Плоскогубці

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Плоскогубці (справа і зліва) і пасатижі (у центрі)

Плоскогубці, діал. бремарі́, бремері́[1] — ручний інструмент у вигляді двох схрещених важелів; кліщі, щипці з плоскими, плескатими кінцями (губами)[2]. Призначені для захоплення і силового утримання різних дрібних деталей. Виготовляють їх з інструментальної сталі.

Часто плоскогубці мають рифлення на внутрішньому боці губок, різальні крайки для перекушування дроту (можуть у низці випадків замінити гострогубці) та ізольовані ручки для виконання електротехнічних робіт. Проте, пластикове покриття можуть мати й звичайні слюсарні плоскогубці, тому слід звертати увагу на маркування: на електромонтажному інструменті повинна бути вказана максимально допустима напруга мережі, з якою працює монтер[3].

Різновидом плоскогубців є довгогубці (качкодзьоби) — монтажні щипці з видовженими і вузькими на кінцях губками.

Комбінованими називають плоскогубці з додатковими функціями: споряджені різальними крайками, суміщені з круглогубцями тощо. Виходячи з даних ГОСТ 5547-93 «комбіновані плоскогубці виконання 2» за конструкцією ідентичні пасатижам[4].

Плоскогубці і пасатижі[ред. | ред. код]

Плоскогубці часто плутають з іншим схожим інструментом — пасатижами. Відмінністю між ними є те, що губки в плоскогубців плоскі (на що вказує й назва), а в пасатижів вони мають півкруглі заглиблення для обхоплювання стрижнів[5].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Спанатій Л. С., Супрун А. П., Тимченко М. Ф. Словник говірок Бузько-Інгульського ареалу. Миколаївська область / За загальною редакцією доцента Токаря В. П. — Миколаїв, 2006.
  2. Плоскогубці // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.
  3. Отличия между плоскогубцами и пассатижами. stanok.guru. Процитовано 14 грудня 2017.  (рос.)
  4. Плоскогубцы комбинированные. ГОСТ 5547-93 (ИСО 5743-88, ИСО 5746-88). files.stroyinf.ru. Процитовано 14 грудня 2017.  (рос.)
  5. Существует ли разница между плоскогубцами и пассатижами?. Процитовано 14 грудня 2017.  (рос.)

Посилання[ред. | ред. код]