Поштовий вагон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Поштовий вагон
Зображення
Призначений для перевезення поштове відправлення
CMNS: Поштовий вагон у Вікісховищі
Поштовий вагон № 1923, який курсував залізницею «Чикаго, Берлінгтон і Квінсі»

Пошто́вий ваго́н — залізничний вагон, спеціально призначений для перевезення поштових відправлень, обробки їх в дорозі та обміну в пунктах зупинки.

Опис[ред. | ред. код]

Поштовий вагон зазвичай причіплюється до пасажирського потягу або ж як окрема одиниця у складі так званих поштово-багажних потягів, до яких інколи можуть додаватися й пасажирські вагони. Поштово-багажний потяг зупиняється для обміну пошти на усіх, передбачених в розкладі руху такого потягу, станціях. Швидкі і пасажирські потяги з включеними до їхнього складу поштовими вагонами завантажують та вивантажують пошту тільки на великих станціях (вузлових станціях або в обласних центрах) або перевозять пошту на далекі відстані. На маршрутах, де поштові перевезення незначні, замість поштового вагону для пошти виділяють одне купе в першому від локомотиву пасажирському вагоні.

Сучасні поштові вагони дозволяють здійснювати в дорозі обробку найрізноманітніших поштових відправлень. У них передбачені усі необхідні пристрої для приймання, зберігання та обробки мішків та контейнерів з листами, бандеролями і пакунками, що пересилаються залізницею. В такому вагоні можуть застосовуватися особливі поштові штемпелі, поштові штампи та поштові ярлики, за допомогою яких на кореспонденції робляться помітки про доставку кореспонденції залізничним транспортом — з вказівкою поштового вагону та маршруту його проходження[1][2].

Історія[ред. | ред. код]

Перше у світі офіційне перевезення пошти залізницею здійснило поштове відомство Великої Британії 1830, використавши для цього адаптовані вагони на лінії Ліверпуль-Манчестер (англ. Liverpool and Manchester Railway). Сортування пошти в дорозі вперше стало здійснюватися у Великій Британії з впровадженням пересувних поштових відділень[en]) 1838 на (залізниці Ґранд Джанкшн[en])[3][4], на лінії Ліверпуль-Бірмінгем[5].

Перший поштовий вагон з'явився 6 січня 1838 в Англії і був переобладнаним вагоном для перевезення худоби[1]. З вересня 1838 почалися регулярні рейси з сортуванням пошти під час руху на лінії Лондон-Бірмінгем[2]. 1841 поштові вагони впровадили в Бельгії, 1846 — у Франції, 1848 — у Бадені (Гейдельберг, Німеччина), 1861 — в Російській імперії, 1864 — у США[1].

Перші поштові вагони 40-их років XIX століття не дуже підходили для обробки пошти у дорозі, були малими, тісними (довжиною 6—8 метрів). З розвитком залізничного транспорту удосконалювалась конструкція поштових вагонів. На початку XX століття у низці країн з'явилися поштові вагони значної довжини, які були належним чином облаштовані[1][5].

Для збирання і доставки поштових мішків на ходу потяга у Великій Британії були придумані спеціальні механізми[6]. У першому поштовому вагоні британського виробництва був пристрій для скидання та підхоплювання мішків з листами на ходу потяга. Для цього винайшли систему особливо обладнаних стовпів і спеціальних важелів, яка отримала 1848 подальше удосконалення[5].

Впродовж XX століття і на початку XXI століття в низці країн спостерігалося поступове зменшення кількості або повне зникнення поштових вагонів із залізничної галузі[2][7]. Скажімо, в Україні сьогодні поштові вагони не використовуються, усю пошту перевозить автотранспорт.

В СРСР функціонування поштових вагонів регулювалося державним стандартом ГОСТ 16408—80[8]. Календарні поштові штемпелі поштових вагонів СРСР, окрім стандартного позначення СРСР, мали абревіатуру «ПВ» (поштовий вагон), початковий і кінцевий пункт маршруту та дату.

Поштові вагони включалися до складу швидких і пасажирських потягів.

Типи поштових вагонів[ред. | ред. код]

У Великій Британії використовувалися кілька різноманітних типів вагонів:

 • поштово-сортувальний вагон
 • поштово-складський вагон
 • гальмівний поштово-складський вагон
 • кур'єрський вагон
 • пересувний вагон управління
 • гальмівний вагон
 • вагон загального використання

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б в г Новосьолов В. А. (30 жовтня 2008). Залізнична пошта. Знайомство з філателією/Світ філателії. Мир м@рок; Спілка філателістів Росії. Архів оригіналу за 19 березня 2012. Процитовано 12 червня 2011.
 2. а б в Klug, Janet. (18 жовтня 2004). Topicals: railway stamps and post offices. Refresher Course (англійською) . Linn's Stamp News. Архів оригіналу за 19 березня 2012. Процитовано 9 червня 2011.
 3. Johnson 1995.
 4. White, с. 472
 5. а б в Соркин Е. Б. Почта спешит к людям. — М.: Знание, 1977. — 128 с. (рос.)
 6. Wheatley, Yvonne. Moving the Mail by Rail. Bromley and Beckenham Philatelic Society (англійською) . Beckenham.NET. Архів оригіналу за 23 серпня 2011. Процитовано 8 червня 2011.
 7. Das Bahnpostmuseum der BArGe Bahnpost e.V. Bundesarbeitsgemeinschaft Bahnpost e.V (англійською) . Unternehmensberatung für Qualitäts- und Projektmanagement; Horst Brix. Архів оригіналу за 19 березня 2012. Процитовано 12 червня 2011.
 8. Книга: Великий філателістичний словник, стаття=Поштово-багажний потяг(рос.)

Література[ред. | ред. код]

 • Bergman E. B. 29 Years to Oblivion: The Last Years of Railway Mail Service in the United States. — Omaha: Mobile Post Office Society, 1980. — 79 pp. (Див. анотацію.)(англ.)
 • Johnson P. Mail by Rail — The History of the TPO & Post Office Railway. — London: Ian Allan Publishing, 1995. — ISBN 0-7110-2385-9.(англ.)
 • National Postal Transport Association. Mail in Motion. — Boyce: Railway Mail Service Library, 1956.(англ.) (Фрагмент публикації.
 • Romanski F. J. The Fast Mail: History of the Railway Mail Service // Prologue (College Park). — 2005. — Vol. 37. — No. 3.(англ.)
 • Pennypacker B. The Evolution of Railway Mail // National Railway Bulletin (Philadelphia). — 1995. — Vol. 60. — No. 2.(англ.)
 • U. S. Post Office Department. Men and Mail in Transit. — Boyce: Railway Mail Service Library, 1956.(англ.)
 • White J. H., Jr. The American Railroad Passenger Car. — Baltimore and London: Johns Hopkins University Press, 1978. — ISBN 0-8018-1965-2, ISBN 0-8018-2743-4 (мягкая обложка), ISBN 0-8018-2722-1 (м'яка обкладинка, Vol. 1), ISBN 0-8018-2747-7 (м'яка обкладинка, Vol. 2).(англ.)
 • Wilking C. The Railway Mail Service / United States Mail Railway Post Office. — Boyce: Railway Mail Service Library, 1985.(англ.) (Файл у форматі MS Word.)

Посилання[ред. | ред. код]

 • Railways Postal History Resources. Country and Topical Resources (англійською) . Worldwide postal history website — Postalhistory.org. Архів оригіналу за 19 березня 2012. Процитовано 2 лютого 2010.
 • Home (англійською) . Frank R. Scheer; The Railway Mail Service Library. Архів оригіналу за 19 березня 2012. Процитовано 18 червня 2011.