Навахо (народ)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Навахо
Navajo-portraits.jpg
Портрети представників навахо
Кількість 250000
Ареал США США
* Аризона
* Нью-Мексико
* Юта
Близькі до: апачі
Мова навахо, англійська
Релігія пейотізм, християнство, анімізм
«Пуебліто» — фортеці, які навахо будували у XVII—XVIII столітті, наслідуючи фортецям древніх пуебло, що раніше мешкали у тих же місцях. Френсіс-Каньйон (Frances Canyon), штат Нью-Мексико.

Навахо, або навахи (самоназва — дене, діне, самоназва території проживання навахо — Дінета) — індіанський народ, що проживає, головним чином, на території США. Мова навахо відноситься до атабаскських мов. Навахо — найчисленніший індіанський народ Північної Америки — близько 250 тисяч осіб (2006).

Navajomap.png

Історія[ред. | ред. код]

Згідно археологічних даних, проникнення на теперішню територію проживання на південному заході США датується XIV ст.н.е, коли відкололися від Атабасків Канади.[1].Від місцевих осілих тубільців південного заходу США перейняли культуру землеробства, практикуючи в невеликих масштабах в спрощеному вигляді, як доповнення до збиральництва та полювання , в часи іспанського колоніалізму освоїли скотарство, яке стало основним для багатьох автономних груп, розширились ремесла ;ткацтво, гончарство та інші. До сих пір на північне походження навахо, вказує не тільки мова а й інші культурні традиції.

Наприкінці XVII — початку XVIII століть на територію навахо, рятуючись від іспанців, біжать представники племен пуебло. Це призводить до того, що навахо запозичують ряд традицій пуебло, зокрема, починають споруджувати фортеці-пуебліто, що нагадують фортеці древніх пуебло. Пуебліто служать для захисту як від іспанців, так і від набігів ютів і команчів. Традиційні житла навахо — хогани — являють собою споруди з колод, обмазані глиною.

До XIX століття тривав поступовий розпад первісно-общинного ладу; при цьому навахо зберігали незалежність від іспанських колонізаторів і (пізніше) мексиканської влади. Втратили незалежність після захоплення США у 1848 році південно-західної частини Північної Америки; у 1860-х поселені в резерваціях (на території штатів Аризона, Нью-Мексико і Юта; при цьому індіанцям землі).

У наш час основним заняттям навахо є скотарство; поширені ремесла. Навахо беруть активну участь у русі за поліпшення життя індіанців. Більшість віруючих — християни, є послідовники синкретичних культів.

Історичні землі навахо відомі під назвою Дінета або Дінетах. На даний час більшість індіанців навахо (близько 60 % від загальної кількості) проживають на території напівавтономної резервації, відомої як Нація навахо. Її територія повністю оточує землі нечисленного народу Хопі. Оскільки Хопі підтримують активні контакти із зовнішнім світом, це стає причиною частих конфліктів між ними і навахо за землі та пов'язані з ними права. Незважаючи на неодноразові спроби, Конгрес США поки не зміг вирішити конфлікт між навахо і Хопі.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. net/translations/weshki-ayaad/rus/studies/ind_his3.html first-ojibwe.net[недоступне посилання з липня 2019]

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]