Чота

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Стандартне умовне позначення чоти NATO

Чота́ або Взвод (англ. Platoon) — військове формування, тактичний підрозділ, що входить до складу роти, батареї. Окремі чоти можуть знаходитися також за самостійними штатами в складі батальйону, дивізіону, полку або бригади, і навіть управлінь, установ тощо.

Вперше чоти були створені наприкінці XVII століття в піхоті й кінноті, а потім в артилерії, як складова частина роти, ескадрону та батареї. У подальшому, з появою нових родів військ (танкових, повітряно-десантних) і розвитком спеціальних військ (інженерних, зв'язку, залізничних та інших), чоти ввійшли й до їх організаційної структури.

На початку XXI століття чотні структури існують у всіх родах військ і спеціальних військах, а також у частинах і підрозділах забезпечення й обслуговування збройних сил більшості держав світу. Залежно від призначення та складу існують чоти: мотострілецькі, механізовані, мотопіхотні, піхотні, парашутно-десантні, танкові, артилерійські, мінометні, протитанкові, розвідувальні, саперні, зв'язку, управління, комендантські, регулювання, медико-санітарні, підвозу боєприпасів, господарські, ремонтні, постачання, матеріального забезпечення, обслуговування тощо.

Організаційно чота залежно від її призначення, включає декілька відділень, секцій або команд (обслуг, екіпажів, груп). Очолюється командиром, який призначається з числа молодших офіцерів, унтер-офіцерів, ворент-офіцерів, прапорщиків, а іноді й сержантів.

Чисельність чоти в більшості армій світу — 10-36 військовослужбовців, залежно від військових традицій країни, роду військ і функціонального призначення.

Див. також[ред. | ред. код]

Збройні сили України[ред. | ред. код]

Згідно статуту використовується термін взвод.

Історія використання терміну[ред. | ред. код]

В Сербії чета відповідає роті.

Від сербського слова чети походить четники.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Бойовий правильник піхоти ч. 3: Чота Передрук видання УПА Військове видавництво при Закордонному Представництві УГВР
  • С. Ф. Хмель Українська партизанка (з крайових матеріалів); «Шлях Перемоги», Львів 1993.