Оружейна палата (Москва)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Координати: 55°44′58″ пн. ш. 37°36′47″ сх. д. / 55.7495139° пн. ш. 37.6133056° сх. д. / 55.7495139; 37.6133056

Оружейна палата

Оружейна палата або Збройова палата (рос. Оружейная палата) — найстаріший в Росії державний музей декоративно-ужиткового мистецтва.

Розташування[ред. | ред. код]

Kremlin Armoury interior 03 by shakko.jpg

Оружейна палата розташована в Москві на території Кремля в будинку, який був зведений у 1851 році за проектом архітектора Костянтина Тона.

Експонати[ред. | ред. код]

Kremlin Armoury interior 02 by shakko.jpg

Оружейна палата має велику колекцію старовинної зброї XIII — XVIII століть, колекції золотого і срібного посуду, тканин і одягу XIV — XIX століть, дари іноземних послів, речі царського і князівського побуту, ювелірні вироби.

В Оружейній палаті також експонуються роботи російських зброярів: Василя Карцева, Григорія Вяткіна та інших, золотарів: Івана Попова, Гаврили Овдокимова та інших.

Московська Оружейна палата зберігає чимало речей, пов'язаних з діяльністю українських гетьманів, зокрема гармата «Лев» 1705 р., створена Карпом Балашевичем коштом Івана Мазепи. Гармата стоїть перед будинком Оружейної палати неподалік Троїцької брами Кремля.

Історія[ред. | ред. код]

Вперше Оружейна палата згадується 1547 року в літописах як сховище зброї. У 1640 до оружейної палати увійшла іконописна, а в 1683 — живописна палати. З другої половини XVII століття тут стали навчати художнім ремеслам і живопису. В ній працювали живописці: Симон Ушаков, Йосип Владимиров та інші, гравери: Леонтій Бунін, Олексій Зубов, Афанасій Трухменський.

На початку XVIII століття живописну школу закрили, а майстрів переведели до Петербурга. В 1720 Оружейну палату об'єднали з іншими царськими майстернями Кремля. 10 березня 1806 р. російський імператор Олександр I видав Указ «О правилах управления и сохранения в порядке и целости в Мастерской и Оружейной палате ценностей»" за яким Оружейна палата отримала статус музею. Розробкою концепції, формуванням штату та проведенням основних заходів з утворення музею керував дійсний таємний радник Петро Степанович Валуєв. В 1962 колишні Патріарші палати було перетворено на філіал Оружейної палати. В них відкрили Музей ужиткового мистецтва і побуту XVII століття.

Джерела[ред. | ред. код]