Одеський фунікулер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Одеський фунікулер
Одеський фунікулер
Одесский фуникулёр.jpg
Відкриття першої дільниці 8 червня 1902
Довжина, км 0,142
Кількість станцій 2
Час проїзду, хв. 2
Кількість вагонів у складі поїзда 1
Одеський фунікулер

Одéський фунікулéр — фунікулер в місті Одесі, що знаходиться поряд із Потьомкінськими сходами. Перший фунікулер в Україні (1902). Раніше — вагончики із зубчатою передачею, тепер — похилі ліфти.

Історія спорудження[ред. | ред. код]

Гігантські, нині Потьомкінські сходи, відкриті 1841 року, спочатку були швидше частиною архітектурного ансамблю, ніж використовувалися по прямому призначенню. Портовий робочий люд йшов в морський порт на роботу, в основному, з боку Пересипу або по спусках Військовому, Левашовському, Польському.

З часом кількість людей, що бажали потрапити в Одеський морський торговельний порт і на Приморську вулицю з центру міста, зросла.

Цьому сприяло відкриття залізничного сполучення з порту на Куяльницький лиман, куди, як згадував в книзі «Ни дня без строчки»(рос.) Юрій Олеша, «шел поезд, ведомый маленьким паровозом, который назывался паровиком. Маленький, бойко свистящий паровозик, пять-шесть зеленых вагонов…»(рос.) До того ж на Приморській вулиці поблизу порту відкрилася безліч «закладів теплих морських ванн», згаданих в «Записниках» Іллі Ільфа[1]: «Коли все в Одесі руйнуватиметься, морські ванни як і раніше сіятимуть і переливатимуться світлом. Одесити люблять морські ванни».

1880 року, враховуючи кон'юнктуру, була зроблена спроба створити концесію для створення рейкового підйомного шляху з пристані на бульвар, яка зазнала фіаско.

Ідея ця запрацювала у 1895 році, коли молодий інженер П'ятницький Н. К., випускник Петербурзького інституту інженерів шляхів сполучення, син директора Другої одеської гімназії, подав в міську Управу прохання про «надання йому споруди і експлуатації механічного підйомного шляху з Приморської вулиці на Приморський бульвар». Спокушена пропозицією П'ятницького, міська влада все ж таки оголосила конкурс через місцеві та столичні (Спб) газети.

Відгукнулася лише одна паризька фірма, що представила тільки ескізний проект, ніяк не прив'язаний до місцевості. По висновку відомого в місті інженера В. І. Зуєва, перевагу віддали П'ятницькому.

Впродовж 19001902 років спланували схил під трасу майбутнього фунікулера, уклали одноколійний рейковий шлях завдовжки близько ста метрів з роз'їздом посередині та перехідним містком над ним, побудували дерев'яний ажурний павільйон на бульварі, кам'яну будівлю з касою, пероном і конторою на Приморській вулиці, а поряд невелику електростанцію, зібрали і закріпили на тросах два доставлених з Парижу вагончики на 35 пасажирів кожен, встановили 300 гартівних ламп і дугових ліхтарів для освітлення дороги. Роботи були виконані під керівництвом інженера В. Я. Раковського.

Перший фунікулер 19021969[ред. | ред. код]

Перший одеський фунікулер та Потьомкінські сходи

Урочисте відкриття «підйомної дороги» відбулося 8 червня 1902 року.

Наступного дня вона прийняла перших пасажирів. Назва «фунікулер», що походить від латинського «фуникуліс» (гойдалки), прижилася багато пізніше.

«Фунікулер. Якщо в Одесі вимовити це слово, ніхто не зрозуміє, про що йде мова — затверджував Л. Утьосов у книзі „Спасибі, серце“, — його називають „підйомна машина“. Так одеситам здається коротшим і зрозумілішим. Вниз майже ніхто не їздить. Навіщо? Спуститися по сходах просто задоволення. Вгору теж не дуже багато охочих. Підйомна машина не „золота справа“».

За умовами контракту фунікулер повинен був перейти у власність міста в 1920 році. Революція розірвала контракт раніше. З 1919 року фунікулер був «на консервації», тобто поламаний. Знову він запрацював 20 вересня 1926 року, коли пійшов на спад занепад, породжений громадянською війною та французькою інтервенцією.

Зрозумілий і сьогодні дещо наївний пафос, з яким одеські «Вісті» повідомили про пуск фунікулера: «Город возрождается. Крошечные вагончики подъемки об этом говорят лучше всего. Она должна служить звеном своеобразной смычки рабочего города с его сердцем — портом» (рос.).

За весь час експлуатації до моменту другого пуску фунікулер жодного разу капітально не ремонтували, але всі його споруди, вузли, деталі і, що особливо важливо, троси, виготовлені на одеському канатному заводі, залишилися надійними. До 1941 року він продовжував справно працювати протягом шести літніх місяців щорічно, перевозячи на день до чотирьох тисяч пасажирів.

1941 року, удруге, зупинила фунікулер німецько-радянська війна.

У 1948 році газета «Труд» повідомила, що в Одесі «почалися роботи по відновленню фунікулера».

Ледве оговтавшись від війни, місто відновило фунікулер, який Валентин Катаєв зараховував до визначних пам'яток Одеси.

Через двадцять років, у 1969 році, фунікулер закрили.

Ескалатор 19701997[ред. | ред. код]

У 1970 році фунікулер замінили ескалатором. В останній рік існування СРСР ескалатор ще працював в обидві сторони. На самому початку 1990-х — вже тільки в одну, на підйом. Ескалатор на спуск поступово розбирали на запчастини, і так підтримували роботу хоч в одному напрямі. Остаточно ж він розвалився — в 1997 році.

Ескалатор був зручніший тим, що не треба було чекати у чергах вагончик. Вартість підйому чи спуску становила 3 копійки, як і у міському трамваї.

У Одеси на 35 років виявилася стертою ще одна люба риса міста, про яку із сумом згадували одесити.

«Вже давно немає двох вагончиків, що рухалися один одному назустріч, паралельно Потьомкінським сходам від пам'ятника дюку Рішельє і до входу в морський порт. Вагончики замінив ескалатор, позбавивши Приморський бульвар однієї з його прикмет». — констатував поет Всеволод Азаров в книзі спогадів «Вітри нашої молодості».

У книзі В. Галицького «Театр моєї юності» залишилася «мрія наша, наше жадання - фунікулер, на якому іноді нас катали вниз і вгору». Велика радянська енциклопедія під час відсутності фунікулера, заміненого ескалатором, повідомляла, що фунікулер в Одесі є.

І, напевно, це допомогло. У 2005 році Одеський фунікулер запрацював знову.

Сучасний фунікулер, з 2005 року[ред. | ред. код]

У 1998 році міська влада вирішила побудувати на Потьомкінських сходах новий фунікулер за принципом похилих ліфтів і виділила гроші. Вийшов довгобуд тривалістю у вісім років.

Урочисте відкриття відродженого фунікулера на два вагончики на десять місць відбулося 2 вересня 2005 року в двісті одинадцятий день народження Одеси. Проїзд у фунікулері на той час коштував — 0,50 .

З 1 листопада 2011 року вартість проїзду у фунікулері — 1,50 [2].

З 1 червня 2015 року вартість проїзду становила 2,00 [3].

У зв'язку з проведенням ремонтно-реставраційних робіт пам'ятника архітектури «Приморські (Гігантські, Бульварні, Потьомкінські) сходи» на Приморському бульварі у м. Одесі з з 20 травня по 28 серпня 2016 року, планувалося припинити експлуатацію Одеського фунікулера[4], але новим розпорядженням Одеського міського голови дату тимчасового припинення експлуатації Одеського фунікулера перенесено з 28 серпня на 30 грудня 2016 року[5].

З 1 жовтня 2016 року вартість проїзду у фунікулері становила 3,00 [6]. З 1 грудня 2018 року вартість проїзду становить 5,00 [7].

Галерея[ред. | ред. код]

Факти[ред. | ред. код]

28 квітня 2015 року дівчина намагалась угнати фунікулер, але спроба була невдалою[8].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Ильф Илья Арнольдонович: Записные книжки. Архів оригіналу за 12 жовтень 2007. Процитовано 10 серпень 2007. 
  2. Рішення виконавчого комітету Одеської міської ради № 634 від 27.10.2011 року «Про встановлення тарифів на перевезення пасажирів міським електричним транспортом (трамвай, тролейбус) та фунікулером»
  3. Рішення виконавчого комітету Одеської міської ради № 123 від 30.04.2015 р. «Про встановлення тарифів за разове перевезення одного пасажира міським електричним транспортом (трамваєм та тролейбусом) та фунікулером»
  4. Розпорядження Одеського міського голови № 455 від 19.05.2016 р. «Про тимчасове припинення експлуатації Одеського фунікулера на Приморському бульварі у м. Одесі» // Офіційний сайт Одеської міської ради, 2016-05-26
  5. Розпорядження Одеського міського голови № 958 від 26.09.2016 р. «Про внесення змін до розпорядження міського голови від 19 травня 2016 року № 455 «Про тимчасове припинення експлуатації Одеського фунікулера на Приморському бульварі у м. Одесі» // Офіційний сайт Одеської міської ради, 2016-05-26
  6. Рішення виконавчого комітету Одеської міської ради № 284 від 29.09.2016 року «Про встановлення тарифів за разове перевезення одного пасажира міським електричним транспортом (трамваєм та тролейбусом) та фунікулером»
  7. Рішення виконавчого комітету Одеської міської ради № 516 від 29.11.2018 року «Про встановлення тарифів на перевезення пасажирів міським електричним транспортом (трамвай, тролейбус) та фунікулером»
  8. Одесситка угнала вагончик фуникулера // «Известия», 2015-04-29 (рос.)

Джерела та посилання[ред. | ред. код]