Орли (сотня УПА)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сотня УПА «Орли»
Країна Flag of Ukraine.svg Українська держава (1941)
Належність UPA-Zaslugy1.png УПА
Чисельність Сотня
У складі ВО-3 «Лисоня»

Сотня «Орли» — загін УПА, що входив до складу ВО-3 «Лисоня».

Бойовий шлях[ред. | ред. код]

Першим сотенним загону був Г.Дуда з Вербова, з-під Бережан. З цього села був також чотовий Г.Лужецький, стрільці Г.Бездух, С.Бездух, А.Кондрат, С.Кондрат, В.Семчишин, П.Трембіта, П.Турчин. Це факт підтверджує думку, що формування сотні мало місце в районі сіл Бережани, Підгайці, Рогатин.

Після невдалого бою біля Кліщівної, Рогатин, сотенним загону став «Коц». Під його керуванням сотня «Орли» здійснила 11 серпня 1944 р. засідку на дорозі Тростянець-Бережани, в результаті якої було знищено 6 і поранено 10 більшовицьких окупантів. Сама сотня втрат у цьому бою не зазнала. 16 серпня 1944 р. чота сотні «Орли» і сотня «Сірі Вовки» під командуванням курінного «Бистрого» (П. Хамчук?) розігнала батальйон стрибків в Пановичах, Підгаєцького району. 1-го листопада 1944 р. сотня «Орли» вела оборонний бій з загонами НКВД в присілку Жолоби с. Слов'ятин, Підгаєцького району. Було знищеноо 36 і поранено близько 20 вояків НКВС. При цьому сотня втратила 6 вбитими, 3 пораненими. З 8-го по 29-те листопада 1944 р. в складі куреня сотні «Орли» та «Сірі Вовки» провели рейд на Буковину: Підгаєцький, Монастириський, Золотий Потік, Заліщицький райони. В результаті цього рейду було ліквідовано заставу й вбито командира спецвідділу з Чернівців. 4 грудня сотня здійснила напад на урядові заклади районного центру Тисмениця.

12 березня 1945 р. «Коц» з загоном з 12 осіб були оточені силами НКВС на лісничівці «Шваївка» в Кобиловолоках, Теребовлянський район й загинули у вогні після одногодинного бою. Хтось зрадив їх місцерозташування й у бою загинуло 14 бійців сотні (крім 12-ти в палаючому лісничівці ще два зовнішні охоронці), в той час як втрати більшовиків склали 45 убитими. В селі вважають, що це був спецзагін з сотні «Орли», який мав відійти у Карпати.

В липні 1999 було виготовлено металевий хрест, що мали встановити у Кобиловолоках на місці трагедії. Хлопців поховали в селі Тудорові. Загиблі бійці мали псевда: «Зенко», «Корінь», «Сокіл», «Богдан», «Кінь», «Ігор», і всі були з-під Рогатина.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]