Погрібняк Микола Степанович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Микола Погрібняк
Микола Погрібняк.jpg
Народження 5 грудня 1885(1885-12-05)
село Козацьке, нині Звенигородського району Черкаської області
Смерть 30 травня 1965(1965-05-30) (79 років)
  Дніпропетровськ
Жанр живопис
Навчання Миргородська Художньо-промислова школа
Діяльність художник

CMNS: Погрібняк Микола Степанович у Вікісховищі
S:  Роботи у  Вікіджерелах

Мико́ла Погрібня́к (5 грудня 1885, село Козацьке, нині Звенигородського району Черкаської області — 30 травня 1965, Дніпро) — український художник-живописець, член Катеринославської «Просвіти».

Життєпис[ред. | ред. код]

Збірник дитячих пісень в оформленні Миколи Погрібняка. Катеринослав, 1920 р.
Збірник дитячих пісень в оформленні Миколи Погрібняка1.jpg

Микола Погрібняк народився 5 грудня 1885 року на Черкащині. У 19031908 роках навчався у Миргородській художньо-промисловій школі у Опанаса Сластіона.

1907 року Микола Погрібняк став оформлювати дешеві книжечки для народного читання — «книжки-копійки», які виходили у Катеринославі. Оформлював книги Адріана Кащенка, Івана Труби, Олени Пчілки, Дмитра Яворницького та інших.

Переїзд до Катеринослава і діяльність у місцевій «Просвіті»[ред. | ред. код]

Микола Погрібняк з дружиною Анастасією.

На початку XX ст. переїхав до Катеринослава (нині Дніпропетровськ). Обраний членом товариства «Просвіта» на зборах 2 березня 1913. Викладав у школі ім. Риндовської (1914). Був під наглядом жандармів від 6 травня 1915, вони ж дали йому «кличку наружного наблюдения» — «Гривач».

Працював учителем графічних мистецтв, викладав на художніх курсах, був одним з організаторів Катеринославського художнього музею, який відкрився 10 травня 1915 року і розташовувався тоді у Потьомкінському палаці. Колись художній музей і художнє училище розташовувалися в одному приміщенні, тож Микола Погрібняк мав унікальну можливість показувати своїм студентам найцінніші музейні скарби, недоступні для більшості відвідувачів.

Викладав у Дніпропетровському художньому училищі. Був учителем славетної української художниці Галини Мазепи (19101995). Оформив низку видань А. Кащенка, «Словник української мови» Д. Яворницького (1920), обкладинку часопису «Зоря» (1925) тощо. Його малюнки прикрашають читанку Івана Труби «Стежка додому» (три частини, 19171918). У 1918 видав альбом «Малюйте, діти».

Близько 1924 намалював портрет члена «Просвіти» Анастасії Гаркавцевої.

У школах і технікумах вчив книжкової графіки і малярства. Зібрав багато зразків українського орнаменту. Коли Погрібняка не стало, його дружина Анастасія його спадок передала Дніпропетровському художньому музею.

Під час війни залишився в Дніпрі і був досить активним у творчому житті. Напевне, був співробітником Об'єднаного художньо-історичного музею.


Діяльність під час Другої світової війни[ред. | ред. код]

Під час війни, влітку 1942 брав участь як художник у науково-археологічній експедиції на порожисту частину Дніпра, якою керував професор Павло Козар, а в грудні того ж року виставлявся у художньому музеї.

«Проте (в музеї) дещо збереглося, і тепер відбувається укомплектування музею. В цій роботі бере участь відомий український художник М. Погребняк»

— писала полтавська «Нова Україна» 12 вересня 1943.

З 13 по 25 грудня 1942 в музеї пройшла виставка художників міста. На виставці були представлені твори відомих не лише в Україні художників В. В. Коренева, Т. М. Максименка, М. С. Погребняка та інших.

«Твори М. С. Погрібняка збудовані цілком на українському ґрунті. Художник любить свою країну, її вечори і ранки, її засніжені села. Художник однаково добре володіє пастеллю, аквареллю, олією». («Дніпровська газета». — 1943. — 26 січня).

Помер 30 травня 1965 року в Дніпрі. На його могилі художнє училище встановило пам'ятник.

Творчість[ред. | ред. код]

Автор картин:

  • «Після дощу» (1912),
  • «На Київщині» (1913),
  • «Вечір» (1937),
  • «Метелиця» (1945),
  • «Колгоспна отара» (1949).

Картини зберігаються в Дніпропетровському художньому музеї.

Микола Погрібняк зібрав багато зразків українського орнаменту.

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]