl] замінена на [l]); та нават (збережено питомий [t]).

Фонологія загалом свідчить про риси тихоокеанського типу. Консонантизму властива присутність африкат, гортанна змичка, лабіалізований [kw]. Наватль має найдовшу з усіх юто-ацтекських мов серію проривних приголосних. Вокалізм — слабкий, представлений лише чотирма фонемами: [i], [e], [a], [o].

Морфологія аглютинативна з помірно розвинутим полісинтетизмом. У відміні та словотворі широко використовуються афікси (здебільшого суфікси), редуплікація, об'єднання слів у єдиний словокомплекс (напр.: tōtol-in «курка», te-tl «камінь», tlaxcalli «яйце» > tōtol-te-tlaxcalli «яєшня»). Для висловлення просторових та часових значень широко використовуються післяйменники (постфікси).

Лексика має велику кількість запозичень з іспанської мови.

Історія[ред.ред. код]

До іспанського панування наватль був мовою ацтекської цивілізації. Припускають, що наватлем говорили близько 6 млн людей. В епоху розквіту ацтекської імперії (14-16 століття) розвивалась піктографічна писемність з елементами ієрогліфіки. По приході іспанців було створено письмо на основі латинки (16 століття); у 17-18 столітті з'являються численні твори історичного, філософського та релігійного характеру. У 20-му столітті наватль починають викладати у початковій школі, ним видаються підручники, хрестоматії, збірки фольклору.

У 2008 році мер Мехіко (тут розмовляють на наватль бл. 30 тис. осіб) Марсело Ебрард розпочав проект з відродження наватль, змусивши міських службовців вчити його. 13 жовтня 2015 року вперше звершена католицька меса мовою наватль — в Гвадалупській базиліці Мехіко[1].

Примітки[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]


Мови Це незавершена стаття про мову.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Північна Америка Це незавершена стаття про Північну Америку.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Вікіпедія

Вікіпедія має розділ
наватль мовою
Calīxatl