Пауні (народ)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Пауні
Pawnee01.png
Територія пауні на початку XIX століття
Кількість 3 240[1]
Ареал Flag of Oklahoma.svg Оклахома
Близькі народи кейддо, арікара, уічіта
Мова англійська, Пауні мова
Релігія християнство, анімізм


Па́уні (традиційне написання), поуні, поні (англ. Pawnee) — індіанський народ, що проживає в минулому в районі річок Платт, Луп і Репаблікан, на території сучасних Небраски і Канзас а.

Історія[ред.ред. код]

У XVIII століття е вони були союзниками французів і зіграли важливу роль у запобіганні іспанській експансії на Великі рівнини. Пауні перемогли іспанців у битві, що відбулася в 1720 у. Пауні представляли собою союз чотирьох споріднених кеддоязичних племен: кіткехахкі, чауі, пітахауірат і Скіді.

Перші три племені складали Південну групу пауні. Самі себе пауні називали Чахіксічахікс - Чоловіки з чоловіків[2]. До кінця XIX столітті кіткехахкі, чауі й пітахауірат ставилися до Скіді майже як до чужинців.

У XVIII столітті між ними і Скіді навіть траплялися кровопролитні зіткнення і в 1864 році найстаріші пауні все ще могли назвати імена багатьох учасників тих боїв.

Ворожі настрої між Скіді і іншими трьома племенами пауні припинилися приблизно в 1847 році.

Населення[ред.ред. код]

У XIX столітті пауні були майже винищені епідеміями віспи і холери, занесеними імовірно жителями Європи. До р. 900 у їх населення скоротилася до 600 людей. У 2002 р. у пауні налічували 2500 людей. Однак лише чотири людини ще уміли мову пауні. У р. 2010 у налічувалося 3210 зареєстрованих членів народу пауні, з них 1725 проживали в Оклахомі.

Примітки[ред.ред. код]

  1. "Pocket Pictorial." Oklahoma Indian Affairs Commission. 2010: 27. . Retrieved 10 June 2010.
  2. Pawnee Indian Tribe History

Джерела[ред.ред. код]

Стукалін Ю. Хороший день для смерті. — 384 с. — ISBN 5-8189-0323-0.

Посилання[ред.ред. код]