Нурбану Султан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук


Нурбану Султан
Nurbanu Sultan
Apartments Valide Sultan Topkapi March 2008pano.jpg
Народилася 1525(1525)
Парос
Померла 1583(1583)
Стамбул
Поховання Софійський собор
Підданство Османська імперія
Громадянство Парос,Османська імперія
Посада Валіде
Конфесія іслам
Батько Ніколо Веньєр
Мати Віоланта Баффо
У шлюбі з Селім II
Діти Син :
Мурад III;
Доньки :
Шах Султан,
Есмахан Султан,
Гевхерхан Султан,
Хатiдже Султан
Фатьма Султан.

CMNS: Медіафайли у Вікісховищі


Нурбану́-Афіфе́ Хасекі́-Валіде́ султа́н (ім'я при народжені Сесі́лія Веньєр-Баффо) — законна дружина султана Селіма Другого з династії Османів,хасекі, мати 6 дітей султана Селіма, в тому числі й султана Мурада Третього, перша Валіде періоду «Жіночого султанату».[1].

Походження[ред.ред. код]

Походила з двох впливових родин Венеційської республіки. Батько, Ніколо Веньєр, був губернатором грецького острова Пардос, яким володіла Венеційська республіка, він був рідним братом дожа Венеції Себастьяно Веньєра. Мати — Віоланта Баффо. Оскільки їхній шлюб був не законним, донька носила призвіще матері.

Життєпис[ред.ред. код]

В 1539 році, коли турецький пірат й адмірал Барбароса захопив Парос, 14-річну Сесилію захопили в рабство і подарували в султанський гарем , де вона стала наложницею-фавориткою шехзаде Селіма. Також вона прийняла іслам і отримала нове ім'я Нурбану, що в перекладі з турецької означає «жінка, яка сяє», «блискуча», «яка випромінює світло». В 1543 році, коли Селім поїхав в Конью, вона, як улюблена рабиня, відправилася разом з ним. Невдовзі вона народила Селіму доньку Есмахан. Далі вона народила ще трьох доньок — Гевхерхан, Хатiдже та Шах, а в 1546 і сина Мурада, спадкоємця престолу. І останньою дитиною була донька Фатьма.

Після заняття престолу Селімом положення Нурбану в палаці було складним, вона мусила управляти гаремом без потрібних знань та зв'язків; її авторитет піднявся , коли Селім, як і його батько, вирішив законно одружитися на Нурбану. На відміну від весілля Сулеймана та Роксолани , весілля Нурбану та Селіма не було пишним і ніде не згадується офіційно.

Після смерті Селіма у 1574 році влада перейшла до старшого сина Нурбану — 28-річного Мурада. Нурбану стала при дворі Валіде Султан, тобто мати султана. Мурад, як і його батько, спочатку мав лише одну улюблену рабиню — Сафіє. Нурбану дуже не любила свою невістку.

Ставши Валіде, Нурбану дбала про свою батьківщину — Венецію. Своїх чотирьох доньок вона видала заміж за видатних візирів. Це дуже підвищило її авторитет в країні. Есмахан Султан вийшла за візира Мехмета Соколлу, Гевхерхан Султан — за Пiяле Пашу, Шах Султан — за Чарбанджина Хасана Ефенді, Фатьма Султан — за Салихтара Алі Пашу.

Політику Нурбану вела провенеційську, тобто дуже антигенуезьку. Мурад завжди в правлінні опирався на матір, аж до її смерті. Померла вона в 1583 році. Ходили чутки, що Нурбану була отруєна генуезьким послом.

Похована з чоловіком в мечеті Айя-Софія.

Образ Нурбану в кіно[ред.ред. код]

В турецькому серіалі«Величне Століття. Роксолана» роль Нурбану Султан виконує акторка Мерве Болугур.


Історія Це незавершена стаття з історії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.

Примітки[ред.ред. код]