Дагон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дагон
Зображення
У шлюбі з Шалашd
Дитина Демарунd
Фігурує у Ханаанська релігія, фінікійська міфологіяd, угаритська міфологіяd, давня месопотамська релігіяd і мітологія
CMNS: Дагон у Вікісховищі
Бог-риба на ассирійській печатці

Дагон, Даґон, Даган, Даґан — семітське божество, особливо шановане в Ханаані. У філістимлян був головним богом. Судячи з імені, яке пов'язане зі словом івр. דָּגָן‎ — «збіжжя», початково бог, що дає їжу. Зображався у вигляді могутньої людини з риб'ячим хвостом замість ніг.

Опис[ред. | ред. код]

Вперше згадується в аккадських документах 23 століття до нашої ери як верховне божество правого берега середньої течії Євфрату. На сході, у Вавилонії, його ім'я вимовлялося як Даган, в Ханнані як Дагон. Храми Дагана були в головних містах середнього Євфрату — Марі та Тірці. Важливе значення культ Дагана мав у Вавилоні за часів Хамурапі.

Перші згадки про культ Дагона серед семітів Сирії та Ханаану містяться в документах 14-15 століть до нашої ери знайдених в Угариті. В угаритському епосі один з епітетів Ваала — «син Дагона». В ханаанців (ханааненян) Дагон певно ототожнювався з Ілем — «батьком богів». Філон з Бібла який в І столітті нашої ери склав опис фінікійських вірувань ототожнював Дагона з Хроносом — батьком грецьких богів. В Біблії Дагона пов'язували народною етимологією зі словом даг (риба) і описували напівлюдиною-напіврибою.

Див. також[ред. | ред. код]

Дагон — ім'я одного із головних демонів у телесеріалі «Надприродне». У трьох епізодах 12 сезону (2017 р.) цього персонажа зіграла акторка Алі Ан (англ. Ali Ahn).

Зустрічається в літературних творах Говарда Лавкрафта а також у комп'ютерній грі "Відьмак".