Правило правої руки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

У математиці та фізиці, правило правої руки (англ. right-hand rule) — умовність і мнемоніка, що використовується для визначення орієнтації осей у тривимірному просторі та визначення напрямку добутку двох векторів, а також для встановлення напрямку сили на провідник зі струмом у магнітному полі, та дозволяє визначити напрям силових ліній магнітного поля навколо провідника зі струмом[1].

Якщо обхопити правою рукою провідник таким чином, щоб великий палець вказував напрям струму в ньому, то решта пальців вказуватиме напрям вектора магнітної індукції. Таким чином, можна застосовувати це правило на практиці, виконуючи певні завдання на знаходження вектора магнітної індукції та силових ліній у магнітній індукції вектора магнітної індукції.

Права декартова прямокутна система координат

[ред. | ред. код]
Права декартова прямокутна система координат

У прямокутній системі координат осі взаємно перпендикулярні. Поворот від осі Ox до осі Oy відбувається в напрямку проти годинникової стрілки, якщо дивитися на площину Oxy з будь-якої точки позитивної півосі Oz (позитивна сторона площини Oxy).

Якщо не обумовлено протилежне, завжди застосовується права декартова прямокутна система координат[2].

Правило правої руки.
Правило правої руки.

Спрямуйте великий палець правої руки вздовж позитивного напрямку осі Oz, а вказівний палець - уздовж осі Ox, потім відхиліть пальці, що залишилися, перпендикулярно до долоні. Це буде напрямок осі Oy. Якщо дивитися з боку великого пальця, то поворот від вказівного пальця до середнього буде проти годинникової стрілки.

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Засєкіна, Т. М.; Засєкін, Д. О. (2017). Фізика : підруч. для 9 кл. загальноосвіт. навч. закладів. Київ: УОВЦ «Оріон». с. 26. ISBN 978-617-7485-27-7.
  2. Корн, Г.; Корн, Т. (1984). Справочник по математике для научных работников и инженеров. "Наука". с. 76—77.