Одеський трамвай

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Одеський трамвай
Лето2019 325.jpg
Опис
Країна  Україна
Місто  Одеса
Дата відкриття 20 липня 1880 (кінний),
23 червня 1881 (паровий)[1];
електричний — 22 серпня 1907 (трамвай селища Люстдорф);
24 вересня 1910 (місто)
Оператор КП «Одесміськелектротранс»
Вартість проїзду 5,00 з 1 грудня 2018
Річний пасажиропотік 74,543 млн. (липень 2019) https://traffic.od.ua/news/eltransua/1218164
Сайт oget.od.ua
Маршрутна мережа
Кількість маршрутів 24 (01.01.2017)[2]
Довжина мережі 197,3 км (01.01.2017)[2]
Рухомий склад
Кількість вагонів 228 пасажирських, 25 службових (01.01.2017)[3]
Основні типи рухомого складу Tatra T3, Tatra T6B5, К1, Татра Т3R.P, К1М, T3 КВП Од, К3R-N-Од Odissey Max
Кількість депо 2
Технічні дані
Ширина колії 1524 мм
Тип живлення контактна мережа
Електрифікація 550 В
Схема маршрутів

Tram-ua-odesa.jpg

CMNS: Одеський трамвай на Вікісховищі

Одéський трамвáй — трамвайна система, один з видів громадського транспорту Одеси. Місто обслуговують 19 регулярних та 5 нерегулярних трамвайних маршрутів. Трамвайна мережа проходить по магістральних вулицях центру міста, а також надає зручне сполучення з не дуже віддаленими районами міста, такими як Молдаванка, Пересип, Малий і Середній Фонтан, і більш далекими, як:

 • на півдні: Ближні Млини, Черемушки, Великий Фонтан, Таїрове, а також заміський Люстдорф (№ 3, 10, 11, 13, 14, 17, 18, 19, 26, 27, 31);
 • на заході: Слобідка, Дальні Млини, Хаджибей і Усатове (№ 12, 15, 20, 21, 22);
 • на півночі: віддалене селище Котовського, далі район заводу Центроліт (№ 1, 6, 7, 8).

Історія[ред. | ред. код]

Перший електричний Люстдорфський трамвай, початок роботи 1907 рік
Схема трамвайних маршрутів (2013)

З лютого 2017 року в Одесі здійснювався проект з перетворення звичайних трамвайних ліній в осьовий маршрут швидкісного трамвая «Північ—Південь» від вулиці Паустовського до Люстдорфа[4], а вже 20 квітня 2017 року цей проект був презентований, втілення якого дасть можливість доїхати з селища Котовського або житлового масиву Таїрова до центру міста за 20-30 хвилин, а через все місто — за 40-50 хвилин. Для порівняння, зараз трамвай з селища Котовського до Пересипського моста йде 40-45 хвилин, а автобуси по наскрізним маршрутам через все місто йдуть понад півтори години. Середню маршрутну швидкість руху трамваїв (з урахуванням зупинок, світлофорів та інших факторів) передбачається підняти з нинішніх 17 км/год. до 22,5 км/год. Діючий норматив, при якому звичайний трамвай перетворюється в швидкісний складає 22 км/год[5].

Трамвайний парк Одеси у 2018 році продовжив оновлюватись за рахунок виробництва нових трамваїв силами вагоноремонтних майстерень КП КП «Одесміськелектротранс». Чисто формально, виробництво трамваїв на основі нових кузовів, сучасної системи управління тяговим електроприводом і капітально відновлених візків називається «капітально-відновлювальним ремонтом з продовженням терміну експлуатації і заміною кузова». Скорочення від цього формулювання — КВП є елементом назви нової моделі трамвая — «Т3 КВП Од». У Чехії подібне виготовлення трамваїв називають «паперової модернізацією». Виготовлення трамваїв силами КП «Одесміськелектротранс» стартувало у 2016 році. Кузови трамвайних випускають на заводі «Будмаш» в Калуші. Київська фірма «Політехносервіс» комплектує їх системою управління тяговим електроприводом і статичним перетворювачем і поставляє для остаточного складання в вагонно-ремонтні майстерні КП «Одесміськелектротранс», де проводять остаточну збірку трамваїв. При цьому виробництві використовуються в основному українські комплектуючі. Що до візків, то їх капітально відновлюють в «Одесміськелектротранс». В результаті виходить практично новий трамвай з частково-низьким рівнем підлоги — так званий «Коритопол», який практично нічим не поступається українському трамваю К-1М, однак коштує значно дешевше. Якщо порівнювати вартість трамвая Т3 КВП Од з новим трисекційним «Електрон T3L44», який, між іншим, може перевозити практично стільки ж пасажирів, то одеський трамвай коштує в п'ять разів дешевше. У 2018 році силами КП «Одесгоредектротранс» було побудовано 6 нових трамваїв Т3 КВП Од, крім того з'явився трамвай зі спеціальним одеським дизайном. Для того, щоб вибрати його назву було оголошено конкурс, в якому перемогла назва «Одіссей». Перший вагон Т3 КВП Од «Одіссей» був представлений одеситам у вересні 2018 року. До кінця осені тривала його сертифікація, і вже в листопаді він вийшов на лінію для роботи з пасажирами. У виготовленні деталей екстер'єру та інтер'єру нового трамвая «Одіссей» взяла участь дніпровська фірма «МДС»[6].

Восени 2018 року Міністерство інфраструктури України дало дозвіл на виділення Одесі кредиту ЄБРР на магістральну трамвайну лінію «Північ — Південь»[7]. В рамках реалізації цього проекту запланована закупівля 37 зчленованих нових трамвайних вагоні з низькою підлогою. Можливо, що їх виробництво буде частково локалізовано в Одесі[8]. Крім закупівлі нових трамваїв за кредитні кошти, в Одесі і надалі власними силами будуються трамваї у вагонно-ремонтних майстернях «Одесміськелектротранс» трамваї Т3 КВП Од «Одіссей». Вже у 2019 році планується виробництво сучасних багатосекційних трамваїв за чеськими проектами[9]. 14 вересня 2019-го року було представлено перший багатосекційний трамвай Одеси K3R-N-Од "Одіссей Макс", який буде працювати на маршруті №26 до запуску маршруту Північ-Південь.

У вересні 2019 року ЄБРР виділив Одесі кредит у розмірі 47 млн ​​євро для будівництва швидкісного триваю. На ці кошти буде закуплено 16 багатосекційних трамваїв і 21 трамвай довжиною не менше 20 метрів. Також будівництво швидкісного трамвайного сполучення передбачає заміну рейок і тягових підстанцій. Терміни реалізації – до 5 років.[10]

Маршрути[ред. | ред. код]

З назвами усіх зупинок одеського трамваю згідно паспортів маршрутів та записами аудіоінформатора можна детально ознайомитися за посиланням: http://www.oget.od.ua/ru/catalog/informaciyadlyapassazhirov/nazvazupinoknamarshrutahmstaodesa/naymenuvannyazupinoknatramvaynihmarshrutahmstaodesi/

Перелік трамвайних маршрутів в місті Одеса
Регулярні діючі маршрути[11]
Маршрут руху Схема маршруту Примітки
1 Міст Пересип — вул. Миколи Плигуна — пров. Кравцова– Цукровий завод — завод «Сільгоспмашин» —завод «Червоної Гвардії»(на вимогу) — М'ясокомбінат (на вимогу) — Ярмарковий базар — вул. 7-а Пересипська — Агаровий завод (на вимогу) — Фабрика нетканих матеріалів — М'ясопереробний завод — пров. Векслера — станція Одеса-Сортувальна — Лузанівка — Проспект Добровольського/Миколаївська дорога — вул. Кишинівська — вул. 10-а лінія — вул. Марсельська — Торгівельний центр — вул. Заболотного — вул. Затонського — вул. Генерала Бочарова — вул. Махачкалинська — вул. Паустовського — Міський холодильник (на вимогу) — Автопідприємство (на вимогу)— АТП (на вимогу)  — Підстанція «Центроліт» — Поліклініка — Завод «Центроліт» До 2015 року курсував до Лузанівки
3 Херсонський сквер — узвіз Марінеско — вул. Софіївська — вул. Преображенська  — ринок «Привоз» — Залізничний вокзал — КП «ОМЕТ» — завод «Стальканат» — вул. Чернишевського — 2-е кладовище — Католицьке кладовище(на вимогу) — вул. Бреуса — 1-а станція Люстдорфської дороги — Південно-Західний масив — пл. Толбухіна — 3-я станція Люстдорфської дороги — 4-а станція Люстдорфської дороги(Новий Люстдорф) — 5-а станція Люстдорфської дороги — ТЦ «Вузівський» — 6-а станція Люстдорфської дороги — Школа — 7-а станція Люстдорфської дороги — пров. Чорноморський — 8-а станція Люстдорфської дороги — вул. Офіцерська — 9-а станція Люстдорфської дороги — 10-а станція Люстдорфської дороги — вул. Архітекторська — Дитяча лікарня — 11-а станція Люстдорфської дороги — вул. Сонячна — Червоний Хутiр — 13-а станція Люстдорфської дороги — 14-а станція Люстдорфської дороги — КСП «Нива» — 15-а станція Люстдорфської дороги — пров. Піонерський — Люстдорф Тимчасово курсував за маршрутом «Люстдорф — Вул. Пастера», через реконструкцію вул. Преображенської. З 29 липня 2018 курсує за попередньою схемою руху[12].
5 Автовокзал — Аркадія
7 Міст Пересип — вул. Миколи Плигуна — пров. Кравцова — Цукровий завод — завод Сільгоспмашин» — завод «Червоної Гвардії»(на вимогу)  — М'ясокомбінат (на вимогу) — Ярмарковий базар — вул. 7-а Пересипська — Агаровий завод (на вимогу) — Фабрика нетканих матеріалів – М'ясопереробний завод — пров. Векслера — станція Одеса-Сортувальна — Лузанівка — Проспект Добровольського/Миколаївська дорога— вул. Кишинівська — вул. 10-а лінія — вул. Марсельська — Торгівельний центр — вул. Заболотного — вул. Затонського — вул. Генерала Бочарова — вул. Махачкалинська — вул. Паустовського- Таврія В.
10 Тираспольська пл. — вул. І. Рабіна
11 Залізничний вокзал — ринок Привоз— вул. Преображенська — вул. Адмірала Лазарева — Олексіївська пл. До 2008 року курсував до Іванівського шляхопроводу
12 Слобідський ринок — вул. Маловського — вул. Балківська — узвіз Маринеско — вул. Софіївська — вул. Преображенська — вул. Адмірала Лазарева — Олексіївська пл. З 5 квітня 2018 по 28 липня 2018 року маршрут був подовжений до Лузанівки[13]. Тимчасово курсує від Слобідського ринку до Херсонського скверу у зв'язку з ремонтом узвоза Маринеска. Від Тираспольскої площі до Олексіївської площі замінений маршрутом №15.
13 ж/м Шкільний — Залізничний вокзал
15 Слобідський ринок — вул. Яші Гордієнка — вул. Вєтрогонова — вул. Рачкова — вул. Балківська — вул. Скісна — вул. Сєрова — вул. Старопортофранківська — вул. Дворянська — вул. Льва Толстого — Тираспольська пл. У зворотньому напрямку після зупинки вул. Балківська — пров. Стаханівський — вул. Рачкова — Дитяча лікарня — Міська лікарня №11 — Хлібзавод — вул. Яші Гордієнка — Слобідський ринок Тимчасово подовжен до Олексіївської площі в якості заміни маршруту №12 у зв'язку з ремонтом узвоза Маринеска.
18 Куликове поле — 16-та станція Великого Фонтана
19 Меморіал 411 батарея — 16-та станція Великого Фонтана Одноколійна лінія, обслуговується 1 вагоном.
20 Міст Пересип — Хаджибейський лиман На лінії працює 2 вагони
21 Застава-2 — Тираспольська пл. Виконує основне навантаження після ліквідації маршруту № 4
22 Слобідський ринок — Лузанівка Маршрут працює тільки влітку.
26 Залізничний вокзал — 11-та станція Люстдорфської дороги Маршрут працює тільки у пікові години . На маршруті працює до 3-х вагонів.
27 Рибний порт — Залізничний вокзал Обслуговується 6 вагонами. Також працює вночі за скороченою трасою.
28 ЦПКіВ ім. Шевченка — вул. Пастера
Cкасовані та нерегулярні маршрути
2 вул. Пантелеймонівська — вул. Велика Арнаутська — вул. Успенська — Тираспольський майдан — вул. Грецька — вул. Щепкіна — вул. Торгова — вул. Ольгіївська — вул. Приморська — Херсонський сквер Маршрут-привид. Іноді використовується для паркових рейсів в депо № 1 при русі від пл. Тираспольскої
4 Херсонський сквер — вул. Приморська — вул. Ольгіївська — вул. Торгова — вул. Щепкіна — вул. Грецька — пл. Тираспольська — вул. Тираспольська — вул. Преображенська — вул. Катерининська — Залізничний вокзал — вул. Канатна — Музкомедія — вул. Пироговська — просп. Гагаріна — вул. Довженка — Інститут Філатова — Санаторій «Аркадія» — Санаторій ім. Чкалова — Санаторій «Росія» — Міжрейсова база моряків — Площа 10-го квітня — Турбаза — Аркадія Тимчасово скасованний через реконструкцію вул. Преображенської.
4 Парк Шевченка — вул. Канатна — вул. Пушкінська — вул. Катерининська — вул. Преображенська — вул. Старопортофранківська — вул. М'ясоїдівська — вул. Прохорівська — вул. Степова — вул. Балківська — вул. Колонічна — вул. Бугаївська — Одеса-Застава-2 Скасований 2005 року
6 Міст Пересип — вул. Церковна — вул. Плигуна — ЗАТ «ОЦК» — завод «Сільгоспмаш» — ВАТ «Червона Гвардія» — ВАТ «Одеський м'ясокомбінат» — Ярмаркова площа — вул. 7-а Пересипська — Агаровий завод — М'ясопереробний завод —пров. Векслера — ст. Сортувальна — Лузанівка Вкорочений варіант маршруту № 7. Нічний, працює з 00:47 до 07:54 ранку.
8 Лузанівка — вул. Паустовського Маршрут працює тільки влітку. Раніше було відгалуження по Дніпровській дорозі, яке було ліквідовано і маршрут був закритий. Пізніше маршрут № 8 відновлений у сучасному вигляді
9 Міст Пересип — Завод «Центроліт» Скасований у 1997 році, замінений у 2015 році на маршрут № 1
14 вул. І. Рабіна — Залізничний вокзал Вкорочений варіант маршруту № 10. Іноді працює в години-пік, але частіше використовується для «паркових» рейсів маршруту № 10
16 Куликове поле — 6-та станція Великого Фонтана Маршрут-привид
17 Куликове поле — 11-та станція Великого Фонтана Два рейси вночі: відправлення від станції Куликове поле о 02:01 та 02:57; відправлення від 11-тої станції Великого Фонтану о 02:27 та 03:23
22 Слобідський ринок — Лузанівка — вул. Паустовського Маршрут працює тільки влітку
23 Автовокзал — 6-та станція Великого Фонтана До 1965 року проходив зовсім іншою лінією. У сучасному вигляді існує з 2012 року. Закритий у 2013 році
29 Люстдорф — 11-та станція Люстдорфської дороги Маршрут-привид
30 Міст Пересип — Іванівський шляхопровід Закритий у 2008 році
31 Люстдорф — Залізничний вокзал Нічний, працює з 00:40 до 03:50

З 18 серпня по 28 вересня 2018 року на 5-й станції Великого Фонтану тривали ремонтні роботи, що послужило причиною тимчасової зупинки трамвайних маршрутів № 18 та 19. На цій ділянці укладені плити для безшпальної основи трамвайних колій за технологією BKV[14]. 29 вересня 2018 року відновлено рух трамвайних маршрутів № 18 і 19 за звичайним маршрутом[15].

Триває розробка схеми руху безпересадкового маршруту «Північ — Південь» від селища Котовського до житлового масиву Таїрова (від вулиці Паустовського до 11-ї станції Люстдорфської дороги). Орієнтовні терміни запуску маршруту планувалося до вересня 2018 року. На маршруті будуть запущені існуючі в місті трамвайні вагони.

Рухомий склад[ред. | ред. код]

Tatra T6B5 № 7001
К1 № 7011

Станом на початок 2007 року на лініях працювало близько 250 вагонів Tatra T3, з яких модернізовано близько вісімдесяти і ще близько п'ятдесяти вагонів можуть бути відремонтовані або відновлені.

У 2006 році почалася поставка вагонів К-1, вироблених на дніпровському заводі Південмаш.

Також в Одесі є вагон псевдо-«Нівель» на базі МТВ-82, один вагон Tatra T6B5.

7 липня 2017 року з вагоноремонтних майстерень КП «Одесміськелектротранс» на Олексіївській площі був презентований новий трамвай T3 КВП Од (№ 5015). Це перший з 10 вагонів, запланованих до збирання у 2017 році. Зовні він не відрізняється від шести своїх попередників, зібраних на підприємстві на протязі 2015—2016 рр.[16]

Вартість проїзду[ред. | ред. код]

Вартість проїзду в міському електротранспорті Одеси встановлюється на підставі рішення виконавчого комітету Одеської міської ради.

Динаміка зростання вартості проїзду в міському електротранспорті
Дата встановлення
тарифу
Вартість проїзду, Підстава
1 грудня 2008 1,00 [17]
1 липня 2011 1,25 [18]
1 листопада 2011 1,50 [19]
1 червня 2015 2,00 [20]
1 жовтня 2016 3,00 [21]
1 грудня 2018 5,00 [22]

Депо і вагонне господарство[ред. | ред. код]

Трамвай К-1М, який прибув до міста 18 грудня 2015 року. Перший низькопідлоговий трамвай в Одесі

Система обслуговується двома депо.

Депо № 1[ред. | ред. код]

Розташоване по вулиці Водопровідній, 1, біля залізничного вокзалу. За часів СРСР називалося депо ім. Леніна.

 • Обслуговує маршрути № 2 (скорочені рейси до депо з інших маршрутів), 3, 5, 10, 11, 13, 14, 16, 17, 18, 19, 26, 27, 28, 31.
 • До нього приписані вагони з бортовими номерами 2945 … 3155, з 4001 … 4046,4048, Татра-Юг 7001, а також К1. Крім того, після перерозподілу господарства в депо № 1 виявилися деякі вагони, передані з депо № 2, а вагони 2967 і 2996, що спочатку були на балансі депо № 1, після модернізації були передані в депо № 2.
 • Було перешите з вузької на широку колію 1934 року. На початку 1950-х років це було єдине ширококолійне депо.
 • Один з десяти трамваїв Т3А №7151 на Преображенській вулиці. Вагон було придбано в місті Рига у 2015-му. Всі 10 трамваїв цієї моделі обслуговуються в депо №1.
  Всі нові трамвайні вагони потрапляють до депо № 1.

Депо № 2 «Слобідка»[ред. | ред. код]

Вагон №4049 на зупинці "Лузанівка". Один з останніх трамваїв, який пройшов модернізацію з встановленням транзисторної системи керування Cegelec TV-Progress.
Перший низькопідлоговий трамвай Одеського виробництва Т3 КВП-Од №2966 на кінцевій станції "Чорноморського козацтва", "Пересипський міст", який працює на маршруті №7 з червня 2016-го року.

Розташоване на вул. Парковій на Слобідці (західна околиця). За часів СРСР називалося «Жовтневе».Обслуговувало маршрути № 1, 6, 7, 8, 12, 15, 20, 21, 22.До нього були приписані вагони з бортовими номерами 3156 … 3339, з 4047 … 4089, з 5001 … 5020, проте в квітні 2004 р. з цих номерних запасів деякі трамвайні вагони були передані до депо № 1. У 2006 році після модернізації з депо № 1 до депо № 2 були передані вагони 2967 і 2996.1953 року перешите з вузької колії на широку. У листопаді 2012 року було перепрофільовано у вагоноремонтну майстерню. З 2014-го року знову перепрофільоване у ремонтно-експлуатаційне і обслуговує маршрути Слобідки та селища Котовського.Весняний трамвай Т3 КВП-Од №5008 на проспекті Добровольського прямує у напрямку Пересипського мосту.


Трамвай Т3 №4064 після відновлювального ремонту та фарбування.Депо № 3[ред. | ред. код]

Одеські трамваї на території депо №3. Зараз у депо виконують роботи з середнього та капітального ремонту вагонів T3R.P, K1, а також збирають трамваї Т3 КВП-Од. Крім того, на території ВРМ виконують фарбування рухомого складу згідно єдиного стандарту.

Тривалий час депо № 3, яке розташоване поблизу залізничної станції Одеса-Товарна, обслуговувало і пасажирські маршрути. До його закриття всі вагони з номерами 4001 … 4089 містилися там. Приблизно у 1996 році воно було переобладнано в депо служби колії і зараз обслуговує тільки службові вагони. До 1996 року депо служби колії знаходилося поряд з Пересипською кінцевою. Також на площах колишнього депо № 3 організовано вагоноремонтні майстерні замість закритого у 1999 році ВАРЗ, що знаходився на вулиці Водопровідній. З вересня 2018-го на території депо діє новий музей міського електротранспорту замість музею на вулиці Водопровідна.

В культурі[ред. | ред. код]

Про трамвай на студії «Укртелефільм» знято фільм «Одеський трамвай» (1968, режисер — Євген Ульшин).

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Історія одеського трамвая. Архів оригіналу за 2013-07-04. Процитовано 2010-08-06. 
 2. а б Об'єкти міського електротранспорту України станом на 01.01.2017 // Корпорація «Укрелектротранс».
 3. Інвентарний парк трамвайних вагонів по містах України на 01.01.2017 з аналізом його змін за 2016 рік // Корпорація «Укрелектротранс».
 4. Швидкісний трамвай в Одесі стане транспортної віссю міста (фото) // Южный курьер. 10 лютого 2017 (рос.)
 5. В Одесі презентували проект швидкісного трамвая, який з'єднає місто по осі «Північ—Південь» (фото) // Пасажирський транспорт. 20 квітня 2017 (рос.)
 6. Як Одеса в 2018 році оновлювала громадський транспорт // Пасажирський транспорт. 28 грудня 2018 (рос.)
 7. Одеський виконком затвердив кредит на 49 мільйонів євро на трамвай «Північ — Південь» // Пасажирський транспорт. 30 серпня 2018 (рос.)
 8. Для Одеси будуть закуповувати 37 низькопольних трамваїв за європейським кредиту // Пасажирський транспорт. 13 вересня 2018 (рос.)
 9. В Одесі планують почати виробництво трамваїв по чеськими проектами // Пасажирський транспорт. 9 серпня 2018 (рос.)
 10. В Одесі з’явиться швидкісний трамвай. https://uprom.info/. Національний промисловий портал. 2019-09-04. Процитовано 5 вересня 2019. 
 11. Постійно діючі маршрути (рос.)
 12. Одеську трамваї повертаються на попередні маршрути по вулиціПреображенській з 29 липня 2018 року // Південний кур'єр, 27 липня 2018 (рос.)
 13. В Одессе удлиняют трамвайный маршрут со Слободки до Лузанівки
 14. Як в Одесі проходить ремонт трамвайних колій на 5-му Фонтані (фото) // Південний кур'єр, 28 серпня 2018 {{ref-ru}
 15. Трамваї в Одесі знову пішли на Великий Фонтан і Дачу Ковалевського (фото) // Пасажирський транспорт, 29 вересня 2018 {{ref-ru}
 16. В Одесі збудували черговий новий трамвай T3UA-3 «Каштан» із запланованих на 2017 рік (фото), // Пасажирський транспорт, 08 липня 2017 (рос.)
 17. Рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 11.12.2008 № 1383 «Про тарифи КП «Одесміськелектротранс» на перевезення пасажирів по проїзним квиткам у міському електротранспорті»
 18. Рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 31.05.2011 № 359 «Про встановлення тарифів на перевезення пасажирів міським електричним транспортом (трамваєм та тролейбусом)»
 19. Рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 27.10.2011 № 634 «Про встановлення тарифів на перевезення пасажирів міським електричним транспортом (трамвай, тролейбус) та фунікулером»
 20. Рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 30.04.2015 № 123 «Про встановлення тарифів за разове перевезення одного пасажира міським електричним транспортом (трамваєм та тролейбусом) та фунікулером»
 21. Рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 29.09.2016 № 284 «Про встановлення тарифів за разове перевезення одного пасажира міським електричним транспортом (трамваєм та тролейбусом) та фунікулером»
 22. Рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 29.11.2018 № 516 «Про встановлення тарифів на перевезення пасажирів міським електричним транспортом (трамвай, тролейбус) та фунікулером»

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]