Нінхурсаг
Нінхурсаг 𒀭𒎏𒄯𒊕 | |
---|---|
![]() Аккадська циліндрічна печатка із зображенням богині родючості, можливо саме Нінхурсаг. | |
Божество в | Шумеро-аккадська міфологія ![]() |
Діти | Нінурта, Сін і Мардук ![]() |
![]() ![]() |
Нінхурсаг або Нінмах (від шумер. 𒀭𒎏𒄯𒊕 dnin-.ḫur.saŋ[1], «пані священної гори»), також відома як Кі, Дамгалнуна, Дамкіна та Нінхарсаг[2] — в ассирійській та вавилонській міфології богиня-мати, персоніфікація землі та дружина бога Енкі. Її основні асоціації пов'язані з горами, землею, родючістю, народженням, а також дикими та одомашненими тваринами. Її часто зображують як акушерку та божественну захисницю життя. Також з Нінхурсаг був спочатку невід'ємно пов'язаний верховний бог неба Ану, з яким вона породила бога повітря — Енліля, який відділив небо від землі[3][4].
Найпоширеніше ім'я богині, Нінхурсаг (𒀭𒎏𒄯𒊕), безпосередньо перекладається з шумерської як «пані священної гори». Термін складається з: 𒀭 – не читається, детермінатив на позначення божества; 𒎏 – nin, «пані» або «володарка»; та 𒄯𒊕 – ḫur.saŋ, «передгір'я» або «священна гора». Це ім'я, можливо, є прямим посиланням на її храм, Екур, що означає «Дім гірських глибин», розташований в Еріду[5][6][7].
Вважається, що початковою формою імені було Нінмах (𒀭𒎏𒈤[1]), тобто «велична пані» або «піднесена володарка»[8]. Наприклад, у шумерському міфі Lugale, або який також відомий як «Подвиги Нінурти», Нінурта звертається до своєї матері як Нінмах, але згодом дає їй нове ім'я – Нінхурсаг, щоб таким чином увічнити створення гір[9].
Вона також відома під іменами Дамгалнуна або Дамкіна. Ім'я Дамгалнуна перекладається як «велика дружина принца», причому «принц» неявно відноситься до Енкі. Клинописний знак 𒉣 у її імені конкретно відображає її зв'язок з містом Еріду, бо знак іноді використовувався на позначення цього міста[10].
Широкий архетип «богині-матері», з яким Нінхурсаг часто синкретизується, мав численні епітети. До них належать šassūru (Шассуру; «богиня утроби»)[11], ţābsūt ilī (Табсут ілі; «акушерка богів»[12]), «мати всіх дітей» та «мати богів». Інші імена, часто пов'язані з богинею-матір'ю або вважаються її альтернативними формами, включають Нінту («володарка народження» або «цариця (пологової) хатини»), Мамма/Мамі, Аруру та Белет-Ілі (аккадською «цариця богів»)[13]. В деяких текстах зустрічаються імена Дігірмах та Нінтур, хоча є тексти, де це різні божества[9].
Хоча коло обов'язків цієї богині не було чітко окреслено, і її культ у пізніші періоди історії Шумеру не мав широкого розповсюдження, в глибоку давнину царі й правителі називали її своєю матір'ю. Нінхурсаг, яка виступала під різними іменами — Нінту («пані, що дала життя»), Нінмах («висока пані») та іншими, — в найдавніших списках богів стоїть попереду Енкі. Мабуть, ця богиня спочатку звалася Кі (земля) і вважалася дружиною Ану (неба), вона була найдавнішим уособленням «богині-матері», прародительки всіх живих істот, покровителькою родючості й врожаїв. Вона — мати богів, і її риси виявляються в багатьох божествах жіночої статі. Нінхурсаг відіграє також надзвичайно важливу роль у створенні людини[14]. Пізніше її культ був витіснений культом Інанни[9].
- ↑ а б Oracc - a complete corpus of cuneiform (English) .
- ↑ Pagnoncelli, Matteo; Caro, Francesco De (14 вересня 2023). La storia perduta: un viaggio tra reperti e cataclismi (італ.). Youcanprint. ISBN 979-12-214-8881-4.
- ↑ Kurilo, Diego. The Sacred Tree In the Indo-European World (англ.). Sophia Lux.
- ↑ Lysir, Frater (30 липня 2024). Enzyklopädie des Hexentums - Die Göttinnen - TEIL II - Band 18: Paganismus, Wicca und Naturreligionen (нім.). neobooks. ISBN 978-3-7565-8532-8.
- ↑ Ninhursag (deity) | EBSCO Research Starters. www.ebsco.com (англ.). Процитовано 28 травня 2025.
- ↑ ROOTSHUNT. rootshunt.com. Процитовано 28 травня 2025.
- ↑ Thomson, Gary Arthur (4 листопада 2011). First Writers—The Sumerians: They Wrote on Clay (англ.). iUniverse. ISBN 978-1-4620-5985-0.
- ↑ Ninhursag - Deity - OMNIKA Mythology. omnika.org. Процитовано 28 травня 2025.
- ↑ а б в Asher-Greve, Julia M.; Westenholz, Joan Goodnick (2013). Goddesses in Context: On Divine Powers, Roles, Relationships and Gender in Mesopotamian Textual and Visual Sources. doi:10.5167/UZH-135436.
- ↑ Gods, Demons And Symbols Of Ancient Mesopotamia An Illustrated Dictionary.
- ↑ Gittlen, Barry M. (2002). Sacred Time, Sacred Place: Archaeology and the Religion of Israel (англ.). Pennsylvania State University Press. ISBN 978-1-57506-054-5.
- ↑ mplgmg (21 січня 2024). Ninhursag: Sumerian Goddess of Fertility. TRIDENT MYTH (амер.). Процитовано 28 травня 2025.
- ↑ Dalley, Stephanie, ред. (2000). Myths from Mesopotamia: creation, the flood, Gilgamesh, and others. Oxford world's classics (вид. Rev. ed). Oxford: Oxford Univ. Press. ISBN 978-0-19-283589-5.
- ↑ (рос.)ШУМЕР - СТРАНА СТРАЖЕЙ на YouTube