Нурбану Султан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук


Нурбану Султан
Nurbanu Sultan
Apartments Valide Sultan Topkapi March 2008pano.jpg
Народилася 1496
Парос
Померла 1538
Стамбул
Громадянство Османська імперія
Підданство Османська імперія
Конфесія Іслам
Батько Селім I Грізний
Матір Айше Султан Хафса
Родичі Сулейман I Пишний, Бейхан, Фатма, Шах-і-Хубан Султан
Діти Султанзаде Осман(1530-?), Хуріджихан Султан(1530–1582)


Нурбану́-Афіфе́ Хасекі́-Валіде́ султа́н (ім'я при народжені Сесі́лія Веньєр-Баффо) — законна дружина султана Селіма Другого, з династії Османів,хасекі мати 5 дітей султана Селіма, в тому числі й султана Мурада Третього, перша Валіде періоду «Жіночого султанату».[1].

Походження[ред.ред. код]

Походила з двох впливових родин Венеційської республіки. Батько, Ніколас Веньєр, був губернатором грецького острова Пардос, яким володіла Венеційська республіка, він був рідним братом дожа Венеції Себастьяно Веньєра. Мати — Віоланта Баффо. Оскільки їхній шлюб був не законним, донька носила призвіще матері.

Згідно зi ще одною версією справжнє ім'я Нурбану — Рахель і вона була донькою Віоланти Баффо та невідомого єврея.

Третя версія припускає, що Нурбану звали Валерія. Але ці дві версії не сприймаються, і не вважаються істориками дійсними.

Життєпис[ред.ред. код]

В 1539 році, коли турецький пірат й адмірал Барбароса захопив Парос, 14-річну Сесилію захопили в рабство і подарували в султанський гарем , де вона стала наложницею-фавориткою шехзаде Селіма. Також вона прийняла іслам і отримала нове ім'я Нурбану, що в перекладі з турецької означає «жінка, яка сяє», «блискуча», «яка випромінює світло». В 1543 році, коли Селім поїхав в Конью, вона, як улюблена рабиня, відправилася разом з ним. Невдовзі вона народила Селіму доньку Шах, а в 1546 році і сина Мурада, спадкоємця престолу. Далі вона народила ще двох доньок — Есмахан та Гевранхан. І останньою дитиною була донька Фатма.

Після заняття престолу Селімом положення Нурбану в палаці було складним, вона мусила управляти гаремом без потрібних знань та зв'язків. її авторитет піднявся ще більше, коли Селім, як і його батько, вирішив законно одружитися на Нурбану. Як весілля Сулеймана та Роксолани весілля Нурбану та Селіма не було пишним і ніде не згадується офіційно.

Після смерті Селіма у 1574 році влада перейшла до старшого сина Нурбану — 28-річного Мурада. Нурбану стала при дворі Валіде султана, тобто мати султана. Мурад, як і його батько, спочатку мав лише одну улюблену рабиню — Сафіє. Нурбану дуже не любила свою невістку.

Ставши Валіде, Нурбану дбала про свою батьківщину — Венецію. Своїх чотирьох доньок вона видала заміж за видатних візирів. Це дуже підвищило її авторитет в країні. Есмахан султана вийшла за візира Мехмета Соколлу, Гевренхан-султан — за Пiяле Пашу, Шах-султан — за Чарбанджина Хасана Ефенді, Фатма-султан — за Салихтара Алі Пашу.

Політику Нурбану вела провенеційську, тобто дуже антигенуезьку. Мурад завжди в правліні опирався на матір, аж до її смерті. Померла вона в 1583 році. Ходили чутки, що Нурбану була отруєна генуєзьким послом.

Похована з чоловіком в мечеті Айя-Софія.

Образ Нурбану в кіно[ред.ред. код]

В турецькому серіалі«Величне Століття. Роксолана» роль Нурбану Султан виконує акторка Мерве Болугур.


Історія Це незавершена стаття з історії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.

Примітки[ред.ред. код]