Викрутка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Викрутка з прямим лезом
Електродриль — електричний аналог викрутки з додатковими функціями
Різні види жала

Ви́крутка — інструмент, призначений для відгвинчування і загвинчування гвинтів, шурупів та інших деталей з різьбою, на головці яких є шліц (паз).

Опис[ред.ред. код]

Проста викрутка є зазвичай стрижнем із лезом (жалом), яке при роботі вставляють у шліц; інший кінець стрижня забезпечений дерев'яною або пластмасовою рукояткою.

Діаметр рукоятки знаходиться зазвичай в межах від 10 до 40 мм. Оскільки залежність між діаметром рукоятки і крутним моментом, що видається на деталь, пряма, — то зазвичай діаметр тим більше, чим більше розмір деталей, під шліц яких розрахована викрутка. Саме тому викрутки, призначені для дрібних деталей, забезпечуються тонкими рукоятками щоб уникнути зриву шліца або різьби, розриву деталі.

Жало викрутки зношується через дію значної механічної напруги в процесі роботи. Для збільшення терміну служби жала його виготовляють із спеціальних зносостійких і міцних сплавів, як наприклад, з хром-ванадієвих сталей.

Різновиди[ред.ред. код]

Залежно від типу шліца на головці деталі використовуються викрутки з різними типами лез:

  • Прямошліцеві викрутки a): звичайні, «плоскі», minus;
  • Хрестові викрутки b) i c): Philips і Pozidriv;
  • Спеціалізовані викрутки для складних і малопоширених шліців d), e), f): зіркоподібні (Torx), шестигранні, квадратні, трикутні, та інші).

Шліци одного типу можуть мати різні лінійні розміри:

  • Прямі шліци g), h), i): різні в глибину й ширину;
  • Шліци інших форм — розміри, що задаються стандартизованим номером шліца, як наприклад, Ph2 — хрещатий шліц Philips, використовуваний зазвичай в шурупах діаметрами 4—5 мм. За рідкісними виключеннями жало викрутки підходить тільки до шліців з конкретними розмірами.

Складнішим варіантом викрутки є викрутка з храповим механізмом («тріскачкою»), завдяки якому стрижень з лезом вільно прокручується в рукоятці в одному напрямі. Така конструкція дозволяє працювати викруткою, не відриваючи руки від рукоятки і не витягуючи лезо викрутки з шліца деталі. Залежно від виконуваних функцій (відгвинчування або загвинчування) змінюється напрям прокручування стрижня. Механізм хропіння забезпечується для цього важелем-перемикачем.

Випускаються також універсальні викрутки, які є рукояттю, до якої можливо приєднати (за допомогою цангового затиску, магнітного шестигранного паза або іншим способом) цілий набір жал під різні типи і розміри шліців.

Переважно довжина виступаючої з рукоятки частини стрижня становить близько 100—200 мм. Для роботи в важкодоступних місцях довжина стрижня — значно збільшена, для роботи в тісних умовах — зменшена (часто з одночасним зменшенням довжини рукоятки). Рідко зустрічаються викрутки, у яких присутня можливість змінювати довжину частини стрижня, видатної з рукоятки, — рукоятка забезпечена спеціальним замикаючим пристроєм.