Партизан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Повстанці з Острозького відділу в Суразьких лісах. Грудень 1943 р.

Партиза́ни, одн. партиза́н (фр. partisan від італ. partigiano — «прибічник певної суспільної групи, партії») — спільна назва учасників недержавних, тобто не належних до регулярної армії, військових об'єднань — військових загонів, які складаються з прибічників певних політичних (владних) кіл чи суспільних сил даної країни. Бойові дії за участю партизанів називають партизанською війною.

Неофіційний, неформальний характер цих загонів найчастіше пов'язаний з тим, що їх метою є боротьба проти наявної у країні влади (політичного чи військового режиму), або окупаційного режиму ворожої країни; причому переважно військовим шляхом, методами партизанської війни у тилу супротивника — саботаж, диверсії, терор тощо — використовуючи замасковане пересування по території і уникаючи фронтальних зіткнень з переважальними силами регулярної армії суперника.

Партизани та партизанські з'єднання, як військові формування, не мають офіційного міжнародного правового статусу, але за міжнародним правом при полоненні можуть підпадати під статус «військових полонених».

Визначення партизанів у міжнародному гуманітарному праві[ред. | ред. код]

Міжнародне гуманітарне право визначає партизанів як учасників недержавних військових об'єднань, що не належать до регулярної армії, — тобто військових загонів, які воюють проти наявної у країні влади (політичного чи військового режиму) або окупаційного режиму ворожої країни. Партизанів визнають комбатантами, що надає їм надалі право на статус військовополонених у разі захоплення, якщо вони належать до однієї зі сторін конфлікту, очолюються особою, яка відповідає за їхні дії, мають знаки, що відрізняють їх від цивільного населення, відкрито носять зброю та дотримуються норм міжнародного гуманітарного права. Бійці національно-визвольних рухів також прирівнюються до регулярних збройних сил, тобто розглядаються як комбатанти.[1]

Партизанські загони[ред. | ред. код]

Партизанські загони та тактика партизанської війни широко застосовувалася як під час військових конфліктів в тилу супротивника, так й у мирні часи.

Партизанська війна під час війн[ред. | ред. код]

Партизанська війна застосовувалась під час багатьох війн:

Партизанська війна у мирний час[ред. | ред. код]

У мирний час партизанські дії застосовувались групами національних визвольних рухів і військових екстремістів, наприклад:

та багатьох інших.

  • Похідне від П. слово Партизанити — в повсякденному мовному вжитку означає — вести підпільну, замасковану боротьбу, а також діяти стихійно, неорганізовано.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Інструкція про порядок виконання норм міжнародного гуманітарного права у Збройних Силах України затверджена Наказом Міністерства оборони України від 23.03.2017 № 164. Архів оригіналу за 14 грудня 2017. Процитовано 13 грудня 2017.

Література[ред. | ред. код]

  • М. О. Медведєва. Партизани // Українська дипломатична енциклопедія: У 2-х т./Редкол.:Л. В. Губерський (голова) та ін. — К.:Знання України, 2004 — Т.2 — 812с. ISBN 966-316-045-4
  • В. Головченко. Партизанська війна // Політична енциклопедія. Редкол.: Ю. Левенець (голова), Ю. Шаповал (заст. голови) та ін. — К.: Парламентське видавництво, 2011. — с.542 ISBN 978-966-611-818-2

Посилання[ред. | ред. код]