Інанна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Інанна (шумерською: Inannasumerianblack.png INA NA , аккад. Іштар DINGIR INANNA INANA) — в шумерській міфології та релігії — центральне жіноче божество. Спочатку Інанна вважалася покровителькою продовольства, була символом рясних врожаїв, богинею родючості і любові. При невідомих нам обставинах культ цієї богині витіснив в Уруці культ бога Ана. Зайнявши місце Ана, Інанна одночасно виконувала функції і богині перемоги, і богині врожаю, і богині правосуддя, була покровителькою сімейного життя і т. д. Інанна вважалася дочкою бога Місяця Нанна і богині Нінгаль — тобто, онукою Енліля і правнучкою Ана (хоча деякі міфи називають Інанну дочкою Ана). Згідно з міфами про Енмеркара, спочатку Інанна була богинею Аратти, однак пізніше її прихильністю став користуватися змагався з Араттою Урук.

На думку І. М. Дьяконова, ім'я Інанна — не шумерського походження, а відноситься до «бананових мов» — мов дошумерського населення Месопотамії.

Під 2-му тисячолітті до н. е. культ аккадскої Іштар широко поширилася серед хурритів, Мітаннійців, фінікійців (відповідає фінікійської Астарті).

Головне місце вшанування — Урук, де знаходився головний храм Інанни — Е-Ана.

Характер[ред.ред. код]

В її характеристиці підкреслюються дуже земні, людські, часто непривабливі риси. Вона підступна (опоює Енкі і обманом видобуває, так звані «ме» — соціальні, етичні, культурні, правові і ритуальні встановлення, які були створені богами), непостійна (міняє подружжя-коханих), зраджує свого чоловіка Думузі, відправивши його замість себе в підземне царство.


Сім таємних сил Інанни[ред.ред. код]

Інанна з'являлася скрізь, прикрашена сімома речами, що мають таємні сили:

  • Стрічка «Чарівність чола»
  • Знаки панування і суду
  • Намисто з лазуриту
  • Подвійна золота підвіска
  • Золоті зап'ястя
  • Сітка «До мене, чоловіки, до мене»
  • Пов'язка «Вбрання володарок»

Всі сім предметів таємних сил у неї забрав страж підземного царства Неті, коли Інанна спускалася в підземне царство до Ерешкігаль.

Смерть Інанни[ред.ред. код]

Інанна підійшла до храму з ляпіс-лазурі, де мешкала Ерешкігаль. Сторож Пекла Неті провів її через сім воріт, за кожними з яких Інанні довелося віддавати один зі своїх «предметів сили».

І в неї, коли ввійшла, Вінець Едена — Шугур, зняв з голови. «Що це, що?» "Змирись, Інанна, всесильні закони підземного світу! Інанна, під час підземних обрядів мовчи! "

І коли увійшла в другі ворота, Знаки панування і суду у неї відібрав. «Що це, що?» "Змирись, Інанна, всесильні закони підземного світу! Інанна, під час підземних обрядів мовчи! "

І коли ввійшла вона в треті ворота, Намисто блакитне з шиї зняв. «Що це, що?» "Змирись, Інанна, всесильні закони підземного світу! Інанна, під час підземних обрядів мовчи! "

І коли в четверті увійшла ворота, Подвійну підвіску з грудей її зняв. «Що це, що?» "Змирись, Інанна, всесильні закони підземного світу! Інанна, під час підземних обрядів мовчи! "

І коли в п'ятому увійшла ворота, Золоті зап'ястя з рук її зняв. «Що це, що?» "Змирись, Інанна, всесильні закони підземного світу! Інанна, під час підземних обрядів мовчи! "

І коли в шості увійшла ворота, Сітку «До мене, чоловік, до мене» з грудей її зняв. «Що це, що?» "Змирись, Інанна, всесильні закони підземного світу! Інанна, під час підземних обрядів мовчи! "

І коли в сьому увійшла ворота, Пов'язку, вбрання володарок, з стегон зняв. «Що це, що?» "Змирись, Інанна, всесильні закони підземного світу! Інанна, під час підземних обрядів мовчи! "

Зрештою, вона абсолютно гола постала перед Ерешкігаль і сімома суддями нижнього світу. Запідозривши сестру в нечистих намірах, Ерешкігаль спрямувала на неї свій убивчий погляд і Інанна перетворилась на труп, який потім підвісили на стовпі. Міфодрама «Сходження Інанни в Пекло»

Відродження Інанни[ред.ред. код]

Інанна і Думузі.

Далі в міфі відбувається відродження Інанни. На допомогу їй приходить бог Енкі. Взявши бруд з-під нігтів, він створив двох демонів — малого плакальника і блазня, які могли полегшити болі Ерешкігаль, яка страждає від родових мук (з відходом богині любові і родючості припинилися пологи на землі). У подяку демони просять оживити Інанну. Ерешкігаль погоджується, і богиня відроджується. Однак Інанна не могла піти з «Країни без повернення» без заміни. Вона повинна була знайти когось на землі замість себе. Повернувшись додому, Інанна була вражена тим, що її чоловік Думузі не тільки не сумує з приводу її смерті, а насолоджується життям у повній мірі. Інанна обрала його своїм заступником у підземному світі. Думузі намагався сховатися, але демони, що супроводжували Інанну на шляху додому, схопили його. Гештинанна, сестра Думузі, вирішила розділити долю брата. Кожні півроку Гештинанна займала місце Думузі. Коли Думузі возз'єднувався з Інанною, на землі наступала весна. У стародавньому Шумері раз на рік проходила урочиста церемонія, під час якої правитель кожного міста уособлював собою Думузи, а головна служителька культу виконувала роль Інанни. Вважалося, що ритуал священного шлюбу забезпечував країні родючість і багатство.

Джерело[ред.ред. код]