Шестигранний шліц

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Шестигранний шліц
Зображення
CMNS: Шестигранний шліц у Вікісховищі
Гвинти з циліндричною головкою та внутрішнім шестигранником
Інбусові ключі різних розмірів

Шестигранний шліц — вид шліца різьбових кріпильних виробів у формі правильного шестикутника.

Головка кріпильного виробу зазвичай має циліндричну форму з шестигранним заглибленням. Для роботи з шліцами цього виду використовується шестигранний ключ (інбусовий ключ).

Номінальним розміром шліца та ключа є відстань між протилежними паралельними гранями шестикутника, яке виражається в міліметрах або частках дюйма.

Шестигранний шліц (англ. hex key) слід відрізняти від інших схожих типів, наприклад, у вигляді шестипроменевої зірки (англ. TORX). Також розрізняються шестигранні ключі і торцеві ключі з внутрішнім шестигранником (у вигляді шестигранної трубки). Останні призначені для роботи з гайками і звичайними гвинтами та болтами з шестигранною головкою.

Ключі та викрутки

[ред. | ред. код]

Інбусовий ключ

[ред. | ред. код]
Інбусовий ключ з кулястим наконечником дозволяє відхиляти його на певний кут при використанні

INBUS (читається — інбус) — позначає форму шестигранного ключа та відповідного заглиблення в кріпильній деталі. Зазвичай виготовляється у вигляді Г-подібного загнутого шестигранного стержня і часто називається шестигранним ключем.

Історія назви

[ред. | ред. код]

Назва інбус є абревіатурою від нім. Innensechskantschraube Bauer und Schaurte — «гвинт із внутрішнім шестигранником Bauer & Schaurte». У 1936 фірмою «Bauer & Schaurte» з Нойса, Німеччина (сьогодні належить концерну Textron) був застосований новий тип гвинтів з шестигранним заглибленням, що дозволило порівняно з хрестоподібним заглибленням збільшити крутний момент приблизно в 10 разів.

Маркування та розміри

[ред. | ред. код]

Ключі та викрутки мають маркування SW з розміром шліца в міліметрах або частках дюйма (відстань між паралельними гранями): Стандартні метричні розміри визначені в ISO 2936:2001 «Assembly tools for screws and nuts — Hexagon socket screw keys» (також відомому як DIN 911), і, будучи виміряними в міліметрах є наступними значеннями:

  • 0,7; 0,9; 1,0; 1,25; 1,3 і 1,5
  • від 2 до 6 з приростом в 0,5 мм
  • від 7 до 22 з приростом в 1 мм
  • 24, 25, 27, 30, 32, 36, 42 і 46 мм.

Використання

[ред. | ред. код]

Гвинти з шестигранним шліцом використовуються в машинобудуванні, меблевій, авіаційній та автомобільній промисловості.

У культурі

[ред. | ред. код]

В американському серіалі «Втеча» головний герой Майкл Скофілд виготовив з болта шестигранну викрутку (подобу ключа Аллена) і з її допомогою вигвинтив шурупи, якими кріпився туалет у камері.

Див. також

[ред. | ред. код]